DOLAR 30,9866 -0.06%
EURO 33,6113 0.08%
ALTIN 2.013,83-0,20
BIST %
BITCOIN 15966120,44%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

66 okunma

Türk bilim insanları 4 yeni parazit türü keşfetti

ABONE OL
6 Ocak 2021 10:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çerkeşli Bilim İnsanı Doç. Dr. Zafer Pekmezci Dünyada ilk kez Siraz balıklarında keşfettikleri 4 yeni parazit türünü anlattı. Pekmezci daha sonra da Çerkeşli hemşerilerine selamlarını iletti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Su Ürünleri Hastalıkları Anabilim Dalı (A.D) öğretim üyesi Doç. Dr. Gökmen Zafer Pekmezci, Dünyada ilk kez Siraz balıklarında keşfettikleri 4 yeni parazit türünün kayıtlarını Veteriner Hekimliği ve Su Ürünleri alanında çok prestijli bir araştırma dergisi olan Diseases of Aquatic Organism’de 21 Aralık 2021 tarihinde yayınladıkları bir makale (doi: doi.org/10.3354/dao03573) ile bilim dünyasıyla paylaşıldığını söyledi.

TÜBİTAK Proje Desteği ile Dünyada İlk Kez 4 Yeni Parazit Türünün Keşfi Gerçekleşti

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü OMÜ Veteriner Fakültesi Su Ürünleri Hastalıkları A.D.’da görevli Doç. Dr. Gökmen Zafer Pekmezci’nin, araştırmacılığını Veteriner Fakültesi Su Ürünleri Hastalıkları A.D.’dan Doç. Dr. Banu Yardımcı, Parazitoloji A.D.’dan Doç. Dr. Cenk Soner Bölükbaş ile Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Savaş Yılmaz ve Prof. Dr. Nazmi Polat’ında yer aldığı projede Siraz balıklarında yine dünyada ilk kez Miksozoa grubundan 4 yeni parazit türü keşfedilmiştir.

Araştırıcılar, keşfettikleri 4 yeni parazit türünden birisinin adını yaşadıkları şehir olan, insanlarını tanımaktan mutlu oldukları, Millî Mücadele’nin ilk kıvılcımlarının atıldığı ve Ülkemizin göz bebeği olan Samsun İl’inin adının onurlandırılması için “samsunensis” tür ismini verdiklerini ve bu keşfedilen canlının adının “Myxobolus samsunensis” olarak bilim dünyasına kaydedildiğini ve bundan çok mutlu olduklarını” ifade ettiler.

Yine keşfi yapılan diğer iki parazit türlerinin adı Doç. Dr. Gökmen Zafer Pekmezci’nin gerek Ankara Üniversitesi (A.Ü) Veteriner Fakültesindeki lisans eğitimi ve gerekse doktora eğitimi ile akademik hayata yönlendirilmesinde çok büyük emekleri olan iki bilim adamına atfedilmiştir. A.Ü. Veteriner Fakültesi Parazitoloji A.D. emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Kadri Zafer Karaer’in adının onurlandırılması için “karaeri” tür ismi, A.Ü. Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Çakmak’ın adının onurlandırılması için “cakmaki” tür ismi verilmiştir. Bu parazit türlerinin isimleri Myxobolus karaeri ve Myxobolus cakmaki olarak bilim dünyası ile paylaşılmıştır.

Keşfi yapılan diğer bir parazit türünün adı Prof. Dr. Nazmi Polat’ın doktora hocası olan Mersin Üniversitesi’den emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Gürkan Ekingen’in isminin onurlandırılması için “ekingeni” tür ismi verilmiş ve Myxobolus ekingeni olarak bilim dünyasına kaydedilmiştir.

Akademik hayatımda yaşamış olduğum mutluluğumu paylaşan ve tebrik eden değerli arkadaşlarıma İyi dileklerini ileten değerli arkadaşlarım ile kıymetli hemşerilerime Saygı, Selam ve Sevgilerimi iletiyorum.

Doç. Dr. Zafer PEKMEZCİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.