DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST %
BITCOIN 2187028-3,85%
Çankırı
12°

PARÇALI BULUTLU

16:50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

sabanci.png
sabanci.png
116 okunma

Türk Sağlık-Sen’den döner sermaye taleplerini içeren basın açıklaması

ABONE OL
7 Aralık 2019 18:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Türk Sağlık-Sen Çankırı Şubesi Çankırı Devlet Hastanesi önünde döner sermaye taleplerini içeren basın açıklamasında bulundu.

Sıfırlanan döner sermayeleri için seslerini duyurabilmek için Çankırı Devlet Hastanesi önünü tercih eden Türk Sağlık-Sen Çankırı Şubesi’nin basın açıklamasına Şube yönetim kurulu üyeleri ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Türk Sağlık-Sen Çankırı Şube Başkanı Serhat Gökce, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Değerli Basın Mensupları ve Sağlık Çalışanı arkadaşlarımız,

Hasta, sayısın da sürekli bir artış yaşanırken, çalışanın iş yükü sağlık hizmetlerini bile etkileyecek bir noktada gelmiştir ve çalışanların aldığı döner sermayeler sürekli düşmektedir.

Aşırı iş yükü bulunan ve çalışanların fedakârca hizmet yürüttüğü sağlık kurumlarımızda ne yazık ki iş döner sermayeye gelince önümüze kocaman bir sıfır rakamı konmaktadır.

Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e teslim etmiştik.

Bugün çalışanın sesini bir kez daha duyurmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için alanlara çıktık.

Çalışan kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir alakası kalmamıştır. Sağlık Çalışanları güncel hayatta ‘’Kaç lira döner alıyorsunuz‘’ ‘’Sizin Döneriniz var’’ gibi içi boş sorulara cevap vermekten de sıkıldı olmayan dönerin açıklamasını yapar ve hatta inanmaları için kutsal değerleri üzerine yemin eder hale gelmiştir. Hal böyle iken;

Sağlık çalışanları şunu iyi bilmelidir ki şimdiye kadar kazanılan haklar olan Riskli birim farkı,  Röntgen teknisyenlerine verilen şua izinleri gibi hatta Sarı sendikacılık yapanların ve onların avanelerinin hiç hak etmeden aldığı ve hak edenin anasının ak sütü gibi helal olan artırımlı nöbet ücretlerine benzer sayısını çoğaltabileceğimiz haklar Ne birileri tarafından sağlık çalışanlarına lütuf olarak verilmiş ne de kıyıdan köşeden seyretmekle kazanılmıştır. Unutmayın ki sağlık çalışanları adına bu meydanlarda haykıranlar hakkını arayanlar sayesindedir.

Sağlık çalışanları Doktoruyla Hemşiresiyle Ebesiyle tüm yardımcı hizmetler ve Genel idari Hizmetler sınıfıyla bir bütündür Döner Sermaye Dağıtımında da adaletsizlikler artık sağlık çalışanları arasındaki çalışma barışını da zedeler hale gelmiştir. Tüm sağlık çalışanları etle tırnak gibidir ve birbirinden ayrı tutulamaz. Bıçak kemiğe dayanmış sabır taşı çatlamış sağlık çalışanları yıllardır bahanelerin arkasına sığınan Haklısınız la başlayıp ama ile biten cümleleri duymaktan sıkılmıştır.

Nerede bir açık veya eksik varsa bunu çalışanın döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığı rahatsız edici bir durum yaşanmaktadır.

Sorun adeta bir yara halini almıştır. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bakanlıktan sistemin köklü bir şekilde değiştirilmesini istedik. Çalışanların sistemin merkezine alınmasını talep ettik. Döner sermayelerin kabul edilebilir bir düzeye yükseltilmesi ve adaletli dağıtımın tesis edilmesi temel talebimizdir. diğer Tüm kamu kurumlarında olduğu gibi Sabit ek ödemeler genel bütçeden ödenmelidir. Döner sermayeden ücret alan tüm sözleşmelilere maaşları genel bütçeden verilmelidir.

Döner sermayeler yükseltilmeli ve emekliliğe yansıtılmalıdır.  Döner sermayelerde öncelikle çalışanın hakkı verilmelidir.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri de yaptığımız görüşmelerde bu konuya yönelik çalışması yaptıklarını ifade etmişler Fakat aradan aylar hatta yıllar geçmesine rağmen hala bu konuda somut bir adım atmamışlardır. Çalışanların artık sabrı kalmamıştır.

Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir.

Performansa dayalı döner sermaye ek ödemeleri neredeyse sıfırlanmıştır. Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmişlerdir. Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır.  10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür.  Acil çözüm gereklidir. Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır.  Bu hak teslim edilmelidir.

Üstad Necip Fazıl Kısakürek dizerlinde ne güzelde ifade etmiş

Allahın on pulunu bekleye dursun on kul.

Bir kişiye dokuz, dokuz kişiye bir pul,

Bu taksimi  Kurt yapmaz kuzulara Şah olsa,…….

Kıymetli Basın Mensupları ve Sağlık çalışanı arkadaşlarım;

Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyor; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz.

Malum bilindiği üzere geçtiğimiz toplu sözleşmelerde 2,5 lara 3,5 lara mahkum edilen sağlık çalışanları üstüne döner sermayelerin sıfırlanması ile perişan olmuş nimet ve külfet terazisi şaşmış çaresizlik içinde kıvranır hale gelmiştir.

Ayrıca Geçtiğimiz temmuz ayında yapılan Banka promosyon İhalesi De sağlık çalışanları için tam bir hezimet olmuştur Sosyal medyada diğer illerimizde ki banka promosyonu ile bizim ilimizde yapılan banka promosyon ihale sonuçları kıyaslandığında arasın da dağlar kadar fark vardır şöyle ki; İstanbul Üniversitesi aylık bazda 130 TL ile Sağlık çalışanlarının 4 yıllığına anlaşmış 1. Sıradadır 4 yıllığına 6250 TL almıştır.

52. sırada ise Şanlıurfa ili vardır aylık bazda 63 TL ile Sağlık Çalışanları 3 yıllığına 2268 TL almıştır.

Sanırım Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü de aylık bazda 52 bilemedim 53 TL rekora koşuyor bu gidişle sondan birinciliği alan il Çankırı olacaktır.

1600 Çalışanı olan Çankırı Düzeyinde İlimiz Sinop dahi 3 yıllığına 4104 TL almıştır.

Gökce, “Şimdi bunun Müsebbibi kim sizlere soruyorum. Çalışanlar adına söz söyleyenler promosyon ihalesine çalışanlar adına katılan yetkili malum sendika bu vehametin izahını Sağlık çalışanlarına yapmalıdır. Diğer illerdeki de Ziraat bankası, Burada ki de ziraat bankası. Diğer illerde ki ihalede yüksek teklif veren Banka Çankırı ya gelince niye cimrilik yapmıştır. Diğer illerde 15 -20 oturum yapılan promosyon ihalesi neden iki oturumda sonuçlanmıştır. Acaba yetkili sendika beceriksiz ve basiretsiz bir süreç götürüp pazarlık yapmayı mı bilmiyordu. Bu hatadan dönülmeli en azından Çankırı Devlet Hastanesi Çalışanları Promosyon ücretini Almadan bunun tekrar revize edilmesi için çaba Gösterilmeli gerekirse iptal edilmelidir. Biz Türk Sağlık Sen olarak Siz çalışanlar için davet edilmesi halinde her türlü Mücadeleyi vermeye hazırız gerekirse kıran kırana banka ile pazarlık masasına oturur bu süreci biz sürdürebiliriz.

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.“ diyerek sözlerine son verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.