DOLAR 31,4220 0.18%
EURO 34,1418 0.23%
ALTIN 2.106,580,28
BIST %
BITCOIN 20144364,38%
Çankırı

HAFİF YAĞMUR

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

63 okunma

Türkmen Ressamlar İlimizi Tuvale Aktardı

ABONE OL
18 Ekim 2019 09:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Türk Dünyasının Birlikteliğinin Güzel Bir Örneği İlimizde Sergilendi

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığının işbirliği ile  Aşkabat Büyükelçiliği tarafından yürütülen “Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye” projesi, kapsamında Çankırı tuvale aktarıldı.

Türkmezistan’dan gelen üç ressam,Allamurat Muhammedow, Kakabay Gullayew ve Hojamuhammet Çürıyew Çankırı’nın tarihi ve turstlik yerleri ile doğa güzelliklerinden oluşan 41 eseri tuvale yansıttı.

Sergiye gelen bazı vatandaşlar beğendikleri eserleri satın aldılar.

Zaman:00:36 – 1:50

Nusret Acar:Türk Dünyasının birlikteliğinin güzel bir örneği Çankırı’da sergilendiğini görüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkmen ressamların fırçasından Türkiye konulu proje Çankırı’da da hayata geçti.

Proje kapsamında ressamlar ilimize geldiler. İlimizin tarihi doğal turistlik zenginliklerini doğal güzelliklerini tuvale yansıttılar.

Şu anda bu serginin açılışındayız. İlimizin tarihi değeri İnandık vazosu,Kılıç Dişli kaplanın, tıp sembolü Taşmescit’deki çift başlı yılan, ezacılık sembolü kupa yılan tuval yansıtılmış. Bu iki ülke arasındaki Kültürel iş birliğinin de sağlanması açısından önemli proje.

Türkmenistan’dan gelen Üç sanatçı 41 eser meydana getirdi.

Zaman:1:50- 2:32

Sanatçı Allamurat Muhammedow:: Ben Türkmenistan’dan geldim. Üç kişi olarak geldik. Çankırı’nın güzel yerlerini yaylalarını yapmak için.

Türkiye devletinde Öz ata balarımızın tarihi izlerini tablolarımızda yansıtmaya çalıştık.

Zaman: 2:32 – 2:46

Çankırı Valisinin Eşi Seval Aktaş”Görsel sanatlar benin her zaman alaka duyduğum bir alan.Daha öncede katalog da gördüm. Çok güzel çalışmalar.

İnşallah bir ikisi de bize nasip olur. Çok teşekkür ediyoruz. Elinize kolunuza sağlık.

Zaman:2:47- 3:41

Nata Vega genel Müdürü Cengiz bey”2009 yılından bu yana Türkmenistan’da çalışıyoruz. Türkmenistan’da müteahhitlik yapıyoruz. Oraya gittiğimizde oradaki kardeşlerimizle bir araya geldik.

Daha sonrada Kültür Müşavirliğimize müracaatta bulunduk. Bizim memleketimiz Çankırı madem diğer illere de gidiyorsunuz. Bizim ilimize de gelin dedik. Sağ olsunlar kırmadılar geldiler. Bu güzel eserleri yaptılar.

Türkmenistan’da özellikle sanat ön plandadır. Çok iyi ressamlarımız çok iyi hocalarımız var.

Sağ olsunlar bizleri kırmadılar geldiler. Umarım güzel bir eser meydana çıktı. Kültür Bakanlığımızın da desteği ile güzel bir kitapçı çıktı. Bu da Çankırı ilimize yakışır bir sanat etkinliği oldu”dedi

Zaman: 2:47 – 3:14

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş”Çok güzel eyler var.Tabiatta olsun.Çevremizde olsun.Ama bazıları zamanla yok olabiliyor. İşte bu sanat bunu kalıcı bir hale getiriyor.Yüz  Yıllar sonrada bin yıllar sonrada bu eserler kalacak inşallah.Bu güzellikler taşıyacaklar.

Ben üstatlarımıza teşekkür ediyorum. Sergimizin hayırlı olmasını diliyorum.

Zaman:3:33 – 4:09

Sergiden Tuval satın alan Çankırılı İş Adamı Ömer Karataş”ismim Ömer Karataş Karataş kumculuğun sahiplerindenim.

Bu güzel eser benim için anlamı olan güzel bir eser.

Baban 1960-65 yıllarında pazarcılık yaparak Sultan Süleyman Camii önünde başladı. Eseri görünce maniveyatı güzel olunca ve Türkmen soydaşlarımızın da böyle bir eser yaptıkları içinde onlara teşekkür etmek ve kültürel faaliyetleri desteklemek için bu eseri almak istedim. Çok teşekkür ediyorum Bu güzel eseri yaptıkları için.

Ressamlar kendi yaptıkları Vali Aktaş’ın tablosunu, Vali Aktaş’a hediye ettiler.

Programa Çankırı Valisi Hamdi Bilge AKtaş ve Eşi Seval Aktaş,Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, 1074 Çankırı Spor Başkanı alattin Arslan, İl Müdürleri daire amirleri, Nata Vega Genel Müdürü, AK Parti Çankırı Merkez İlçe Başkanı Bahri Kılıç, MHP Çankırı il Başkanı Hasan Çakır ve çok sayıda vatandaş katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.