DOLAR 28,9277 0.03%
EURO 31,7584 -0.09%
ALTIN 1.897,400,04
BIST %
BITCOIN 10948210,82%
Çankırı

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

144 okunma

TÜRK’ÜN TÜRK’TEN BAŞKA DOSTU YOK

ABONE OL
25 Aralık 2020 10:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı’da Yeni Gün Gazetesi olarak, siyasi partilerin il başkanları ile birlikte 2020 yılı değerlendirmesini yapmak ve güncel konuları ele almak üzere röportajlar yaptık.“Enflasyon rakamları doğru açıklanmıyor”

İyi Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş’ın yer aldığı röportajda, enflasyon rakamlarının doğru açıklanmadığını ifade eden Akbaş, “Enflasyon rakamları doğru açıklanmıyor. Enflasyon rakamını yüksek çıkartacağı zaman TÜİK yöneticileri görevden alınıp düşük rakamlar açıklanıyor. Halk son 6 ayda 150 TL ile yaptığı alışverişte şu anda 250 lira ile aynı ürünleri alamıyor. Bu ürün bazında yüzde 50 gibi bir fark demek. Türk-İş’in araştırmasına göre de enflasyon yüzde 21 gibi bir rakam. Elektrik yüzde 50, doğalgaz yüzde 100 artıyorsa enflasyon yüzde 11 dememek lazım. Bankaları toplayıp enflasyon bu rakam deyip faizleri düşürtmesi lazım Tayyip Bey’in. Avrupa’da iş adamları fabrikatörler vergi rekortmeni iken Türkiye’de bankalar vergi rekortmeni. Bu da şu demek halk bankalar tarafından soyuluyor. Siyaset halkın refah düzeyini yükseltmek demek. Bankalara muhtaç etmemek demektir. Ama gelinen durumda insanlar bankalara muhtaç edilmiş bankalar tarafından sömürülüyor. Bunun üzerinden de siyaset yapılıyor” sözlerine yer verdi.

“Yapılan bir şey göremedim”

Çankırı’da halkın sorunlarını çözecek bir hizmet yapılmadığını vurgulayan Akbaş, “Pandemi sürecinde Çankırı’da çok bir şeye dokunulmadı. Yapılan bir şey göremedim açıkcası 2020 yılı içerisinde. Halkın sorunlarını çözecek bir hizmet yapılmadı. İlçelerde merkezde birşeyler yapılıyor belki ama öne çıkan ciddi projeler olmadı. Mesela makine kimya ile ilgili basın açıklaması yaptık. Bize öyle bir şey yok dediler. Bir kız evden kaçtıktan sonra kapı kilitlemenin alemi yok. Ben de makine kimyada sendika başkanlığı yaptım. O yapıyı biliyorum. Makine kimyanın bağlı ortaklıklarını da biliyorum. Benim çalıştığım dönemlerde de fabrika kapanacak oraya gidecek söylentileri oldu. Orada çalışan arkadaşlarımız da var. Oradan bir atölyenin komple boşaltıldığını ben biliyorum. Buranın envanterine girmiş tezgahlar buraya daha kurulmadan oraya transfer edildiğini de biliyorum. Buradaki 10 küsür 5 eksenli tezgahların buranın envanterinde olup oraya götürmeye çalıştıklarını da biliyorum. Beni arayıp buraya daha farklı tezgahlar kurulacak deniliyor. Yani bunlar gitmeyecek diye yalanlamıyor. Yetkililer çıksın götürülüp götürülmeyecek diye açıklama yapılsın. Kamuoyuna gerekli açıklama yapılsın. Kamuoyu da gerçekleri öğrensin” şeklinde konuştu.

“Türk’ün Türk’ten başka dostu yok”

2020 yılının Türk toplumu için ağır bir yıl olduğunu söyleyen Akbaş, “2020 yılı ülkemiz için, Türk toplumu için ağır bir yıl oldu. Önümüzdeki yıl bu pandemi belasından kurtulduğu bir yıl olur temennisi içerisindeyiz. İnşallah dış siyasette ülkemizin menfaatleri korunacak ayaklarımızın üstünde durabileceğimiz bir yıl olsun. Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığını biz gördük. Yani iktidarı ile muhalefeti ile dış siyasette de güzel bir yıl olmasını temenni ediyorum. Halka hizmet noktasında da siyaset üretmeye çalışan tüm siyasilere de başarılar diliyorum” dedi.

“Hiç bir siyasi parti bizim düşmanımız değil, rakibimizdir”

İnsanların fakirliği üzerinden siyaset yapıldığını dile getiren Akbaş, “İnsanların fakirliği üzerinden siyaset yapılıyor. Sen 18 yıldır iktidarsın ve ben fakirsem bu iktidar yüzünden fakirim. Sen şu yardımı al haline şükret deniliyor komik yardımlar yapılıyor. Gelir seviyesinin yükseltilmesi lazım. Adaletsiz gelir dağılımının düzeltilmesi lazım. Ne adalet var ne de liyakat. Gençlerimiz yüksek puanlar alıyor ama herhangi bir yere yerleşemiyor işsiz kalıyorlar. Neden? Çünkü yandaşlardan referans bekleniyor. Referansı olmayan gariban da işsiz kalıyor yüksek puan alsa dahi. Halk da bunları görüyor. Halkımız oyları ile bir dizayn yapacaktır. Siyasetin özü de halkın teveccühünü kazanmak, onların oyunu almaktır. Siyasetin özü iktidara gelip halka hizmet etmektir. Bizim de amacımız bu ve ona göre siyaset yapıyoruz. Siyaset yaparken de hiç bir partiyi ötekileştirmiyoruz. Hiç bir siyasi parti bizim düşmanımız değil, rakibimizdir. Yapılanlara da tabiiki teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.