DOLAR 20,8090 0.09%
EURO 22,5530 1.18%
ALTIN 1.322,710,79
BIST %
BITCOIN 5612280,27%
Çankırı
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

126 okunma

Üniversite Tercih Sistemi ve Kariyer Planlama Eğitimi Verildi

ABONE OL
22 Temmuz 2019 09:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) ve Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından, yaklaşan üniversite tercih dönemi öncesi, üniversite adayları ve velilere “Üniversite Tercih Sistemi ve Kariyer Planlama Eğitimi” verildi.

100.Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitime, ÇAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Nuri Öner, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, üniversite adayı öğrenciler ve veliler katıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin akademik ve idari yapısı, teknik altyapısı, fiziki durumu, sosyal imkânları, bölümleri ve barınma durumu hakkında, ayrıntılı bilgi vererek konuşmasına başlayan ÇAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Nuri Öner, Edebiyat ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi üzerine kurulmuş Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin rotasını, açtıkları istihdama yönelik bölümlerle günün ve çağın gerekliliğine uygun olarak Sağlık ve Mühendislik Fakültesi üzerine çevirdiklerini belirtti.

Öner konuşmasında, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin bir şehir üniversitesi olmasının sorumluluğu ile birlikte, Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerine giderken üzerine büyük sorumluluk alacak olan gençleri yetiştirmek için de tüm birim ve imkânları ile üniversitenin seferber olduğunun altını çizdi.

Öner öğrencilerin “Neden ÇAKÜ’yü seçelim?”  sorusunu haklı olarak sorduklarını belirterek “Buna, şu başlıklar altında cevap vermek isterim: Her şeyden önce dijital dönüşüm yılı ilan edilen 2019 yılında, bu konuda öncü bir üniversiteyiz ve bu anlamda da tüm hazırlıklarımızı yaparak eğitimde dijital dönüşüm atağı başlattık. Buna uygun olarak ise sınavsız eğitim hizmetini başlatarak tam 16 derste sınavsız eğitim uygulaması yapıyoruz. 5/ı dersleri olarak bilinen dersleri, uzaktan eğitim yoluyla veriyoruz.  Şehirle içi içe varlığıyla şehre hayat veren, aynı zamanda kampüsünde canlı bir yaşamı da barındıran bir kampüs üniversitesiyiz. Öğrenci odaklı rektörü ve yönetimiyle, öğrencilerin taleplerini iletmede ulaşımın çok kolay olduğu bir üniversiteyiz. Sayın rektörümüz hep der ki ‘Öğrencilerim, benim kriter sıralamamda her zaman birinci sırada, akademisyenler ikinci, idari personel üçüncü yöneticiler ise dördüncü sıradadır.’ Kendisi her zaman ve her an öğrenciler ile iç içedir. Yaz okulu olan bir üniversiteyiz. Peki, nedir yaz okulunun sağladığı olanaklar; 4 yıllık programlar daha kısa sürede bitirilebilir, ders tekrarlama, ders gereklerini yerine getirme veya bahar ya da güz dönemi derslerini daha önceden alıp ders yüklerini azaltma imkânı sağlar. Zengin kaynakları ve olanakları bakımından, bırakın üniversite kütüphanelerini, ülkenin en donanımlı ve teknik imkânlarına sahip olan bir kütüphanemiz var. Üniversite öğrencileri için çok önemli olan Erasmus programında Türkiye’de 5’inci sıradayız.” dedi.

Rektör Yardımcısı Öner “Neden ÇAKÜ?” sorusunun diğer maddelerini ise şöyle sıraladı:

•Yemekhane imkânı: Öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesine yönelik zengin menü.

•Ulaşım imkânı: Ankara-Zonguldak Raybüs hattı Kasım ayında tamamlanıyor bu Ankara ile ulaşımda çok büyük zaman kazanımı sağlayacak.

•Spor imkânları: Milli takımların kamp yaptığı olimpik standartlara uygun spor kompleksi.

•Akademik çalışmalarımıza güveniyoruz: URAP sıralamasında akademik yayınlarımız ile Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler arasında 21’inci sıradayız.

•Çift diploma imkânı: Toplam 37 alanda öğrencilerimize çift anadal, yandal imkânı sağlıyoruz.

•Sağlık Bilimleri alanında önemli protokoller imzaladık: Çankırı ve Ankara Devlet Hastaneleri, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, DARUM gibi kurumlarda staj yapma olanakları sağlıyoruz.

•ÇAKÜ TEKNOKENT kuruldu: Teknokent ve Kuluçka Merkezi ile akademik bilgi ve uygulamayı birleştiriyoruz. Yabancı uyruklu öğrenci hedefimiz 1500; Hâlihazırda 500 yabancı uyruklu öğrenci üniversitemizde eğitim görüyor. Bu sene eğitime başlayacak öğrencilerimizle bu sayı 1500’ü bulacak.

Öğrencilere, üniversite hayatlarında başarı dileklerini ileten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Nuri Öner, ailelerin çocuklarını gönül rahatlığı ile ÇAKÜ’ye gönderebileceklerini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

İkinci olarak kürsüye gelen Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Çelebi Çağlayan ise öğrenci ve ailelere; üniversite tercih kılavuzu, tercih rehberi, kodlama, tercih süzme, istihdama öncelikli bölümler, tercih takvimi ve kayıt dönemi ile ilgili ayrıntılı bilgi vererek veli ve öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

Son olarak kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk,  kendisi de bir sınav olan hayatın, öğrencilere tüm yaşamlarını etkileyen bir tercih yapmak durumunda bıraktığını söyleyerek “Şüphesiz ki yapacağınız tercih çok önemli ama hayatın ya da bir şeylerin sonu değil. Sınavda başarılı olmak çok önemli, sizler bunu başardınız ve şimdi sıra doğru tercih yapma zamanında. Bunun için Rehberlik Araştırma Merkezimiz sizlere yardımcı olabilmek için tüm hazırlılarını yaptı ve sizleri bekliyor. Sizlere bir eğitimci olarak şunu söyleyebilirim ki mutlaka devlet kadrolarında iş sahibi olacağım diye sevmediğiniz bir alana yönlenmeyin. Hepinize başarılı ve doğru tercih yapacağınız bir dönem ve yeni öğrenim hayatınızda başarılar diliyorum.” dedi.

Eğitim sonrası, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin fuaye salonunda açtığı tanıtım standına öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.