DOLAR 31,1357 0.09%
EURO 33,8445 0.08%
ALTIN 2.034,260,12
BIST %
BITCOIN 17306917,93%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

115 okunma

Vali Aktaş, ekmek üretim tesisini inceledi

ABONE OL
29 Kasım 2019 18:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Çankırı’da faaliyet gösteren Çıtır Ekmek firmasının üretim tesisinde inceleme ve denetimde bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığımızca illerde uygulanan “Denetim Seferberliği” kapsamında gerçekleştirilen denetimde üretim tesisinin bütün bölümleri gezildi.

Vali Aktaş’ı üretim tesisinde Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Çakır, Çıtır Ekmek işletmecisi Hasan Hüseyin Kuşçu ve teknik personeller karşıladı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türkiye genelindeki ürün bazlı gıda kontrolleri için başlattığı gıda denetiminde Vali Aktaş, Çıtır Ekmek üretim tesisi ve ekmek üretim aşamaları hakkında işletmecilerden bilgi aldı.

Halk sağlığının korunması ve gıda güvenirliğinin temini için denetim yaptıklarını ifade eden Vali Hamdi Bilge Aktaş, denetimlerin sürekli olması vatandaşların gönül rahatlığıyla gıda tüketebilmelerine olanak tanıdığını belirtti.

Ekmek üretim tesisini gezen Çankırı Vali Hamdi Bilge Aktaş, tesis hakkında Hasan Hüseyin Kuşçu ve tesis çalışanlarından bilgi aldı. Aktaş, Toplam 125 kişinin istihdam edildiği ekmek üretim tesisindeki bütün üretim aşamalarını inceledikten sonra tesisten ayrıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı eş zamanlı “ürün bazlı” gıda kontrolleri için düğmeye bastı. Türkiye’de bir ilk olan ürün bazlı gıda denetimi 1 hafta boyunca Türkiye genelindeki birçok işletmede uygulanacaktır. Denetim Seferberliği sloganı ile başlatılan ve tüm kontrol görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirilen denetleme sürecinde, gıda güvenirliğini sağlamak amacıyla Çankırı il merkezi ve ilçelerindeki üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetimler gerçekleştiriliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığımızca illerde uygulanan “Denetim Seferberliği” kapsamında, Çankırı’da Çankırı Valisi Sayın Hamdi Bilge AKTAŞ ve İl Müdürü Osman ÇAKIR’ın katılımları ile ekmek ve ekmek çeşitleri üretim işletmeleri denetlendi. Denetimden sonra durum değerlendirmesi yapan Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ; “Halk sağlığının korunması ve gıda güvenilirliğinin temini için yapılan denetim çalışmalarına katılım sağladık. Ekiplerimizin özverili çalışmaları neticesinde vatandaş gönül rahatlığıyla gıda tüketebiliyor. Gerek rutin denetimlerde gerek şikayet kaynaklı denetimlerde işletmelerin hijyen ve gıda mevzuatı esasına göre üretim yapmaları ve satışa sunmaları konusunda titizlikle çalışmalar yürütülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki en iyi denetçi tüketicinin kendisidir.” dedi.

Denetim seferberliği çalışmalarında bizzat yer alan Çankırı Tarım ve Orman Müdürü Osman ÇAKIR, Çiftlikten sofraya, ham maddenin başlangıcından son mamule kadar her aşamada denetim faaliyetleri yürütüyoruz. Kontrol planları kapsamında risk esasına göre uygun sıklıkta, haber vermeden hassasiyetle denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. gıda denetimlerinin yıl boyunca da aralıksız devam ettiğini ifade ederek, “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması yönünde 25.11.2019 – 30.11.2019 tarihleri arasında denetim seferberliği başlatılmış olup bu kapsamda ülke genelinde Et ve Et Ürünleri Üreten İşletmeler, Süt ve Süt Ürünleri Üreten İşletmeler, Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile Unlu Mamul Üreten İşletmeler, Kasap ve Şarküteri ile Bakkal, Market, Büfe gibi işyerleri, okul kantinleri ve Yemekhaneleri ve Lokanta-Restoran, Dönerci, Fast-food gibi Toplu Tüketim Yerlerinin denetimleri yapılmaktadır. Çankırı Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlilerince hafta başından bu yana Et ve Et Ürünleri Üreten İşletmeler ve Süt ve Süt Ürünleri Üreten İşletmelerin denetimleri gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda eksiklik görülen işletmelerde idari yaptırım ve cezai işlemlerin yanı sıra İyi Hijyen Uygulamalarına yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmaları devam edecek olup, vatandaşımızın güvenilir gıda tüketmesi için bütün denetçi arkadaşlarımız özveriyle çalışmalarını yürütmektedirler.” dedi.

Denetim seferberliği ile ilgili çalışmalar bu hafta süresince devam edecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.