pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,2249 0.03%
EURO 28,8310 -0.08%
ALTIN 1.674,52-0,09
BIST %
BITCOIN 7176700,76%
Çankırı
18°

KAPALI

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

114 okunma

Yenigürbüz, ”Turizm çevreyi güzelleştiren ekonomi dinamiğidir”

ABONE OL
7 Ekim 2021 10:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı Belediyesi, KUZKA Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Programı kapsamında yürüttüğü Çankırı Tarihi Kent Merkezinin Korunması ve Turizme Kazandırılması Projesi doğrultusunda basın toplantısı düzenledi.  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Çankırı’nın tarihi ve kültürel mekânlarının tanıtılması amacı ile düzenlenen toplantıda basın mensupları bilgilendirildi.

Çankırı Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel mirasları ile ilgili farkındalığı artırmak ve turizm potansiyelini hareketlendirmek için basın mensupları ile bir araya geldi. Tarihi Çamaşırhane’de düzenlenen toplantıda Çankırı’nın tarihi ve kültürel mekânlarının yanı sıra turizm alanında devam eden projeler de anlatıldı. Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen sunumda; Çankırı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, coğrafi işaret alarak tescillenen ürünler ile tanıtım odaklı düzenlenen yarışmalar hakkında da bilgi verildi. Yerel ve ulusal basın temsilcilerine Çankırı kaya tuzu ile yapılan ve çoğu tescilli ürünlerden oluşan yemekler ile coğrafi işaretli Çankırı Yumurta Tatlısı ikram edildi.

Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ethem Yenigürbüz tarafından verilen bilgilendirmede Çankırı Belediyesi’nce hazırlanan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından desteklenen Çankırı Tarihi Kent Merkezinin Korunması ve Turizme Kazandırılması” projesi kapsamında Çankırı’daki tarihi mekanlar anlatıldı.  Ethem Yenigürbüz, ”Sizler elbette bu tarihi mekanları yakından biliyorsunuz. Ancak proje formatı gereği kamuoyunda bu eserlerle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla sizlerle bir araya geldik. Turizm bacasız bir fabrika, iyi koordine edildiğinde çevreyi kirletmeyen tam aksine çevreyi güzelleştiren ekonomi dinamiğidir. Tarihi, doğal ve kültürel değerlerini iyi pazarlayabilen ülkeler ve şehirler hem ekonomik hem de kültürel anlamda emsallerine göre birkaç adım öne geçmiş durumdadır. Çankırı’ya baktığımızda somut ve somut olmayan kültürel miras varlığında ülkemizin zengin lokalitelerinden birine sahip olduğunu görüyoruz. Bu zenginliğin nedenlerinden belki de en önemlisi yaklaşık bin yıldır Türk yurdu olan, topraklarına düşman ayağı değmemiş bu coğrafyaya Türk mührünün vurulmuş olmasıdır. Çankırı Belediyesi olarak geçmişten gelen tarihi eserlerin ayağa kaldırılması için başlatmış olduğumuz restorasyon çalışmalarının bir bölümü tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuş, bir bölümünde de çalışmalar tüm hızıyla sürdürülmektedir. Sokak Sağlıklaştırma kapsamında Uzunyol 1. Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi tamamlanmış, 2. Etabın çalışmalarında da sona gelinmiştir.  Fiziki anlamda yapılan çalışmaların yanında son dönemlerde revaçta olan gastronomi turizmi için de yöresel yemek kültürümüzü ortaya çıkarmaya yönelik faaliyetleri sürdürmekteyiz. Sarımsaklı Et, Yumurta Tatlısı, İnce (yoka) ekmek muskası, tutmaç çorbası, Çankırı höşmerimi gibi yiyeceklerimize Türk Patent Kurumu’ndan coğrafi işaret tescili gerçekleşmiştir. Çankırı Mutfak Kültürünü öne çıkarmak için 15 farklı ürüne de coğrafi işaret başvurusu yapılmış olup incelemesi devam etmektedir. Yine Çankırı’mızın mutfak kültüründe önemli yeri olan küpecik peynirinin üretilip satılması için Tarım Meslek Lisesi ile yaptığımız protokol kapsamında üretim gerçekleştiriyoruz. Kızılcık ekşisi ve diğer yöresel ürünlerle ilgili üretimler de başlamıştır. Girişimci bayanlarla kurmuş olduğumuz “Sınırlı Sorumlu Çankırı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” de üretim çalışmalarını sürdürmektedir. Önümüzdeki günlerde bu ürünlerin pazarlamasına da başlanacaktır.” dedi.

Bu çalışmaların yanında Çankırı’ya gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken Çivitçioğlu Medresesi’nde geleneksel Türk süsleme sanatları, tasavvuf musikisi gibi alanlarda kurslar düzenleyip bu değerlerimizi hem gelecek kuşaklara aktarıyor hem de ziyaretçilerin ilgisine sunuyoruz diyen Yenigürbüz, ”Buğday Pazarı Hazımiye Medresesi de her odasında Çankırı kültürünü yansıtan yöresel yiyecekler, yöresel kıyafetler, geleneksel mesleklere ait objelerle mini bir kültür merkezi olarak ilgi görmektedir.  Turizmdeki önemli hususlardan biri olan yöresel hediyelik eşya konusunda da öteden beri yapılan çalışmaları düzenlemiş olduğumuz “Yöresel Hediyelik Eşya” yarışması ile taçlandırdık. Arzu ettiğimiz düzeyde ürünler çıkmasa da yarışmaya kayda değer ürünler katılmıştır. Şehrimizi simgeleyecek hediyelik eşyalarla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Alternatif turizm çeşitliliği açısından sadece Çankırı’mızın değil ülke turizmine de değer katacağına inandığımız Tuz Mağarası Belediyemizce “Yeraltı Tuz Şehri” olarak projelendirilmiş ve güdümlü proje desteği için KUZKA’ya başvurulmuştur.  Önceki yıl madenin dışındaki alanda otopark, WC ve kafeteryanın bulunduğu sosyal tesis hizmete sokulmuş olup madenin içi ile ilgili proje İlgili bakanlık tarafından incelendikten sonra kabul edilmesi halinde yeni yılın ilk aylarında ihale süreci başlatılacaktır. Çankırı’nın kaderini değiştirecek en önemli projelerden biri olan, Çankırı’da turizmin lokomotifi olacak “Yeraltı Tuz Şehri” Projesi tamamlandığında yukarıda saymış olduğumuz çalışmalar ilimize gelecek yerli ve yabancı turistlerin yöresel yemek, yöresel hediyelik eşya ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyeli oluşturacaktır. Çankırı Belediyesi olarak yapmış olduğumuz tüm bu çalışmalar turizm altyapısının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerdir. Takdir edilmelidir ki; bir şehrin turizmde gelişip kalkınabilmesi için o şehrin tüm dinamiklerinin harekete geçmesi gerekmektedir. Bu anlamda hem diğer kamu kurum ve kuruluşlarına, hem STK’lara hem de sivil girişimcilerin üzerlerine düşeni yerine getirme sorumluluğu vardır.  Unutmayalım ki Çankırı’ya gelecek her turist esnafımıza bir nefes, şehrimizden mutlu ayrılacak her turist ise yeni bir yarenimiz olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Çankırı Belediyesinin Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ve Ticaret Bakanlığı iş birliği ile hazırlanan proje kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısı, basından gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.