DOLAR 32,2887 0.17%
EURO 34,9592 0.2%
ALTIN 2.415,77-0,22
BIST 10.479,16-1,86%
BITCOIN 2190456-1.08113%
Çankırı
17°

HAFİF YAĞMUR

12:48

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

325 okunma

11 İLÇE BÜYÜR, ÇANKIRI BÜYÜR

ABONE OL
8 Şubat 2021 09:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurşunlu Belediye Başkanı Dt. Şakir Kaymak geçtiğimiz Cuma günü Kurşunlu Belediyesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde basın mensupları ile bir araya geldi.

Çankırı’da Yeni Gün

Kurşunlu Belediye Başkanı Dt. Şakir Kaymak geçtiğimiz Cuma günü Kurşunlu Belediyesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde basın mensupları ile bir araya geledi. Başkan Kaymak, 7 yıllık çalışmaları ve planladıkları projeleri hakkında basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen basın toplantısına, Başkan Kaymak’ın yanı sıra; AK Parti İlçe Başkanı Abdullah Karaşahin, İl Genel Meclis Üyeleri Erol Demiröz ve İsmail Çimen, Belediye Meclis Üyeleri İsmail Tepecam ve Şaban Özdemir katıldılar.

“En önemli sorun içme suyuydu”

Başkan Şakir Kaymak, ilk önce 2014-2019 yılları arasında yapılan çalışmaları anlattı. Kurşunlu ilçesine 35 km boru hattıyla güldürcek barajından içme suyu getirdiğini ifade eden Başkan Kaymak, bin tonluk içme suyu deposu yaptığını dile getirdi.

İtfaiye, garaj ve kültür merkezi binalarını yaptığını belirten Kaymak, her mahalleye mahalle evi yaptığını vurgulayarak; gençlik merkezi, yöresel ürünler pazarı, ilçe stadı, açık ve kapalı halı sahalar ve çok amaçlı sahalar da yaptıklarını ifade etti.

Her mahalleye çocuk parkı yapıldığını söyleyen Kaymak, 2 tane mesire alanının da ilçeye kazandırıldığını ifade etti.

“Gayretli bir şekilde çalışıyoruz”

Kurşunlu Belediyesi’ne 12 tane yeni araç alındığını belirten Kaymak, ilçede bulunan mezarlıkların etrafının ve ilçedeki yürüyüş yollarının yapıldığını anlattı.

Kurşunlu’ya kapalı hayvan pazarı yaptığını söyleyen Başkan Kaymak, Çankırı’daki tek ruhsatlı hayvan pazarının Kurşunlu’da olduğunu vurguladı.

“Spora ve sporcuya daima destek veriyoruz”

Spora ve sporcuya daima destek verdiğini söyleyen Kaymak, Kurşunlu Belediye Sporun 3 yıldır şampiyon olduğunu ve bu sene BAL liginde mücadele edeceğini dile getirdi.

Kurşunlu ilçesine giriş çıkış kavşağını kazandırdığını ifade eden Kaymak, eğitime sürekli katkı vererek eğitimde Kurşunlu’yu ilçeler arasında seviye atlattığını belirtti.

Kurşunlu Belediye Başkanı Dt. Şakir Kaymak, Kurşunlu’ya modern bir hastane kazandırdığını da söyledi.

“Lakabımız ‘Parkçı Başkan’a çıktı”

31 Mart yerel seçimleri sonrası yapılan projeler ve hizmetlerini de anlatan Başkan Kaymak, araç parkının yüzde 60 oranında yenilendiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 110 adet hibe konteyner alındığını vurgulayan Kaymak, şehitlik parkının sil baştan yeniden yapıldığını ve bu parkın bölgenin en büyük parkı olduğunu; sanayi sitesi Ali Küskü parkı, 15 temmuz Şehitleri parkı ve Anadolu parkının yapımıyla ilçede toplam 13 tane park ve mesire alanı yapıldığını ifade etti. Başkan Kaymak, yapılan bu parklardan sonra lakabının ‘Parkçı Başkan’a çıktığını da ifade etti.

Çankırı’da ilçeler arasında iddialı olduğunu söyleyen Kaymak, 2019 ve 2020 yıllarında Çiyni ve Çavundur köylerinin mahalle olduğunu belirterek, her iki mahalleye de doğalgaz dağıtımının yapıldığını dile getirdi. Başkan Kaymak, Çiyni mahallesinde üst yapının ve mahalle bağlantı yolunun da tamamlanarak hizmete alındığını da söyledi. Yine 2020 yılı içerisinde Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokulunun hizmete girdiğini belirten Kaymak, Kurşunlu Toplum Sağlığı Merkezinin, Aile Sağlığı Merkezinin ve 112 binasının açılışının yapılarak Kurşunluya kazandırdığını söyledi.

D-100 karayolunun aydınlatılmasının tamamlandığını vurgulayan Kaymak, ilçe merkezinden geçen mandı deresinin ıslah edilerek ilçeye yeni bir cadde kazandırıldığını söyledi. Gençlik Spor Bakanlığı ve Belediye arasında protokol yapılarak 6.500.000 TL değerinde Gençlik Merkezi yapımı projesinin de ihalesinin yapıldığını söyledi.

Milletvekilleri ve Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın girişimleriyle ilçeye bir Hükümet Konağı ve Adliye binası yapılacağının da müjdesini verdi. Ayrıca KUZKA ile ortak yürütülen bir projeyle Kurşunlu Devlet Hastanesinin termal destekli bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanesine dönüştürülmesi çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Yapılacak olan bu proje ile Türkiye’de bulunan dördüncü Termal Hastane’nin Kurşunlu’da yapılacağını dile getirdi.

“Bu yol Çankırı’nın nefes borusudur”

Başkan Şakir Kaymak İlçede yapımı devam eden iki büyük projeden de bahsetti. Çankırı-Korgun Kurşunlu yolu yapımı ve Devrez  Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya (Kızlaryolu) Barajı yapımına özellikle dikkat çekerek bu projeler Çankırı’nın tamamının projeleridir dedi. Biz hep birlikte Çankırı’yız diyen Kaymak, “Çankırı-Korgun-Kurşunlu yolu Çankırıyı büyütecek bir projedir” dedi.

“Çankırı’nın ilçeleri büyümeden Çankırı gelişmez”

Başkan Kaymak, “Bu yol; Kurşunlu, Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş ve İstanbul’u; Çankırı Merkez, Korgun, Yapraklı, Eldivan ve Kızılırmak’a ve hatta Çorum’a bağlayarak Çankırı’yı geliştirecek ve büyütecek bir projedir. Çankırı’nın ilçeleri büyümeden Çankırı gelişmez. Bu yolun yapılması ile adeta Çankırı’nın boğazını sıkan bir iplik kesildi. Bu yol uzakları yakın edecek bir yoldur. Bu yol Çankırı’nın nefes borusudur. İlçeler gelişecek ki merkez de gelişsin. Yani 11 ilçe büyür, Çankırı büyür” şeklinde konuştu.

Kaymak, “Ayrıca Kızlaryolu Barajı gerektiğinde Çankırı’ya su sağlayacak, Kurşunlu, Ilgaz, Tosya ve Çorum ilçelerini sulayacak, Çankırı’nın tarım ve hayvancılığına katkı sağlayacak, Çankırı’nın turizmine  olumlu katkı sağlayacak bir projedir. Unutmayalım İlçemiz ne kadar çok büyürse İlimizde o oranda büyür” ifadelerini kullandı.

Daha sonra yapımına başlanacak projeleri anlatan Başkan Kaymak, bu yıl Kurşunlu Merkez’de tüm içme suyu ve kanalizasyon şebekesini İller Bankası üzerinden tamamını yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi. Ayrıca D-100 Karayolu kenarında Kurşunlu KÖYPARK Projesi, Millet bahçesi Projesi, Çavundur  Termal Turizm Bölgesi Projesi, Yaşlı Bakım Merkezi Projesi, Erenler Mahallesi Şehit Murat Ustaoğlu Parkı Projesi, Organize Sanayi Bölgesi Projesi, Atık Arıtma Projesi, Cumhuriyet Caddesinin düzenlenmesi Projesi, Soğuk su mevki ve büyükgöl mevki ıslah projesi, yüzme havuzu projesi, kesimhane projesi, Çavundur mahallesi alt ve üst yapı düzenleme projesi ve 3. etap TOKİ projesi üzerinde çalıştıklarını önümüzdeki 3 yıl içinde bu projeleri de Kurşunlu’ya kazandıracaklarını söyledi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.