pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4193 0.37%
EURO 29,1402 0.36%
ALTIN 1.650,400,51
BIST %
BITCOIN 7412352,38%
Çankırı
21°

AZ BULUTLU

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

199 okunma

“ANADOLU ARTIK ŞAHLANACAK”

ABONE OL
15 Şubat 2021 09:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Orta Belediye Başkanı Bayram Yavuz Onay, geçtiğimiz Cuma günü basın mensupları ile bir araya geldi.

Çankırı’da Yeni Gün

Orta Belediye Başkanı Bayram Yavuz Onay, geçtiğimiz Cuma günü basın mensupları ile bir araya geldi.

Başkan Onay, göreve geldiği günden bugüne Orta için yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

İlçede yapımı devam eden ve yapılacak yatırımlarla ilgili olarak bakanlıklarda istişarelerde bulunan Belediye Başkanı Bayram Yavuz Onay desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlara, milletvekilleri Salim Çivitcioğlu, Muhammed Emin Akbaşoğlu’na, İl, İlçe Başkanlarına, emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

İlçe genelinde çalışmalarına aralıksız devam eden, Adalet ve Kalkınma Partili Belediye Başkanı Bayram Yavuz Onay göreve geldiği günden beri tüm enerjisini ilçe ve insanları için harcadığını ifade etti.

Göreve geldiği günden bu yana yaşama geçirdiği projeler ve sunduğu hizmetler ile adından sıkça söz ettiren Orta Belediye Başkanı Bayram Yavuz Onay’ın başarısı, yapılan sunumlarla ortaya konuldu.

“Yoğun bir hizmet mücadelesi ile başladım”

2014 yılı yerel seçimlerinde göreve başladığını ifade eden Onay, “2014’te yerel seçimlerde belediye başkanı oldum. Öncesinde AK Parti ilçe teşkilatında görev aldım. Belediye başkanlığı sonrasında yoğun bir hizmet mücadelesi ile memleketimize hizmet etmeye başladım” dedi.

“Kanlıca mahallesi üvey evlat muamelesi görmüş”

Belediye olarak sorunlarla göreve başladıklarını dile getiren Onay, “Sorunlarla göreve başladık. İlçemizin alt yapı sorunları vardı. Çalışmalarımız devam ediyor. Kanlıca mahallemiz zorunlu hizmetleri alamamış bir mahallemizdi. Burası üvey evlat muamelesi görmüş. Öncelikle burada çalıştık. Alt yapı ve üst yapısında çalışmaları tamamladık. Kendi imkanlarımızla yaptık” şeklinde konuştu.

“Yeni bir TOKİ’ye daha girmek istiyoruz”

Doğal gaz ile birlikte alt yapı ve üst yapıya da yeniden başlayacaklarını belirten Onay, “İlçemize 340 konutluk TOKİ’yi kazandırdık. Tamamı dolu. Tekrar talep değerlendirmesi yaptık. 1200 kişi talep etti TOKİ’yi. Yeni bir TOKİ’ye daha girmek istiyoruz. İlçemizde imar alanlarında bazı problemlerimiz var. Tarlalarımız, arsalarımız çok hisseli. Bunun çözümünde çalışıyoruz. İlk olarak TOKİ’de 5 kat olmak şartıyla imar alanlarımızı değerlendirelim düşüncesindeyiz. Boş kalan imar alanımızı vatandaşın arsalarına girmeden yapmış oluruz diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“Ciddi güçlü bir yatırımcı ile görüştük”

İlçede bir organize sanayi bölgesi çalışmasının olduğunu söyleyen Onay, “İlçemizde OSB çalışmamız var. Yatırımcı zaman zaman son durumu soruyor. Burada ciddi güçlü bir yatırımcı ile görüştük. 890 asgari istihdam kapasiteli olan 80 bin m2 üzerine dokuma fabrikası kurmak isteyen girişimcimiz var. Bu OSB’mizin alt yapı çalışmalarını tamamladık. 2 martta alt yapı için ihale yapılacak. Yol, kanalizasyon, su gibi alt yapıyı bu yıl ve gelecek yıl içinde tamamlamak istiyoruz. Yatırımcımızda samimi bir düşünce var. Görüşme halindeyiz. İnşallah çalışmalarımızı tamamlar yatırımcıyı bölgemize çekeriz. Bu yatırımcı gelir yatırıma başlar ve istihdam sağlarsa, yan üretim tesisleriyle birlikte bölgemizde ilk etapta 1200 kişiye istihdam sağlanacağı düşüncesindeyiz. Bu düşüncemiz olursa büyük ihtimalle konutta cevap veremeyiz ve 2. Etap TOKİ için çalışmamızı hızlandıracağız” dedi.

“Bölgemizde açık cezaevi projemiz oluştu”

Bölgedeki açık cezaevi projesi ile ilgili açıklamalarda da bulunan Onay, “Bölgemizde açık cezaevi projemiz oluştu. Geçtiğimiz dönem yılan hikayesine dönen, bizi çok uğraştıran bir çalışmaydı. Ama dönemin milletvekilleriyle birlikte projemiz hayata geçti. Şu anda cezaevimiz içinde süt işleme tesisiyle birlikte inşaat çalışmaları yüzde 75’lik duruma geldi. Ama yüklenici firmaya kayyum atanmıştı. Kayyumun görev süresi dolmak üzere yeni bir yüklenici firmanın devam etmesi bekleniyor. İlçemizde adliyemiz kapatılmıştı. İlçemize tekrar adliyeyi kazandırmak için bu çalışmaları yapıyoruz. Ve bölgemiz hayvancılıkla uğraşan bir bölge olduğundan cezaevinin içine süt işleme tesisini de inşa ettik. İlçemize hem ekonomik katma değer sunsun hem de adliyemizi geri almak için düşünce içindeyiz. Bölge hayvancılığını da ciddi anlamda kalkındıracak. İnsanlarımız süt inekçiliği, süt üretimi faaliyetlerini artıracak inşallah. Bölge hayvancılığını inşallah güçlendireceğiz. Yoğun hizmet verdik, iş biraz uzadı ama bu yıl içinde tamamlanmasını umut ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Makas görevi gören bir yol”

Ankara yolu ile ilgili olarak da açıklama yapan Bayram Yavuz Onay, “Ankara Çerkeş Orta Şabanözü yolundaki projemiz bitti, yatırım programında olmasını bekliyoruz. Yol projemiz bölge için de çok önemli bizim için de çok önemli olan bir proje. Maliyetli bir proje ama ülke ekonomimiz çok da kötü değil. Çerkeş orta Şabanözü yolu bir makas görevi gören bir yol. Yapılırsa hem bölgemize hem ülkemize önemli katkılar sağlayacak” şeklinde konuştu.

“Kolay bir süreç olmadı”

Geçtiğimiz yıllarda kolay bir süreç olmadığını vurgulayan Onay, “Geçtiğimiz yıllarda, 15 Temmuz, ekonomik krizler, terör olayları, seçim süreçleri gibi olaylarda bizler de olumsuz etkilendik. Bu süreçlerde ülkedeki bütün bürokrasi kademesinde değişiklikler oldu. Kolay bir süreç olmadı. Projemizi götürüyoruz, daha önce görüştüğümüz bürokrat değişmiş, projelerimizde gecikmelere neden oldu” diyerek projelerdeki gecikmelerin nedenlerini anlattı.

“Yatırımlar ilçemize ve ilimize kazandırılamamış”

Yatırımların Çan-kırı’ya ve Orta’ya yeterince kazandırılamadığını dile getiren Onay, “Önceden yeterince yatırımlar ilçemize ve ilimize kazandırılamamış. Bunlar olmadığı için yoğun göçler yaşanmış. AK Parti döneminde yatırımlar kazandırıldı bölgemize” dedi.

Doğal gazın ilçeye kazandırılmasını zor bir proje olduğunu söyleyen Onay, “Doğal gaz ilçemize kazandırmak zor bir projeydi. Ama sanayi bakanımızı ilçemizde ağırladığımızda konuşmuştuk. Uzun uğraşlar sonucunda doğal gazı ilçemize kazandırdık” diyerek ilçeye doğal gaz kazandırıldığını da belirtti.

“Biz geldik yeniledik”

Belediyedeki araçların yüzde 90’ının yenilendiğini dile getiren Onay, “Belediyemizdeki araçlarımızın yüzde 90’ını yeniledik ve araç sayımızı artırdık.  İlçemizin ana caddesinin komple söküp sıcak asfalt yapılması gerekiyor. Bu yol bizim değil karayollarına ait. Burasını biz yapacağız. Köylerimizin, beldemizin bağlantı yollarını kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Belediye binamız virane bir yerdi. Biz geldik yeniledik. Gençlere kötü örnek olacak yerleri kapatarak belediye hizmet binamızla vatandaşlarımıza hizmet sunuyoruz” dedi.

“İlçede hayvancılık çok önemli”

İlçede hayvancığılık önemli olduğunu vurgulayan Onay, “İlçemizde hayvancılık çok olduğu için ihtiyaç olan yerlere hayvanların su içmesi için göletler, su olukları yaptık. Gençlerimizi, yaşlılarımızı, kadınlarımızı farklı farklı illere gezilere gönderdik. İhtiyaç sahiplerine ramazan ayında iftar yemeği ve sıcak yemek hizmetinde bulunduk.

Kaldırımlarımız eskimiş ihtiyaca çok cevap veremiyordu. Bütün kaldırımlarımızı yeniledik. İlçe mezarlığımız çok iyi durumda değildi. Mezarlığımızı, yollarını yeniledik.

Öğrencilerimize sınavları için deneme sınavları yaptık.  İmam hatip lisesi kazandırdık yurdu ve yemekhanesiyle birlikte” diyerek yapılan diğer projelerden de bahsetti.

“Anadolu artık şahlanacak”

Anadolu artık şahlanacak diyerek sözlerine devam eden Onay, “Anadolu artık şahlanacak. Özellikle Çankırı diyorum. İstanbul, Ankara gibi yerler yatırımcılarla doldu. Yatırımcı artık Anadolu’ya yöneliyor. Anadolu’da, Çankırı’da destekler, teşvikler daha fazla İstanbul’a göre. Biz bu talepleri karşılamak istiyoruz. İlimiz bölgemiz, yatırım şehri, sanayi bölgesi olsun istiyoruz.

Bu hizmetlerde en önemli gördüğüm OSB’dir. Hem ilçeye hem bölgemize bir atak yaptıracak diye düşünüyorum. Şabanözü bizim yarımız kadardı. Ama OSB ile nüfusu arttı” diyerek sözlerine son verdi.

Başkan Onay’ın konuşmasının ardından basın mensuplarının soruları yine başkan tarafından cevaplandı ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle program sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.