DOLAR 31,1083 0.2%
EURO 33,7163 0.19%
ALTIN 2.030,72-0,07
BIST %
BITCOIN 16092961,49%
Çankırı

KAPALI

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

141 okunma

Anadolu’nun buzlu yollarına Çankırı tuzu

ABONE OL
18 Kasım 2019 09:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Hititler döneminden beri kullanılan 5 bin yıllık Tuz Mağarası’ndan çıkartılan kaya tuzları kar mücadelesinde kullanılmaya hazır.

Çankırı’da Yeni Gün

Gıdadan sanayinin bazı alanlarına, sağlıktan hayvan kullanımına kadar birçok sektörde değerlendirilen kaya tuzu, Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervine sahip Çankırı’daki fabrikalarda işlenerek kar mücadelesi için hazırlanıyor.

Çankırı’da yılda 350 bin ton üretim kapasitesine sahip fabrikada yerin yaklaşık 150 metre altından çıkarılan kaya tuzunun bir bölümü, işlendikten sonra talep eden belediyeler ve karayolları ekiplerine gönderiliyor.

Med-Mar Tuz fabrikası Müdürü Hasan Akgüç, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, havaların soğumasına bağlı olarak yol tuzuna talebin artacağını ifade etti.

Önümüzdeki günlerden itibaren kışın etkisini göstereceğini belirten Akgüç, şöyle devam etti:

“Kış sezonu hazırlıklarımızı tamamladık. Şu anda bütün talepleri kaşılamaya hazır hale geldik. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı depomuzda yaz kış her zaman 2-3 bin ton tuzu hazır halde bekletiyoruz. Buda iç ve dış taleplere karşı bizi her zaman hazırlıklı hale getiriyor. Günlük bin 500 ton üretim yapma kapasitemiz var. Bunun bin 200 tonunu rafine tuz tesisinde kullanıyoruz geri kalanını da yol tuzu olarak stokluyoruz. Zamanı geldiğinde ise bu stoklarımızı piyasaya sevk ediyoruz.”

Ürettikleri tuzu birçok alanda değerlendirdiklerini kaydeden Akgüç, “Şuanda yılda 350 bin ton tuz üretebilecek kapasitedeyiz. Üretilen bu tuzun 250 bin ton civarındaki büyük bölümünü fabrikamızda rafine tuz olarak değerlendiriyoruz. Diğer 100 bin ton tuzu ise karayolları karla mücadele ve hayvan yalama tuzu olarak değerlendiriyoruz” dedi.

“Kış hazırlığı yapıldı”

Yaklaşan kış nedeniyle fabrikada hazırlıklarını yaptıklarını belirten Akgüç, “Biz mevsim itibariyle Kasım ayının başındayız. Kış hazırlıkları kapsamında şuanda bizim stoklarımız tamamlandı. Talep geldiği anda bunu piyasaya sunabilecek durumdayız ama bizim kapasitemiz bunun çok üzerinde. Yıl boyunca 100 bin ton yol tuzunu üretebilecek konumdayız Yani biz karla mücadele için tüm ekibimizle üretim kapasitemizle müessemizle karşılamaya hazırız” diye konuştu.

Akgüç, Türkiye’nin yıllık yaklaşık 100 bin ton yol tuzu ihtiyacı olduğunu ve bunu fabrika olarak tek başlarına karşılayabilecek kapasiteye sahip olduklarını söyledi.

“Yeni bir projemiz var”

Asfalta zarar vermeyecek yol tuzunu piyasaya çıkarmaya hazırlandıklarını ifade eden Hasan Akgüç, “Aslında biz şu anda yatırımı devam eden, ancak ürün olarak piyasaya çıkarmadığımız bir çalışmamız var. Şu anda yatırımın yüzde 90’ı bitti. Üretim aşamasına geldik. Makina ve ekipmanların montajı yapılıyor. Bu ürünü yakın zamanda tanıtacağız inşallah. Bu ürün çok ciddi bir ürün. Karayolları karla mücalesi açısından ciddi bir problem var. Tuz asfaltı bozduğu için firmalar bu üründen kaçıyor. Alternatif ürün açısından ciddi çalışmalar var. Yani hem buzlanmayı önleyecek hemde asfalta zarar vermeyecek bir ürün. Biz yeni bir marka ile bu ürünün altyapısını tamamladık. Ar-ge çalışmalarını, üniversite sanayi işbirliği adına yapılan çok ciddi bir çalışmalar ile tamamladık. Ürünün patentini aldık ve belgelerimizi tamamladık. Gerek karayolları nezdinde gerekse belediyeler nezdinde çok ciddi kabul gören deneme çalışmaları da yapıldı. Şu anda yurtdışı bağlantılarla bizden bayilik almak isteyen ciddi firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Ama biz diyoruz ki ürün öcelikle ortaya çıksın. Bu sezona biraz geç kaldık ama bu sezonda bizim hedefimiz bu ürünün piyasaya tanıtılması. Önümüzdeki sene ciddi bir hamle ile çok ciddi bir pazar payına ulaşacağımızı düşünüyoruz. Çünkü özellikle Almanya ve Avrupa ülkelerinde soğuklar çetin geçiyor ve kabul etmek gerekir ki onlar çevre bakımından bizden ve Ortadoğu ülkelerinden çok daha hassas davranıyorlar. Tuzun da gerek toprak, gerekse asfalta verdiği zarar nedeniyle farklı bir ürün istiyorlar. İşte biz de bu ürün ile, ana ham maddesi tuz olmak şartıyla tuzu kimyasal bir prosese tabi kılarak yeni bir yol tuzu yapıyoruz. Bu ürün inşallah bu sıkıntıları giderecek. Bu ürünün çok kabul gördüğünü, numunelerin çok beğenildiğini söylemek istiyorum. Bu da bizi teşvik ediyor.” şeklinde konuştu.

“Memleketin ekonomisine katkı sağlayacağız”

Fabrika Müdürü Akgüç konuşmasına şöyle devam etti:

“Çankırıda şu anda madenden ürettiğimiz tuzun yüzde 80’ini rafine tuza dönüştürerek piyasaya kazandırıyoruz. Ancak ham madde kaynağımız çok bol. Sadece rafine değil de rafine olmayan ürünler aracılığıyla da, kaliteli yol tuzu gibi, piyasaya sunarsak Çankırı’ya, memleketimizin ekonomisine de ciddi bir katkı yapacağımızı düşünüyorum.”

“Kaya tuzunun, deniz ve göl tuzlarına göre üstünlüğü aşikardır”

Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervine sahip olan ve Hititler döneminden beri kullanılan kaya tuzu talebine son zamanlarda artış söz konusu.

Gıda, sanayi, hayvancılık ve sağlık gibi pek çok sektörde kullanılan kaya tuzu, Çankırı’daki fabrikalarda işlenerek Türkiye’de ve Dünya’da tüketiliyor.

Çankırı’da yılda 350 bin ton üretim kapasitesine sahip Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rafinerisi olan Med-Mar tuz Fabrikası Müdürü Hasan Akgüç kaya tuzu talebinde ciddi bir artışın olduğunu söyledi.

Fabrika Müdürü Akgüç kaya tuzunun deniz ve göl tuzlarından üstün olduğuna vurgu yaparak, “Kaya tuzu talebinde ciddi bir artış var. Bu artışın teknik olarak haklılık payı vardır ve doğrudur. Zaten olması gereken de budur. Neden diye soracak olursanız eğer, kaya tuzunun deniz ve göl tuzlarına göre üstünlüğü aşikardır ve bu bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Çok basit bir karşılaştırma yapacak olursak deniz ve göl tuzları günümüz atmosferik şartlarında oluşuyor. Yani havadaki ağır metaller gibi havadaki bütün kirliliği içeriyor. Tuz oluşum havzaları dediğimiz, deniz tuzları ve göl tuzları, bunlar çevresel etkilere maruz kalıyor günümüz şartlarında oluştuğu için. Mesela Tuz Gölü, ve İzmir Çamaltı Tuzlası gibi. Bunlar, etrafındaki endüstriyel tesislerden, yerleşim alanlarından, evsel ve endüstriyel atıklara malesef maruz kalıyor ve etkileniyor. Bu da şu demektir ki, orada oluşan tuzlara, ağır metal gibi istenmeyen kirliliklere maruz bırakan etkilerdir. Dolayısıyla deniz ve göl tuzları bu açından baktığımız zaman bile kesinlikle kaya tuzuna göre çok daha gerideler.” şeklinde konuştu.

Kaya tuzunun kirliliğinin olmadığına da vurgu yapan Akgüç, “Kaya tuzu bundan, kesin olmamakla birlikte 3 milyon yıl ile 5 milyon yıl önce buradaki coğrafi oluşum şartlarında oluştuğu için doğal kirlilik dışında bir kirliliği yok. O bakımdan kaya tuzunun deniz ve göl tuzlarına göre daha üstün olduğunu aşikardır.” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.