DOLAR 31,1650 0.04%
EURO 33,7843 -0.09%
ALTIN 2.041,820,45
BIST %
BITCOIN 17751691,05%
Çankırı

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

88 okunma

Başkan Esen: Ne dediysek onu yapacağız

ABONE OL
29 Eylül 2022 18:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, dün Sosyal Tesis’te basın mensuplarıyla bir araya geldi. Düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Esen, “Meydan çalışması devam ediyor. Oradaki çay bahçesi ile ilgili en son orası yıkılacak. Yıkılmama, orası durma diye bir durum yok. Yıkılacak. Kimseye başka türde bir sözümüz yok. Ne dediysek onu yapacağız.” dedi.

Çankırı’da Yeni Gün

Tuz Festivali’yle ilgili değerlendirmelerde bulunan Çankırı Belediye başkanı İsmail Hakkı Esen, “Yaklaşık 1 ay önce Çankırı’da bir ilki gerçekleştirdik. Tuz Festivali olarak birincisini düzenledik. İnşallah ilerleyen yıllarda da yapılır ve gelecek nesillerimiz bunu yaşatır. İlk etapta bu yola çıkarken, 3 yıl önce bunu planlamıştık ama pandemi bunu engelledi bir süre. Burada bizi beni belediye personellerimizi sevindiren şu oldu. İnanmamıştı belki de insanlar bu derece etkili bir festival yapılacağına. Belki Türkiye’deki en iyi festivallerden biri olduğu söyleniyor. Bizim yaptığımız onlarca etkinliklerin sanatçıların önüne geçtiği söyleniyor bunu duyuyoruz. Teşekkür telefonları aldık bu da bizi motive etti. 2023 yılı için daha da heyecanlandırdı. Bu festivalin son 1 haftaya kadar inanılmamıştı bu da normaldir.  Bazı şeylerle karşılaştık belediye başkanının işi mi sanayi fuarı, belediye başkanının işi mi bazı etkinlikler diye ama şu açıdan önemsedim ben sanayi fuarının yapılmasını, bu şehirde nelerin yapıldığını nelerin üretildiğini nelerin yapılabileceğini göstermekti. Özellikle Çankırı dışında yaşayan Çankırılı hemşehrilerimize göstermek. Onların da belki bir nebze geri dönüşleri, geri göçü sağlayabilmek, Çankırı’mıza üretim ve yatırım anlamında çeşitli faaliyetlerde bulunmalarını sağlamaktı.  Gayemiz buydu. Çankırı’da yaşanılır mı bu şehirden ne olur diyenlere güzel bir cevap olduğunu düşünüyorum. Bana göre en büyük yansıması bu oldu. Veya artısı bu oldu festivalin. İstediğimiz de buydu. Daha geniş düşünürsek geleceğe yönelik adımlar atacaksak bunları yapmamız gerekiyor. İnandırmamız biraz zor oldu ama bütün STK başkanlarıyla toplantı yaptık. 3-4 defa toplantı yaptık en son ben kendim fabrikaları gezdim. Gelin fuarımıza eşlik edin katılın bu şehirde neler olduğunu Çankırılılar da dahil göremeyenler var ama esas amaç Çankırı dışında yaşayan Çankırılı hemşehrilerimizdi bende amacımızın yerine ulaştığını düşünüyorum. İlerleyen süreçte de çok daha fazla katılımlar ve etkinlikler olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Başkan Esen, “2023 festivali için çalışmalara şimdiden başladık. Düşündüğümüz bir takım ilave etkinlik ve projeler var. Bunları da hayata geçirip çok daha katılımlı çok daha güzel bir festivalimizin hazırlıklarımıza başladık. Tarihte belki bir ilk logosu maskotu olan bir festival yaptık. Güzel de oldu. Logonun nereden geldiğini, elif harfinin yareni temsil ettiğini Çankırı’nın dürüstlüğünü adamlığını merhametini temsil ettiğini bunları daha öncede paylaştık. Bu şehrin evladı olarak bunu yaşayarak hissederek böyle bir tasarım çıktı. Çankırı çok eski bir yerleşke. MKE giderken ordaki fosil yatağımızdan 8,5 milyon yıllık Çankırı’dan nelerin çıktığını buradaki dokuyu kültürel yapıyı tek tek ilmek ilmek işleyerek anlatarak yansıtmaya çalıştık.” dedi.

Başkan Esen: Ses getirecek festivallere imza atacağız

Ses getirecek festivallere imza atacaklarını ileten İsmail Hakkı Esen, “Dışarıdan gelen bir sürü esnaf olacaktı satış yapmak için ama Çankırı esnafı kazansın diye kabul etmedik bunu. İlerleyen süreçte çok daha ses getirecek festivallere hep beraber imza atacağız.” dedi.

İsmail Hakkı Esen: 53’ün üzerinde proje yapmışız

53’ün üzerinde proje yaptıklarını diler getiren Başkan Esen, “53’ün üzerinde proje yapmışız. Geri dönüp baktığımızda hakkaten çokşeyler yapıldığı ortaya çıkıyor. Ama yeterli mi? Değil. Bu da hayatın gerçeği. Pandemi ve ekonomik kriz olmasaydı bu 120 proje olabilirdi. Yaptığımız işlerde de şehrin ihtiyacı olan nokta atışlarla projeler üretmeye çalıştık. Bazen bize soruyorlar kucaklama taşı projesi gereklimiydi diye bana göre gerkeliydi. Trafiğin akışını sağlamak için. İlerleyen süreçte Allah nasip ederse, onu da soruyorlar lise kavşağı kaldı. 2021 yılında lise kavşağı projesini yatırım programına aldırdık.   Orası karayolları, Devlet Su işleri ve Devlet Demiryolları da var. Orada bize çok yetki düşmüyor. Ama hemzenin geçitlerin kapatılması akabinde devlet demir yollarının bu üst geçitleri yapması için kanun çıkmıştı ama bunu biraz ötelediler sonra bakan bey değişti devlet demiryolları genel müdürü değişti sonra bunu askıya aldılar. Bu proje de aklımızda inşallah ilerleyen süreçte bunu da yaptırırız. “

Başkan Esen konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“Tuzlu bağları TOKİ mevkinde değim deresi vardı onu da şehrin siyasileriyle beraber yatırım programına aldırdık ama ne zaman yapılır bilmiyoruz.  Çay kenarındaki aydınlatmalar ve bazı işler kaldı. Bazı işler mevsimle de alakalı. Park bahçelere mart ayında giremiyorsunuz nisan mayıs ayında girebiliyorsunuz. Asfaltı kışın atamıyorsunuz. Mevsimsel yapacağınız icraatlar var o yüzden biraz süreç uzadı. Minimum imkanlarla maksimum işler yapmaya gayret ettik. Minimum zamanda maksimum hizmetler yapmaya gayret ettik. Eksiğimiz varsa da bahanemiz yok. Bahane üretmeden hizmet etmeye gayret ettik. Ekonomik şartlara pandemi küresel krizlere rağmen elimizden gelen gayreti ben ve ekibim olarak meclis üyelerimiz olarak hizmet ettik. Eksiğimiz varsa da affola. İnşallah ilerleyen süreçte de telafi ederiz.”

Kucaklama Taşı yakın zamanda trafiğe açılıyor

Kucaklama Taşı’nda devam eden çalışmalar sebebiyle trafiğe kapalı olan yolun yakın zamanda açılacağını söyleyen Esen, “Kucaklama Taşı Projesi ile ilgili yakın zamanda trafiğe açacağız. Buranın üzerinde de Çankırı kültürünü yansıtan 6 yaren heykeli olacak. Bunların da imalatları yapılıyor. Ekim ayının sonuna trafiğe açılacak, belki bizlik işler kalır. Nedir onlar rölyef, peyzaj çalışması, çevre düzenlemesi gibi çalışmalar belki biraz sarkabilir. Müteahhit firma bitirdiğinde biz kısa sürede bitireceğiz. Ahmet Talat Onay Bulvarı da karayollarına ait ama düzeltmesini biz yapalım dedik. Fuar yolundaki refüjü de değiştireceğiz. Biraz daha yüksek bir orta refüj uygulaması yapacağız. Peyzaj ve yeşil alanları biraz değiştireceğiz. Güzel bir şey olacak bu şehir herşeyin en iyisine layık. Bizde bu gayretle bu heyecanla çalışmalarımızı yapacağız. Ahmet Talat Onay Bulvarı için orta refüj ve yolunun düzeltilmesi için 3 yıldır bize müsaade etmediler. Kucaklama taşı projesi nedeniyle bize tadilat hakkı verdiler ama bu yol bize ait değil karayollarına ait. PTT şubenin önündeki alandan kucaklama taşına kadarki alanda biz çalışma, düzenleme yapacağız. PTT şubesinin oradan büyük otel tarafına ise alt yapı çalışması nedeniyle daha sonra yapacağız.” ifadelerine yer verdi.

Meydan yapımında kimseye taviz verilmeyecek

Meydan yapımında kimseye taviz verilmeyeceğini ifade eden Başkan Esen, “Meydan çalışması devam ediyor. Oradaki çay bahçesi ile ilgili en son orası yıkılacak. Yıkılmama, orası durma diye bir durum yok. Yıkılacak. Kimseye başka türde bir sözümüz yok. Ne dediysek onu yapacağız.” dedi.

Kale altına şartlı ihale

Kale altındaki havuzun olduğu alanın otel yapımı şartıyla ihaleye çıkacağına değinen Başkan Esen, “Kale altındaki havuzun olduğu alanın ihalesi yapılacak. Çıkan haberler doğru. Burası neden satılığa çıktı, tek şartımız şu oraya otel yapılacak. Alan oraya otel yapacak. Şehrin en büyük eksiklerinden biri konaklama.” dedi.

Basın toplantısının ardından Başkan Esen basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.