DOLAR 28,8985 0.03%
EURO 31,2680 0.02%
ALTIN 1.877,680,17
BIST %
BITCOIN 12734115,53%
Çankırı

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yakup Karaman
Yakup Karaman
632 okunma

Çankırı Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Salih Çetinkaya Başarılı Ameliyatlarına İmza Atmaya Devam Ediyor

ABONE OL
7 Eylül 2019 18:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yakup Karaman

Çankırı’da Yeni Gün
Çankırı Devlet Hastanesi’nde Kadın Doğum Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Salih Çetinkaya tarafından şehrimizde daha önce de yine kendisi tarafından yapılan “vajinal histerektomi” olarak bilinen “doğum kanalından rahim alma” ameliyatına bir yenisi daha eklendi.
Op. Dr. Salih Çetinkaya “Bu rahatsızlığı bulunan, ancak uygun şartları taşıyan hastalar için karından dikiş atılmadan yapılan bu operasyonun daha önce de yapıldığı gibi hastalar açısından tercih edilir” olduğunu savundu.
Çetinkaya, “Gerek genel anestezi, gerekse spinal anestezi ile gerçekleştirilebilen bu ameliyatın Rahmin (uterus) alınması ameliyatı olduğunu vurguladı.
Histerektomi Nedir?
Rahmin ameliyat ile çıkarılmasıdır. Kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık ameliyatlarından biridir. Histerektomi nedenlerinden bazıları şunlardır:
Myomlar(rahmin düz kasından gelişen iyi huylu urları)
Endometriozis
Anormal kanama
Uzun süren, uygulanan tedavilere yanıt alınamayan rahim kaynaklı ağrılar
Rahim sarkması
Kanser
Rahim alma ameliyatları yumurtalık ve tüplerin alınmasını içermez. Alınmalarını gerektirecek bir hastalık olması halinde bu organlar da alınabilir (salpingo-ooforektomi).
Histerektomi, uterusun (rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Yunanca’da Histere: rahim, Ektome: kesme anlamına gelmektedir. Histerektomi ameliyatları, kadınlarda sezaryen ameliyatlarından sonra en sık yapılan ameliyatlar arasındadır.
Bu bölümde karından ve vajinal yoldan yapılan histerektomi ameliyatları tüm yönleri ile ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.
Terminoloji
Tıbbi terminolojide TAH (Total Abdominal Histerektomi) rahmin karından yapılan kesiyle tümden çıkarılmasını, BSO (Bilateral Salpingoooferektomi) yumurtalıkların her ikisinin de birden alınmasını, USO (Unilateral Salpingooferektomi) yumurtalıklardan birisinin tek taraflı alınmasını tarif eden kısaltmalardır.
Subtotal Histerektomi ise rahimin tamamının değil bir kısmının çıkarılarak alınması ameliyatıdır. Subtotal histerektomi’de rahim ağzı kısmı (cerviks) çıkarılmamaktadır.
Yaşa ve kişinin hastalığının durumuna göre rahim alınması ameliyatları TAH, TAH+BSO, TAH+USO veya Subtotal histerektomi şeklinde olabilir.
Radikal histerektomi ise genital kanserlerde uygulanılan histerektominin daha da genişletilmiş halidir. Yani, rahimle birlikte yumurtalıklar, omentum, lenf düğümleri (lenf nodları) da ameliyatta çıkarılmaktadır.
Myomektomi ise rahim alınmaksızın yalnızca rahim içindeki myom veya myomların alınması ameliyatıdır. Özellikle genç veya tek bir myomu olan hastalarda histerektomiden çok myomektomi ameliyatı tercih edilmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.