DOLAR 31,4221 0.18%
EURO 34,1237 0.23%
ALTIN 2.106,390,27
BIST %
BITCOIN 20036963,67%
Çankırı

HAFİF YAĞMUR

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

102 okunma

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’nden çocuk ve ergenlerde psikolojik sağlamlık semineri

ABONE OL
23 Ağustos 2019 10:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında “anne ve babalara yönelik Psikolojik Sağlamlık Semineri” nin ilki gerçekleştirildi.
Uzman Klinik Psikolog Ayşenur SOYKAN’ın sunumuyla gerçekleştirilen seminerde;
“Her çocuk ve ergen hayatlarının belli alanlarında zorluklar yaşarlar. Kimisi bu zorluklarla baş etmede oldukça zorlanırken, kimisi de üstesinden gelme konusunda oldukça başarılıdır. Peki bu neye göre değişir? Psikolojik sağlam oluş için çocuk ve ergenlerin nelere ihtiyacı vardır? Anne-babalar olarak çocuklarınızı nasıl destekleyebilirsiniz ?” konularına değinildi.
Konu hakkında görüşlerini aldığımız Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ayşenur SOYKAN;
Psikolojik sağlamlık kavramı, Latince “resilire” kökünden türemiştir ve resilient; esnek ve elastik olma; yani olumsuz bir yaşam deneyimi, stres veya travma sonrası, incinip psikolojik olarak kötü hissettikten sonra kendini hemen toparlayabilmek, eski haline dönebilmek anlamına gelmektedir.
Çocuk ve Gençlerde Psikolojik Sağlamlığı Artıran Bireysel Özellikler Nelerdir?
Mizaç özelliklerimiz psikolojik sağlamlığımızı etkileyen faktörlerden biridir. Kolay mizaç özelliğine sahip kişilerin yani dışa dönük, uyum içinde, öz denetime ve sorumluluğa sahip, değişime açık olan çocuk ve ergenlerin psikolojik sağlamlığı; tepkisel, içe dönük ve nevrotik çocuklara göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
Ayrıca özgüveni ve özsaygısı, kendisine yeterliliği ve farkındalığı yüksek olan çocuk ve ergenlerin de psikolojik sağlamlığı daha yüksektir.
Etkili problem çözme becerilerine sahip olmak, olumlu anne-baba tutumu, mizah kullanımı, empati becerisi, iyimserlik ve umut, sosyal yeterlilik de psikolojik sağlamlık için gereklidir.
Çevrenin Çocuk ve Ergendeki Psikolojik Sağlamlığa Etkisi Nedir?
Öncelikle çocuk veya ergenin aileden en az biri ile olumlu yakın ilişki içerisinde olması gereklidir. Çocuğun veya ergenin ebeveyn ile bağlanma stilinin güvenli olması psikolojik sağlamlık açısından kıymetlidir. Güvenli bağlanmanın oluşması için ise erken bebeklik döneminde çocuğun bakım vereni tarafından ihtiyaçlarının uygun, şefkatli ve tutarlı şekilde karşılanması gerekmektedir.
Evin dışında da çocuk veya ergen ile ilgilenen ve destekleyen bir yetişkinin olması buna ek olarak kendi akranlarından da kabul görmesi ve destek alması da sağlamlığı artıran faktörlerden biridir.
Son olarak çocuk veya ergene sunulan çevresel çeşitlilik yani sağlık, spor, kültür, sanat ve eğlence etkinliklerinin çokluğu psikolojik sağlamlığı destekleyen önemli koruyucu faktörlerden birisidir. Çocukların yeterli uyarana maruz kalması, karmaşık nöral bağların oluşumunu sağlayacak ve strese maruziyet durumunda başa çıkma ya da çevreden destek arama ihtimalini arttıracaktır. Burada, erken çocukluk döneminde, zihin gelişimi için önemli olan karmaşık ya da pahalı oyuncak olması değil, çocukların sembolik oyun oynamalarına ve yaratıcı oyun kurmalarına yardımcı olacak destek oyuncaklardır. Çocukların kalemi mikrofon gibi kullanması sembolik oyuna bir örnek olarak verilebilir.
Çocuk ve ergenlerin okulda, sokakta, aile içinde, arkadaş çevresinde ve kendi içerisinde daha olumlu olabilmesi, yaşadıkları zorluklarla daha kolay başa çıkabilmesi, başkalarını ve kendisini kolaylıkla anlayabilmesi, güzel sosyal ilişkilere sahip olabilmesi ve akademik anlamda da başarılı olabilmesi için psikolojik sağlamlık önemli bir kavramdır. Ayrıca 9-18 yaş arasındaki çocukların ve ergenlerin psikolojik sağlamlıklarının yüksek olması yetişkinlikte de daha mutlu, hayatlarından daha tatminkar bireyler olmalarını sağlayacaktır.
Özetle, çocukluktan beri psikolojik sağlamlığa destek oluşturacak birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin gelişiminde eksiklik olması durumunda çocukların karşılaştıkları güçlüklerle daha kolay başedebilmesi için psikolojik sağlamlık için gerekli etkenlerin desteklenmesi gerekmektedir. Bu aşamada çocuklar ve ergenler için özel oluşturulmuş psikolojik sağlamlık programı bulunmaktadır ve bu program ile çocuklara ve ergenlere güçlüklerle başedebilme becerilerinin öğretilmesi amaçlanmaktadır. ” sözlerine yer verdi.
Çankırı Özel Karatekin Hastanesi yetkililerince yapılan açıklamada; “Sosyal sorumluluk projesi kapsamında psikoloji seminerlerinin 30 kişilik gruplara farklı konularla ve belli periyodlarla verilmeye devam edileceği bilgisi alındı.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.