pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4183 0.37%
EURO 29,1373 0.34%
ALTIN 1.650,650,52
BIST %
BITCOIN 7418881,91%
Çankırı
21°

AZ BULUTLU

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

145 okunma

Çiftçi’den Akademide Üç Kuşak Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu’nda Önemli Tespitler

ABONE OL
30 Kasım 2021 15:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen  “Akademide Üç Kuşak” Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Sempozyuma Çan-kırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’nin yanı sıra İzmir Kâtip Çelebi, Iğdır, Bilecik Şeyh Edebali üniversitelerinin rektörleri de çevrimiçi olarak katılarak katkı sundular.

Katılımcılar akademik gelişme, yükseköğretim alanı ve topluma hizmet konularında çok değerli fikirler ortaya koydular. Özellikle akademisyenin ve üniversitenin toplumsal rolü üzerinde çok önemli tanımlamalar yapıp mühim kavramları dinleyicilerin dikkatine sundular.

Sempozyumda bilimsel bilgi, teknoloji üretimi, toplumsal hizmetin sürekliliğinden bahsedilerek bilim insanlarının tevazu sahibi, özgür düşünceye önem veren; vefalı, fedakâr bir karakterde olmalarının olmazsa olmaz bir durum olduğu vurgulandı.

Sempozyumun kapanış oturumunda konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çitçi, teknoloji çağında üretilip teknolojiye dönüştürülen bilginin erdemli ve doğru bilgi olarak dönüşümü sağlanmazsa topluma faydasının da sınırlı olacağını, bunun için akademinin erdemli ve doğru bilginin üretilip yayılması için gayret göstermesi gerektiğini söyledi.

Rektör Çiftçi konuşmasının devamında, “Üniversiteler olarak biz zor olana talibiz, zoru başarmak tarafında olmalıyız. İnsana eşref-i mahlukat (yaratılanların en şereflisi) gözüyle bakmalıyız. İnsan-ı Kamil’i aramak durumundayız. Yeni bir nesil inşasına ihtiyacımız var. Bu nesil topluma hizmet anlayışını ve erdemli insan olma modelini ortaya koyacaktır. Topluma hizmet ederken üniversite ve akademisyen, değerler üretmeli ve bu değerleri ancak yaşayarak koruyabileceğini ve geleceğe aktarabileceğini bilmelidir. Geçmişten geleceğe tevarüs edilen en önemli olgu ilimdir, irfandır. Hedeflerimiz, projelerimiz insan odaklı olduğu için ilim ve irfanı öncelemek zorundayız, ilim ve irfan aktarımını projelendirmek durumundayız. Gençler ilim ve irfanla tanıştırılmalıdır. İlim ve irfansız nesil geleceği inşa edemez. Erdemli nesiller, ilim ve irfanla mutlu, müreffeh bir gelecek inşa edebilirler.” şeklinde konuştu.

Toplumdaki niteliksel dönüşümü temellendirecek olanların üniversiteler ve akademisyenler olduğunun altını çizen Rektör Çiftçi, üniversitelerin bu anlamda topluma liderlik etme misyonu bulunduğunu ve bilim insanlarının bu vazife ile sorumlu olduklarının farkında olmaları gerektiğini vurguladı.

Her kurum ve kişinin değişim ve gelişime açık olması gerektiğini ifade eden Rektör Çiftçi konuşmasını şu sözlerle tamamladı.

“Değişim ve gelişimden kastımız “Daimî Tekâmül-ü yaratacak.” döngüyü sağlamaktır. Değişeceğiz, yenileneceğiz, gelişeceğiz ve aynı zamanda değerlerimizle, erdemlerimizle güçleneceğiz. Öğrenen, öğreten, dinleyen ve seveni temsil eden ‘erdemli insanlar topluluğu’nu yetiştirerek medeniyetimizin özünü geleceğe ışıklar saçarak aktarmak durumundayız. Bilginin, topluma ve insanlığa hizmet odaklılık ilkesi önem arz etmektedir ve burada yeni YÖK ve Yeni Yükseköğretim Anlayışı berraklaşıyor. Bunun için daha çok bir araya gelip, imkanlarımızı seferber edip, oluşturacağımız ortak akıl ve sinerjiyi önemsemeliyiz. YÖK ile ilgili yasal düzenlemeler bu yeni anlayışı yönetecek bir yaklaşımla yeniden ele alınmalıdır.”

Çevrim içi olarak düzenlenen ve 45 farklı üniversiteden 135 katılımcının yer aldığı ve üç günde 47 oturumun düzenlendiği sempozyuma doktora danışmanı, bu danışmanın yetiştirdiği akademisyen ve bu akademisyenin öğrencisi olan yüksek lisans veya doktora öğrencileri tarafından hazırlanan bildiriler kabul edildi. Böylece etkinlikte bilim insanı ve sanatçılardan üç farklı kuşaktan bilim insanları ve öğrenciler aynı zaman ve yerde bir araya getirilerek kuşaklar arasında bilimsel etkileşim sağlanması amaçlandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.