DOLAR 32,4544 0.01%
EURO 34,8965 0.22%
ALTIN 2.478,130,66
BIST %
BITCOIN 2013497-3,01%
Çankırı
15°

AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

54 okunma

Ekili mahsulü kuruyan çiftçiler tarlalarını sürmeye başladı

ABONE OL
19 Mayıs 2021 15:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çiftçinin gözü yağmurlara çevrildi.

Tarlalarındaki mahsulün ziyan olmasını istemeyen çiftçiler yağmurların yağmasını bekliyor. İç Anadolu bölgesinde yağmur yağışlarının beklendiği kadar gerçekleşmemesi tarımın zorlaştırdı. Çankırı’da yağmur yağışlarının beklendiği kadar gerçekleşmemesi tarım arazilerinde yetişkinliğe erişmemiş mahsulün kurumasına sebep oldu.

Tarlasında ekili mahsulü kuruyan çiftçiler tarlalarını sürmeye başladı.

Ekili arazileri zarar gören vatandaşların tarlalarını yerinde inceleyen Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli çiftçilerle bir araya geldi.

Çiftçilerle bir araya gelen Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kuraklık nedeniyle yaşanan zor şartlardan bahsederek çiftçinin sıkıntılarını ve taleplerini dile getirdi.

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, “Bu yıl üretim sezonumuz her zamankinden çok zor geçti. Tüm dünyanın ve ülkemizin yaşadığı pandemi sürecinde bir gün olsun, işlerimizi aksatmadan, tüm zor şartlara rağmen üretime devam ettik. Geçtiğimiz aylarda fahiş gübre ve ilaç artışları ile mücadele eden çiftçilerimiz bugün de iklimsel kuraklıkla mücadele etmektedir” diye konuştu.

Çiftçilerin kurak hava şartlarından olumsuz etkilendiğine değinen Başkan Gamzeli, “İklimsel kuraklık sebebiyle ilimizin yeterli yağış alamaması, geçtiğimiz haftalarda sıcaklığın sıfırın altına düşmesi sebebiyle, ürünlerimiz büyük zarar gördü. Buğdayımız, arpamız bitti. Diğer ürünlerimiz gelişimini tamamlayamadı. Meyve ağaçlarımız büyük zarar gördü. Çok büyük kuraklıkla karşı karşıyayız. Allah çiftçilerimizin yardımcısı olsun. Çankırı Ziraat Odası olarak ilimizde yaşanan kuraklık sebebiyle konuyu Genel Merkezimiz TZOB ve ilgili birimlere ilettik. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve TMO ile irtibat halindeyiz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne kuraklık dilekçemizi verdik. Konu hakkında tüm muhtarlarımızı uyararak kuraklık dilekçelerini vermelerini talep ettik. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli ilimizde kuraklık hasar tespit çalışmalarını başlattık” dedi.

Çiftçilerimizin çiftçilikten başka geliri olmadığını söyleyen Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli konuşmasında, “Üretimin artarak devam etmesi için çiftçilerimizin yeterli gelir elde etmesi önemlidir. Bunu sağlamak için sektörün başlıca sorunlarının çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Çiftçilik faaliyeti çok maliyetli bir iştir. Tohum ilaç gübre ve mazot masrafı derken yüksek meblağlar harcadık. Bu maliyeti karşılayabilmek için çiftçilerimiz borçla, kredi kartı, kredi ile tohumunu, ilacını, gübresini aldı. Çiftçilerimizin çiftçilikten başka geliri yoktur. Yapmış olduğumuz harcamaların ödemeleri yaklaşıyor. Çiftçilerimizin vadesi gelen borçlarını bu yaşanılan kuraklık sebebiyle ödeme şansı yoktu. Cumhurbaşkanımız tarafından dün açıklanan borç ertelemesi ve hububat alım fiyatları açıklaması çiftçilerimizi memnun etmiştir. Kendilerine çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sorunlarını dile getirerek açıklama yapan çiftçi Gürsel Çelik ise, “Bu yıl kuraklık nedeniyle ağır geçiyor. Madur olduk. İnşallah devletimiz gerekli yardımları bizlere yapacak. En kısa zamanda Koyun Baba Barajımız yapıldı ama sulama sistemleri bitmedi. Bu sistemlerin tamamlanması bizi çok rahatlatacak. 900 dönüme yakın buğday ve arpa ekimim var. 400 dönümün üzerinde nohut ekimimim var. Hasar zayiat çok büyük” dedi.

Konu ile ilgili Merkez Germece Köyü Muhtarı Cemal Çelik, açıklama yaparak, “Durum meydanda çiftçi şu anda perişan ve ne yapacağını bilemez bir durumda. Ekim ayında tekrar nasıl ekim yapacağımızı düşünüyoruz.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı desteklerden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz ama tohum, gübre, mazot gibi destekler bekliyoruz bu sene” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.