DOLAR 32,4544 0.01%
EURO 34,8965 0.22%
ALTIN 2.478,130,66
BIST %
BITCOIN 2013497-3,01%
Çankırı
15°

AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

164 okunma

İL DİVANI, ER DİVANI; ELDİVAN

ABONE OL
1 Şubat 2021 10:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı geçtiğimiz Cuma günü basın mensupları ile bir araya geldi. Başkan Lafcı, göreve geldiği günden bugüne Kiraz’ın Başkenti Eldivan için yapılan projeler hakkında bilgiler verdi.

Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı geçtiğimiz Cuma günü basın mensupları ile bir araya geldi.

Başkan Lafcı, göreve geldiği günden bugüne Kiraz’ın Başkenti Eldivan için yapılan projeler hakkında bilgiler verdi.

Toplantıya Belediye meclis üyeleri Ahmet Semih Aydın, Ali Çağıran, Sefer Aydın, Hüseyin Baytar, Haşin Ayhan ve İbrahim Gümüş de katıldılar.

İlçede yapımı devam eden ve yapılacak yatırımlarla ilgili olarak Bakanlıklarda İstişarelerde bulunan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanlara, Milletvekilleri Salim Çivitcioğlu, Muhammet Emin Akbaşoğlu’na, İl, İlçe Başkanlarına, emeği geçenlere dualar ederek teşekkürlerini iletti.

İlçe genelinde çalışmalarına aralıksız devam eden, Adalet ve Kalkınma Partili Belediye Başkanı Mustafa Lafcı göreve geldiği günden beri tüm enerjisini ilçe ve insanları için harcadığını söyledi.

Göreve geldiği günden bu yana yaşama geçirdiği projeler ve sunduğu hizmetler ile adından sıkça söz ettiren Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı’nın başarısı, yapılan sunumlarla ortaya konuldu.

“Büyük Bir Aşkla Bağlı Olduğumuz Eldivan’ımızı Canlandırmaya Devam Edeceğiz”

Tüm dünyanın içinde bulunduğu pandemi surecine rağmen Eldivan da yapılan hizmetlerin vatandaşlar tarafından takdirle karşılanmasının mutluluk verici olduğunu ifade eden Başkan Lafcı, “Göreve geldiğimiz günden bu yana yaptığımız çalışmaların Eldivan ilçe sakinleri tarafından takdir görmesi bizlerin moral ve motivasyonunu artıran çok önemli bir etken oldu. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de sahip olduğumuz sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürecek, büyük bir aşkla bağlı olduğumuz Eldivan’ı canlandırmaya devem edeceğiz” diye konuştu.

“Altını yapmadan üstünü yapmanın bir anlamı yok”

Göreve gelir gelmez altyapı çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Lafcı, “Göreve geldiğimizde ilk olarak ilçe içerisindeki çok kötü durumda olan ana yollarımız ile ilgili çalışmalar yapmakla başladık. Alt yapımız özellikle çok kötü durumdaydı. Biz dedik ki altını yapmadan üstünü yapmanın bir anlamı yok. Belediyemizin parasını mali gelirini boşa harcamak olur diye düşündük. Göreve gelir gelmez ilçemizin muhtelif yollarında, uzun yıllardır bakımsız durumda kalmış, bozuk, göçük ve çukur dolu yollarımız acilen tamir edildi. Gölbahçe Mevkiimizde, bölge halkımızın yazın toz, kışın çamur derdi, Şehit Ali Gülbahçe Caddemiz ve Aynalar Sokağımıza kilit parke yapılmak suretiyle sona erdirildi. Gölbahçe mevkiinde Şehit Ali Akbıyık Caddemiz ve Aynalar Sokağımız kilit parke ve beton bordür yapılarak iyileştirildi” ifadelerine yer verdi.

“Halkımızın kullanımına sunuldu”

Mevsim normalleri üzerinde seyreden yağışlar nedeniyle kullanılamaz hale gelen arazi yollarının hızla tamir edilip halkın kullanımına sunulduğunu ifade eden Lafcı, “İlçemiz kabristanının toprak olan çevre ve iç yolları kış aylarında halkımıza büyük zorluklar çıkarmaktaydı. İlçe kabristanımızın tamamı ve çevre yolları kilit parke taş ile döşenmiş yollarımız çamurdan arındırılmıştır. Kabristanımız içerisine bulunan tüm çeşmelerimiz Belediyemiz ekiplerince onarılmış ve ilçemize yakışı hale getirilmiştir. Ayrıca kabristanımız içerisine Belediyemizce yeni bir çeşme yapılmış ve halkımızın kullanımına sunulmuştur. İlçe Kabristanımızın tüm yolları kilit parke ile döşenmiş, yeni bir çeşme yapılmış ve zararlı bitki temizlikleri tamamlanmıştır. Topraklık Mahallemizde, Cami etrafında bulunan yollarımızın alt yapı çalışmaları ve üst yapıda kilit parke döşeme işi yapımı tamamlanmıştır” şeklinde konuştu.

“Islah ve güzelleştirme projeleri hazırlanıyor”

Karadere Çay yatağının temizlendiğini belirten Lafcı, “İlçemizin ortasından geçmekte olan Karadere Çay Yatağımız DSİ müdürlüğümüzün yardımları ile temizlenmiş olup, olası bir sel durumu için gerekli önlemler alınmıştır. Dere Üzerinde bulunan ve bakımsız durumda olan halkın güvenliğini tehdit eder nitelikteki bir köprümüz de yenisi yapılmak üzere kaldırılmıştır. İlçemizin ortasından geçmekte olan Karadere Çay yatağı, Belediyemizin girişimleri ile DSİ Genel Müdürlüğümüzce yatırım programına alınmış olup, Çay yatağı ıslah ve güzelleştirme projeleri hazırlanmaktadır. Çay yatağımız boyunca uzanan Gazi Osman Paşa Caddemizin yol genişletme ve yürüyüş yolu çalışmaları tamamlanmış olup, alt yapı şebekelerinin yenilenmesi akabinde yol kaplama çalışmalarına başlanacaktır” ifadelerini kullandı.

“İlçemize yakışır hale getirildi”

İlçenin giriş yolunun sıcak asfalt yapılarak ilçeye yakışır hale geldiğini dile getiren Başkan Lafcı, “İlçe giriş yolumuz yaklaşık 30 yıl önce yapılmış olan haliyle halkımızın kullanımda bulunmaktaydı. Oldukça yıpranmış, üzeri göçük ve çukurlarla dolu olan, ilçe girişimize yakışmayan Eldivan Çankırı bağlantı yolumuz ilk yılımızda sathi kaplama yoluyla iyileştirilerek zemin oluşturulmuş, ikinci yılımızda ise sıcak asfalt dökülmek suretiyle ilçemize yakışır hale getirilmiştir. İlçe giriş yolu çalışmalarımız aydınlatma / yürüyüş yolu ve peyzaj çalışmaları ile devam edecektir. Karayolları Şube Müdürlüğümüzün destekleri ile Çevre Karayolumuzun genişletme çalışmaları tamamlanmıştır” şeklinde konuştu.


“Karadere Çay yatağına akmakta olan kanalizasyon şebekemiz Doğal Arıtma Tesisimize kadar yenilenmiştir. Çay yatağımız ve Aşağı Çayır Mera alanımızın su yolları temizlenmiştir” diyen Başkan Lafcı, ilçedeki Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi’ne yeni bir ambulans kazandırıldığını da dile getirdi.

İlçeye yeni pek çok araç kazandırıldığını söyleyen Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı, “Eldivan Çankırı yolcu taşımacılığında eksiklerimizi hızla gidererek Belediyemiz imkanları ile ilçemize yeni bir otobüs kazandırılmıştır. Belediyemiz girişimleri ile, Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz tarafından hibe edilmek suretiyle kapalı kasa hizmet aracı ve otobüs belediyemize kazandırılmıştır. Belediyemiz girişimleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca 2020 model yepyeni bir iş makinası; kazıcı/yükleyici hibe yolu ile Belediyemize kazandırılmıştır. Belediyemiz girişimleri ile DSİ Bölge Müdürlüğümüz tarafından iş makinası dozer, hibe yolu ile Belediyemize kazandırılmıştır. Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzce Belediyemize hibe edilmek suretiyle bir adet kapalı kasa minibüs ve kamyon iş makinası kazandırılmıştır. Belediyemiz girişimleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca 2020 model yepyeni bir iş makinası; vidanjör hibe yolu ile Belediyemize kazandırılmıştır” diyerek belediyeye kazandırılan araçları sıraladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belediyeye 250 bin TL nakdi yardım yapıldığını ifade eden Lafcı, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca Belediyemize 250,000 TL nakdi yardım yapılmış olup, yapılan yardımlar ile Belediyemiz envanterine, çeşitli ebatlarda 500 mt alt yapı malzemesi, 37 adet çöp konteyneri, 2700 metre beton bordür ve yaklaşık 4500 m² beton kilit parke kazandırılmıştır. İller Bankası Genel Müdürlüğünce Belediyemize 6000 metre uzunluğunda içme suyu borusu ve yaklaşık 7000 metre uzunluğunda beton kanalizasyon borusu hibe edilmek suretiyle kazandırılmıştır” şeklinde konuştu.

Her yıl 100 bin yeni sosyal konut projesi kapsamında Eldivan’da da yapılacak olan TOKİ projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Lafcı, “İlçemizde bulunan konut sorununa Toplu Konut İdaresi Başkanlığına olan ısrarlı girişimleriniz neticesinde, ülke genelinde yapılan Her Yıl 100 Bin Konut projesi kapsamında 96 konut yapılmak suretiyle çözüm bulunmuştur. İhalesi 2021 yılı içerisinde yapılacak olan yapım ihalesi ile konut yapımı hayata geçirilecektir” dedi.

“Kiraz kolonyası markalaştı”

Eldivan Belediye Başkanlığı tarafından marka tescili alınan ‘Kiraz Kolonyası’ hakkında açıklamalar yapan Lafcı, “Eldivan’ımızın değerlerini bir bir koruma altına alarak tescil ettirdik. Eldivan Kirazı artık kolonya olarak da halkımızın kullanımındadır. Belediyemiz girişimleri ile ‘Eldivan Kiraz Kolonyası’ ismiyle kirazımız markalaşmıştır” dedi.

İlçenin su hatlarının yenilenmesi için çalışmaların devam ettiğini bu yıl içerisinde içme suyu şebekesinin yenileneceğini vurgulayan Lafcı, “İlçemizin sorunlu olan alt yapı şebekelerinden su hatlarımızın yenilenmesi için Belediyemiz girişimleri ile %50 hibe ile İller Bankasınca yapım ihalesi gerçekleştirilmiş olup, 2021 yılı içerisinde tüm ilçemizin içme suyu şebekesi yenilenmiş olacaktır. Karadere Göleti Kapalı Sulama Sisteminin yapım işi, girişimlerimiz neticesince İller Bankası A.Ş tarafından ihaleye çıkartılmış olup, ihale neticelendirilmiştir. Kapalı devre sulama sistemimizin yapımına yüklenici firma tarafından hızla başlanılacaktır” ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinde yapılan çalışmalar hakkında da konuşan Lafcı, “Küresel Pandemi sürecini halkımızın en az zararla atlatabilmeleri için insan sağlığına zararsız dezenfektanlar ile ilçemizdeki tüm cadde, sokak, resmi/özel binalar, haneler, ve tüm köy meydanları ile camilerimiz rutin aralıklarla dezenfekte edilmiştir” şeklinde konuştu.

Başkan Lafcı, pandemi sürecinde ev ev dolaşılarak dezenfektan, kolonya ve maske dağıtımı yapıldığını dile getirdi.

İlçede atıl durumda bulunan tüm çocuk parklarının ve yeşil alanlarının yenilendiğini dile getiren Eldivan Belediye Başkanı Lafcı, ilçede bulunan sokak hayvanlarının barınma ve yiyecek ihtiyaçlarının belediye tarafından karşılandığını ifade etti.

Başkan Lafcı, Eldivan’da bulunan rehabilitasyon merkezi öğrencileri için İstanbul’a geziler düzenleyerek sosyal belediyecilik anlamında da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Başkanın konuşmasının ardından basın mensuplarının soruları yine başkan tarafından cevaplandı ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle program sonlandırıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.