pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4309 0.39%
EURO 29,0882 0.07%
ALTIN 1.629,63-0,75
BIST %
BITCOIN 737723-0,54%
Çankırı
19°

HAFİF YAĞMUR

05:23

İMSAK'A KALAN SÜRE

156 okunma

Ilgaz Çankırı’nın vitrini

ABONE OL
11 Ocak 2021 10:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk geçtiğimiz Cuma günü basın mensupları ile Yıldıztepe’de kahvaltı programında bir araya geldi.

Öztürk, Çankırı’da görev yapan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Yapılan kahvaltı programının ardından Öztürk göreve geldiği günden bugüne 21 ay geçtiğini ifade ederek, Ilgaz’a toplamda 40 milyonluk yatırım yaptıklarından, sosyal ve eğitim projelerinden, Ilgaz’a yönelik gelişim stratejilerinden ve Yıldıztepe Turizm Merkezi hakkında bilgiler verdi.

Öztürk, “Esnasında 21 ay oldu biz seçileli. İlk defa Çankırı basınıyla bir araya geliyoruz. İnşallah bundan sonra bunun arkası gelecek. Bizim 21 aylık çalışma süremiz içerisinde pek çok şey yaptık aslında. Ve şu anda gururla söylüyorum, Ilgaz Belediyesi olarak Çankırı’da tüm belediyeler adına yapılmış işlerin toplamını Ilgaz Belediyesi gerçekleştirdi. Bunu da burada gururla söyleyebilirim” ifadelerine yer verdi.

Öztürk, ilk olarak sulama arkının temizlendiğini dile getirerek, “Biz 2019 Nisan’ında görevi teslim aldığımız günden itibaren ilk yaptığımız hizmet Ilgaz Akan Mevkii’nde 17 kilometre sulama arkının temizliğiyle başladık ve 700 dönümlük alanı sulu tarıma kazandırdık” dedi.

Öztürk, “Ilgaz Sanayi Bölgesi’nden İstanbul Caddesi üzerinden Ilgaz’a gelen yolumuzu 25 cm temel ve 10 cm sıcak asfalt olmak üzere yaklaşık 5 km yolu tamamladık. Orta refüj aydınlatması, kaldırımları ve bordür işlerini bitirdik. Yaklaşık 5 milyon TL’lik bir iş bu. 2016 yılında Ilgaz’da başlayan doğalgaz çalışmalarından sonra da Ilgaz’ın tamamının yolu bitti. Yani bundan 10 sene 15 sene önce yapılmış bütün kaldırımlar, bordurlar hepsi bozuldu. Ve elhamdülillah Yukarı Mahalle ve Fatih Mahallesi’nden başlayarak önce alt yapı çalışmalarını bitirdik. Alt yapılarını bitirdikten sonra üst yapı çalışmalarına başladık. 20 ayda 170 bin m2 bordür ve kaldırım çalışması yaptık. Yani şimdi bu rakamları telaffuz etmek çok kolay. Yani 170 bin m2 kaldırım ve bordür bir Kurşunlu demek. Kurşunlu’nun tamamını döşeye bilirsiniz 170 bin m2 ile. Şu anda doğalgaz çalışmaları son aşamaya geldi. Kenar mahallelerde ufak tefek sorunlu yerler kaldı. Ama biz pandemiye rağmen, Ilgaz Belediyesi olarak hiç gaz kesmeden yapacağımız bütün işleri yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Ilgaz Çarşı merkezinin Ana Su Şebeke Hattı, Yağmur Suyu Hattı, Doğalgaz Hattının döşendiğini, elektrik idaresinin elektrik tellerini yer altına almasıyla çarşı merkezinin de boydan boya sıcak asfaltla yenileceğini ifade eden Öztürk, “Bunu yanında bir garaj amirliği ve itfaiye binası şu anda bitti. Yani bu çok kısa bir sürede oldu. Yaklaşık 3 milyon değerinde bu binayı Ilgaz’ımıza kazandırdık” dedi.

Öztürk, Ilgaz Belediyesi olarak pandemi döneminde de pek çok çalışmalara imza attıklarını dile getirdi.

Ilgaz’da eski cezaevi binasının Adalet Bakanlığı’ndan alınarak yıkılıp yerine modern bir İtfaiye ve Garaj Amirliği binasının yapıldığını dile getiren Öztürk, eksikliği hissedilen bir Gasilhane ve Mezarlıklar Müdürlüğü binasının ilçeye kazandırılmakta olduğu ve bunun da son aşamasına gelindiği söyledi.

Ilgaz’da Pazar Çayı’nın devrez vadisine kadar olan 5 km’lik alanını ıslah edeceklerini ve bu çayı bisiklet yolu, yürüme yolu ile araç geçişi sağlanacak bir yolun yapılacağını söyleyen Öztürk, projenin en kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Yol akıyor, Ilaz bakıyor diyerek sözüne başlayan Öztürk, “Yol akıyor, Ilgaz bakıyor. Önümüzden geçen bir İstanbul yolu var ve ordan kim yararlanıyor? 4 tane tesisin dışında Ilgaz halkının yararına hiç birşey yok. Dedik ki biz imara açacağız burayı ve esasında çok zor bir durum bu. Hep tarım arazisi olduğu için birinci etabını bitirdik. Bu yol İnebolu Ankara yolu, uluslar arası bir yol olacak. O standartlarda yapılıyor zaten. Bu tünellerin yapılma sebebi o zaten” dedi.

Öztürk, Ilgaz’ın merkezinin anayola indirileceğini ve anayoldan akan yoğunluktan Ilgaz lehine istifade edileceğini söyledi.

Yıldıztepe Turizm Merkezini bünyelerine kattıklarını, bu merkezin yaş kış olacak şekilde yeni proje ve etkinliklerle geliştirildiğini ifade eden Öztürk, “Şimdi Yıldıztepe’yle alakalı şu anda imar çalışmalarımızın son aşamasına geldik. Burada gördüğünüz projelerin tamamının finansmanı ve alt yapısı oluşmuş projeler. İmar çalışması bittikten sonra bu bölgedeki pistler 30 km piste çıkacak. Ve bunların projeleri tamamen yapıldı bitti. Buraya 24 tane bungalov ve 1 tane butik otel Orman Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılacak. Burada Macera parkı KUZKA’nın güdümlü projesiyle yapılacak. Karavan Parkı yapılacak. UTV, ATV, dağ bisikleti, at biniciliği gibi alanlar olacak. 10 tane kıl çadır sadece kahvaltıda kullanılmak üzere kahvaltı salonu gibi 10 tane ufak kıl çadır kurulacak. 1 tane merkez çadır olacak projeye dahil edildi. Kış turizmiyle buranın yürümesi mümkün değil. Bak şu anda kış ayındayız ve Ocak ayının 10’u ve kar yok burada. 30 tane personel bekliyor masraflar devam ediyor. Yaz turizmine Ilgaz Yıldıztepe’nin mutlaka geçmesi lazım. Şimdi aşağıda 6 tane bungalovumuz var Milli Parklardan tahsisini belediyemize aldığımız Bungalovlar çalışıyor. Burada macera parkı olsa, işte at binilebilse başka aktiviteler yapılabilse, işte bunları 2021-2022’de Allah’ın izniyle macera parkıyla çözeceğiz. Yani gelen genci de yaşlısı da eğlenebileceği bir ortam sunacağız Yıldıztepe’de” şeklinde konuştu.

Ilgaz Belediye Binasının ve çevresindeki alanın kamulaştırılarak yıkılacağı ve güzel bir kent meydanına dönüştürüleceğini söyleyen Öztürk, Ulupınar Mahallesinde Gavur Hanı olarak bilinen ve 20 yıl önce yıkılmış Han’ın aslına uygun olarak yeniden yapılacağını bu Han’ın alt tarafının dükkanlarla bir çarşı görünümüne kazandırılmasını; üst tarafında ise otel olarak kullanılacağını, bu hanın yanında bulunan tarihi hamamın restore edileceğini, hamama 50 metrekarelik küçük bir havuz da ekleneceğini söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka devrimi için Kastamonu’ya gidişi sırasında, dedesi olan Hacı Mehmet’in hanı olan Kale Han denilen handa içtiği ayranın maşrapasının kendisinde olduğunu dile getiren Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, o maşrapayı hala sakladığını ifade etti.

Dibek çayırı denilen mevkiinde iki adet böbrek şeklinde göl yapılmakta olduğunu ve bu göllerin tamamlanma aşamasında olduğu, buranın rekreasyon alanı olarak hizmet vereceğini ifade eden Öztürk, Ilgaz için bir gösteri ve konferans salonu yapılacağını da dile getirdi.

Öztürk, Ilgaz İlçesine ihalesi yapılan ve 2021 sonunda hizmete açılacak olan modern bir gençlik merkezi, spor salonu ve kapalı halı saha yapılacağını söyledi.

Başkan Öztürk, Ziraat Bankasına ait eski binanın (arsası ile birlikte) ve Ilgaz sanayi sitesi karşısındaki arsayla birlikte toplam büyüklüğü 28 bin metrekare olan imarlı arsaların Ilgaz Belediyesine kazandırıldığını da dile getirerek 2021 yılının Ilgaz Belediyesi için inşaat yılı da olacağını ifade etti.

Sosyal Belediyecilik açısından da projelerinden bahseden ÖZTÜRK, Ilgaz’da tüm öğrencilere kışlık bot ve mont yardımı yapıldığını, pandemi sürecinde işadamları ile Ilgaz halkının buluşturacak, Ilgaz halkına özellikle esnaflara maddi yardımların yapıldığını söyledi.

İlçede ilk, orta ve lisede okuyan ve merkezi sınavlara hazırlanan, ayrıca ara sınıflarda da okuyan öğrencileri de kapsayacak şekilde kaynak kitapları (tamamen içeriği Ilgaz’daki öğretmenlerin istediği yayınlardan oluşan) ücretsiz bir şekilde dağıtılması için temin edilerek milli eğitim müdürlüğüne teslim edildiğini ifade eden Öztürk, İş adamlarının zekatlarını marketlerde hediye çeki olarak yaptırıp teslim alındığını ve bunların ihtiyaç sahiplerine gizliden ulaştırıldığını da dile getirdi.

Başkan Öztürk, 2020 içerisinde iftar çadırı kurulamadığından Ramazan ayında iftarlıkların tek tek vatandaşların evlerine dağıtıldığını söyledi.

Şişeleme kalitesindeki Ilgaz’a özgü HIŞHIŞ suyunu çeşmeler vasıtasıyla Ilgaz’ın tüm mahallelerine taşıdığını ve bu sudan vatandaşların istifade etmekte olduğunu dile getiren Öztürk, “Bakın mesela Kemal Kılıçdaroğlu bir çeşme açılışı yaptı. Biliyorsunuzdur haberiniz vardır. Vallahi ben bundan 13 tane yaptım. Yani biz açılış falan da yapmadık. Şunu demek istiyorum valla 1 tane çeşmenin açılışını yaptı ben yapmadım valla. Bak bu çeşmeden 13 adet yaptım ben. 15 km Ilgaz’ın içinde yol bozdum. Her mahalleye HIŞHIŞ suyunu getirdik” dedi.

Tekerlekli sandalye talebinde bulunan engelli vatandaşlarımızın bu taleplerini karşıladığını ifade eden Öztürk, 2019 Ramazan ayında çocuklara yönelik Ramazan Sokağı etkinlikleri düzenlediğini belirtti.

Başkan Öztürk son olarak 2019 yaz aylarında Ilgaz ilçe stadının yanında bulunan boş alana çocuklar için karne hediyesi ÇOCUK HAVUZU nu kurdurduğunu belirtti.

Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk’ün konuşmasının ardından toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından toplantı sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.