DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST %
BITCOIN 2080274-1,39%
Çankırı
16°

KAPALI

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

177 okunma

İyi Parti’den “Andımız” açıklaması

ABONE OL
15 Mart 2021 15:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

İyi Parti Çankırı İl Başkanlığı tarafından “Andımız”ın kaldırılması ile ilgili yazılı bir basın açılaması yapıldı.

İyi Parti Çankırı İl Başkanlığı tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “Bilindiği üzere Danıştay 10. Dairesi tarafından alınan karar ile devlet madalyalarından Atatürk kabartması çıkartıldı. Yine Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu tarafından Andımızın okullarda okutulması kaldırılmış oldu.

1933 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Andımız” metni 80 yıl boyunca her sabah öğrencilerimiz tarafından coşku ile okunmuştur.

Zaman içerisinde bir okul geleneği haline gelen bu uygulama, 2013 yılında çözüm süreci kapmasında yasaklanmıştır. Yıllardır devam eden bu uygulamanın yok edilmesi ile meselelerin çözüme kavuşturulacağı düşüncesi büyük bir yanılgıdan ibarettir.

Acemi zihinlerin kriz yönetiminde sebep oldukları kaçınılmaz sorunlardan biridir. Kavramların gerçek anlamlarından uzaklaştırılarak yapılan çözüm sanılan böyle uygulamalar ülkemiz adına bir fayda sağlayamaz. Hiçbir sorun da, çözüm de olamaz. Bu nedenle ülke değerlerine ait her kavramın doğru bir şekilde anlaşılması ve açıklanması gerekmektedir.

Biz açıklayacak olursak “Bu coğrafya sınırları içerisinde yer alan toprağımıza Türkiye Cumhuriyeti ve bu topraklar üzerinde beraber yaşadığımız herkese de Türk Milleti denir.” Çocuklarımız da andımızı okuduklarında ırkçı olmazlar, kimseyi de ötekileştirmezler.  Irkçılık toplumun özünde olan bir yapı değildir. Bireyler ırkçı uygulamaları sonradan öğrenirler, ırkçı olan hiçbir söylemde  çocuklarımızın düşünce dünyasında bir yere sahip değildir. Çocuklarımız insanları renk dil, din diyerek bölmezler. İnsanı sadece insan olarak görmeyi bilirler

Hepimizi bir bayrak altında toplayan “Türk Milleti” ifadesinden uzaklaşarak bu ifadelerin ırkçı söylemler haline dönüştürenler, andımızın okunmasını kaldırmayı çözüm zanneden yanılgılılarla dolu bir düşünce yapısına sahip olan kişilerdir. Bu Acemi zihinlerin,  kavramların gerçek anlamlarının bilgisine acilen sahip olması gerekmektedir

Çocuklarımızın her sabah ülkesi ve milleti için çalışacağını hatırlamasının onlar için bir zararı yoktur. Aksine her gün okula gelmeleri bir bir anlam kazanır ve öğrencilerimiz her sabah kendilerini ülkeleri için eğitime, öğrenime hazır hale getirirler.

Andımız Ülkemizin ve milletimizin bir değeridir Bizler de bu değerlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Andımız için And içtik.

Partimizin andımızın yeniden okullarda okutulması için verdiği grup önergesi AKP ve HDP red oyları ve MHP’nin çekimser oyları ile ret edildi.

1960 yılında Yunanistan Türklerini İskece valisi tarafından yasaklanan andımız, 60 yıl sonra ülkemizde yasaklanıyor, bu neyin kafası?

Milletimize sesleniyoruz : “Kim kiminle yol yürüyor görün, kendilerini yerli ve milli ilan edenler uygulamalarda yerli ve milli mi ? ” takdiri milletimize bırakıyoruz

Genel Başkanımız Meral Akşener diyor ki “Tarihte Atatürk’e düşman olup da Türk’e dost olan çıkmamıştır.  Bunun tek bir istisnası yoktur. Çünkü Atatürk Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket ve Türk Milleti’nin mavi gözlü Bozkurtu’dur. Türk milleti adına karar veren yargı makamlarının “Türküm” diye başlayıp “ Ne Mutlu Türküm” diye biten Andımızın kaldırılmasını kabul etmesi tasvip edilemez” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.