DOLAR 32,1794 0.07%
EURO 34,8793 -0.34%
ALTIN 2.461,56-1,65
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 22432070.31637%
Çankırı
20°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

130 okunma

“Kimse aşıyla ilgili tereddüt yaşamasın”

ABONE OL
6 Nisan 2021 18:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz: Aşı etkin. Bunda bir tereddütümüz yok. Onun için tüm vatandaşlarımızdan isteğimiz, lütfen aşı olsunlar.

Çankırı’da Yeni Gün

Vali Abdullah Ayaz, her ay gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında salgın süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Valilik Birlik Toplantı Salonunda, bugün gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Ayaz, Sağlık Bakanlığının açıkladığı vaka verilerine dikkat çekerek, “İlimizde vaziyet iyi değil. Maalesef halen bir iyileşme kaydedemedik. Bu hafta yeni gelen kısıtlama kararlarından sonra inşallah önümüzdeki haftadan itibaren bir düşüş bekliyoruz” dedi.

Tüm vatandaşlardan dikkatli olmalarını istediğini aktaran Vali Abdullah Ayaz şöyle konuştu; “Ben tekrar tüm vatandaşlarımızdan dikkat olmalarını, tedbirli olmalarını istiyorum. Maske kullanımını, hijyene dikkat edilmesini ama en önemlisi de mesafeye dikkat edilmesini, gereksiz her türlü temastan sakınılmasını ve aile ziyaretlerinin, misafirliklerin ertelenmesini istiyoruz. Tüm vatandaşlarımızdan bir süre daha sabır istiyoruz.

BULAŞMAYI ÖNLEMEDE AŞININ ETKİSİ ÇOK BÜYÜK

İlimizde aşılama işlemlerinin devam ettiğini ifade eden Vali Abdullah Ayaz şöyle devam etti; “Aşıyla ilgili elimizdeki veriler gayet güzel. Aşı, özellikle hastalığı hastaneye yatışı, yoğun bakımı, ölümü önlemede gayet iyi çalışıyor. Bu konuda bir tereddüdümüz yok. Ama dediğimiz gibi şu anda il olarak yeni bir zirveyi yaşıyoruz. Malumunuz geçtiğimiz Kurban Bayramı sonu bir gördük. Kasım ayında tekrar gördük. Gelen kısıtlamalardan sonra işin gerçeği güzel günler yaşadık. Yaklaşık 3 ay çok rahattık. Ama şimdi tekrar bir artış var. Bu günde maalesef her gün rekor tazeliyor gibi bir durum var. Yani bu günü de gayet yüksek bir vaka sayısıyla kapattık.

VEFAT SAYIMIZ MAALESEF 350 OLDU

2 Mart’ta vefat sayımız 318’di. Şu an itibari ile 350 oldu. Maalesef o günden bu güne 32 vatandaşımızı daha kaybettik. Hali hazırda şu anda da hastanede 15 hastamız yoğun bakımda tedavi görmekte. Bu hastalarımızın 4’ü entübe ama aşının 2’inci dozunu olmuş ve üzerinden 14 gün geçmiş hiçbir hastamız yok yoğun bakımda. Bu hastaların hiçbiri ikinci doz aşısını olmuş ve onun üzerinden 14 gün geçmiş hasta değil. Bu gayet sevindirici bir durum.

65 YAŞ ÜSTÜ HASTA SAYIMIZDA DÜŞÜŞ VAR

65 yaş üzeri hasta sayımız her geçen gün düşüyor. 65 Yaş üstü vaka oranımız şu anda %10. Geçen hafta %13’tü, ondan önceki hafta %18’di, bir önceki hafta ise %22’iydi. Yani bu durum aşının çalıştığının net bir göstergesi. Malumunuz ilimiz 65 yaş üstü nüfusta Türkiye dördüncüsü ama 65 yaş üstü hasta sayımız her geçen hafta düşüyor. Bu gayet güzel. Fakat buna paralel olarak hastalarımızın yaş ortalaması aşağı indi. Şu anda hastaneye kabul ettiğimiz hastalarımız artık çoğunlukla 50-65 yaş gurubunda. 33 yaşında serviste yatan bir hastamız da var. 48 Yaşında bir hastamız da şu anda yoğun bakımda. Yoğun bakımda yatan hastalarımızın 10’u yani bu 15 hastamızın 10’u 65 yaş altı.

Şu anda serviste de 65 yaş altında 30 hastamız tedavi görmekte. Hastanemizde toplam 57 hastamız var. 42’si serviste, 15 yoğun bakımda. Serviste yatan 42 hastanın da 30’u 65 yaş altı hastalardan oluşmakta. Bunları size anlatmaktaki muradım şu “gençlere bir şey olmuyor” sözünün geçersiz olduğunu anlatmak. Yaşlılara olan gençlere de oluyor. Son 20 ölümümüzün yaş ortalaması 71. Son 10 ölümümüzün yaş ortalaması 67,6. Son  3 ölümümüzün yaş ortalaması da 58,6.

GENÇLERİMİZİN DE ÇOK DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR

Aşıların etkinliğinin artmasıyla beraber 65 yaş üstü nüfusumuz giderek inşallah daha iyi korunuyor. Ama bunu sonucunda hem hastaneye aldığımız, hem yoğun bakıma aldığımız hem de vefat eden hastalarımızın yaş ortalamalarında bir aşağı doğru gidiş var. Onun için o gurubunda özellikle çok dikkatli olmasını istiyoruz.

MUTASYONLU VİRÜS ARTIK HÂKİM VİRÜS

Yeni varyantla ilgili olarak artık şu biliniyor; Artık hakim virüs mutasyon virüs. Bu virüsün daha öldürücü olduğuyla ilgili bir veri yok. Bu konuda bir çalışma falanda açıklanmadı. Türkiye’de de açıklanmadı. Ama çok hızlı yayıldığı için ister istemez hastaların yaş ortalamasında da ciddi bir düşüş var. Gençler de etkileniyor. Gençler artık hastalığı semptomsuz geçirmiyorlar.

KİMSE AŞIYLA İLGİLİ TEREDDÜT YAŞAMASIN

Aşı ile ilgili kesinlikle bir tereddütün olmasını kesinlikle istemiyoruz. Bu kadar yüksek bir 65 yaş üstü nüfusa sahip bir ilde vaka sayıları tırmanırken 65 yaş üstü vaka sayılarının düşmesi bize tek bir şeyi gösteriyor. Aşı etkin. Bunda bir tereddüdümüz yok. Onun için tüm vatandaşlarımızdan isteğimiz. Lütfen aşı olsunlar. Geç olmadan lütfen aşı olsunlar. Sonradan olacak pişmanlık maalesef fayda vermeyecek. 65 Yaş üstü hasta sayımız %30’u gördüğü zamanlar oldu. Şu anda ise %10. Bu da gayet iyi bir gösterge bizler için”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.