DOLAR 32,5046 0.04%
EURO 34,8493 0.17%
ALTIN 2.476,990,61
BIST %
BITCOIN 2004542-4,09%
Çankırı
15°

AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

210 okunma

KIZILIRMAK, ÇANKIRI’NIN ÇUKUROVA’SI

ABONE OL
3 Şubat 2021 10:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Basın mensupları ile bir araya gelen Kızılırmak Belediye Başkanı Bayar Soysal, ilçenin önemli bir tarım merkezi olduğunu ve yapılan yatırımlarla bölgenin Çukurovası haline geleceğini dile getirdi.

“Burası Çankırı’nın Çukurova’sı” diyen Soysal, “Şimdi Kızılırmak’ı belediye olarak düşünmemek lazım. Burası Çankırı’nın Çukurovası.

Kızılırmak 2 bin 300 nüfuslu bir belde.İlçe olarak dışarıdan baktığımız zaman kendimizi yanıltırız. Kızılırmak’ta şu anda 60 bin dönüm çeltik ekiliyor sadece ilçe merkezinde ilçe sınırları dahilinde havzada 100 bin dönüm yer sulanıyor. Çeltik ekiliyor öyle söyleyeyim. Ama Hamzalı ve Koyun Baba Barajları yapıldıktan sonra bu rakam 230 bin dönüme çıkacak.

Bu da özellikle çeltik noktasında Trakya’dan sonra Kızılırmak Türkiye’nin ikinci merkezi haline gelecek. Böyle bir potansiyelimiz var, yatırımlarımızda devam ediyor. Artık %90 aşamasına gelmişiz. Burada sadece %50’li de Koyun Baba Barajı var. Oda tamamlandığında %100 sulu tarıma geçtiğimizde 230 bin dekar bir alan endüstriyel anlamda kanalları sulama sistemleri yapılı bir şekilde DSİ teslim edecek. Bu şekilde ilçemizde devlete ve ilçeye katkısı anlamında %200’lere varan bir gelir artışı yaşanacak. Bunu nasıl anlatayım; şu anda 40 bin ton çeltik satıyoruz. Bu yıl ortalama 5 TL’den gitti. 40 bin ton çeltik 2-3 yıl sonra 120 bin tona çıkacak. Bu da ülkemiz ekonomisine Çankırı ekonomisine  ilçemize büyük bir gelir artışı anlamına geliyor” dedi.

En önemli önceliklerinin ilçeyi kalkındırmak olduğunu aktaran Soysal, “Şimdi bizim Kızılırmaklı siyasiler belediye başkanı olarak. Bizim önceliğimiz ilçeyi nasıl kalkındırırız. Yoksa yol yapmışız park yapmışız. Bunlar zaten belediyenin yapması gereken şeyler. Belediye zaten yapacak ışık yapmış park yapmış. Bu zaten bir belediyenin asli görevi.

Anadolu orta Anadolu bölgesinde yaşıyoruz. Giderek geri geri gidiyoruz. Sürekli göç veriyoruz. İlçede genç nüfus kalmadı. İnsanlar dışarı gidiyorlar artık köylere kız vermiyorlar. Biz ne yapabiliriz burada nasıl cazip hale getireceğiz. Sulu tarıma geçeceğiz. Üreticinin ürettiği ürünü para edebilir duruma getirebilirsek. Doğal olarak çiftçi kalkınırsa tersi yönde göçü sağlarız diye düşünüyorum ve zaman zamanda oluyor. Şu anda sulu tarıma geçen köylerde nüfus artıyor, Kıraç köylerimizde göç hala devam ediyor. İnşallah Hamzalı devreye girdi, Koyun Baba Barajıda devreye girdiğinde o kıraç dediğimiz köylerinde bir çoğu  sulanır hale gelecek. Onun için ilçemiz Çankırı’nın ve bölgenin parlayan yıldızı olacak. Bu özellikle her ortamda söylüyorum mutlaka Çankırı dendiği zaman Kızılırmak akla gelecek. Kızılırmak dendiği zaman Çankırı akla gelecek. Çünkü ülkenin önemli bir üretim merkezi olacak. Burası umuyorum ki önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde Çankırı’nın en gözde ilçelerinden bölgelerinden birisi durumuna gelecek. Çünkü ülkemiz içinde bu günlerde pandemiden dolayı sıkça gıdadan bahsediyoruz. Gıda sıkıntısından marketlerdeki fiyat artışından şundan bundan bunların hepsi üretimdeki sıkıntılardan meydana geliyor. Onun için hem bölgemize hem ülkemize büyük bir katkı sağlayacağımızı düşünüyorum. Çünkü çeltik üretimi olmasına rağmen hala dışarıdan ithal ediyoruz. Türkiye kendine yenilir bir durumda değil. Kızılırmak bu noktada inanıyorum ki ithalat yapmamamız gerektiğini düşünüyorum. Kızılırmaktaki bu sulu alanlar devreye girdiğinde” dedi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.