DOLAR 30,8948 -0.06%
EURO 33,6457 0%
ALTIN 2.012,280,04
BIST %
BITCOIN 16118460,53%
Çankırı

AÇIK

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

101 okunma

Kontröllü hafta sonu

ABONE OL
8 Mart 2021 09:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan son Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda alınan kararlarla birlikte yasakların kalktığı illerden biride Çankırı oldu.

Çankırı’da Yeni Gün

Cumartesi Pazar günlerini kapsayan hafta sonu dışarı çıkma yasağı Çankırı’da kalkması ile birlikte bir çok iş yeri kepenk açarken insanlarda sokağa çıktı.

Çankırı’da işlerin nasıl gittiğini esnafa sorduk. Esnafın Çankırı’da Yeni Gün Gazetesi Muhabirlerine yaptığı açıklamalarda yasağın kalmasını olumlu karşılayanda oldu. Daha kontrollü açılması gerektiğini söyleyende..

Çankırı’da beyaz eşya tamiri yapan Mustafa Öztürk’e sokağa çıkma yasağının kalktığı ilk hafta sonunda işlerin nasıl olduğunu sorduk.

Öztürk, “İşlerde çok değişiklik yok ama inşallah gün geçtikçe düzelecek. Aldığımız önlemlerde maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ediyoruz. Dükkana 2 kişiden fazla müşteri almayarak sosyal mesafeyi korumaya çalışıyoruz. Hafta sonu sokağa çıkma yasağının kaldırılması Çankırı için doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Çünkü vaka sayılarının azaldığını duyuyoruz. Birazda bizlerin dikkat etmesinden sonra inşallah Çankırımız için iyi olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağının kalkmasına rağmen işlerde fark eden bir durum olmadığını belirten Çankırı’da esnaflık yapan ve Kırıkevler Mahallesi Muhtarı Sinan Yurttaş, “Henüz insanlar daha farkında değil. Çarşıda da çok bir kalabalık yok. İşlerde fark eden birşey olmadı. Ama havaların ısınması ile birlikte insanları evde tutmak zor olacak. Bundan dolayıda açıklamak zorunda hem ekonomik anlamda hem insanların bunalması anlamında tedbirler alındıktan sonra faydalı olacaktır. Hafta sonlarının açılması gayet iyi bir karar” dedi.

Yaklaşık 3 aydır kapalı olan kafe işlemecilerinden olan Orhan İnandık ile yaptığımız röportajda, “İşlerimiz şu anda durağan bir şekilde devam ediyor. Açıkcası çok yoğun bir ilgi yok. Allah esnafın yardımcısı olsun başka birşey diyemiyoruz. Müşteri hala tedbirini almış bir şekilde işlerede bu zaten etki ediyor. İşlerimiz durağan şekilde şu anda. Bu gün 4. günümüz masrafımızı kurtarabilirsek kar sayacağız. Bu virüs hem ülkemizi hem dünyayı etkiledi. Ama biz esnaf olarak ya borçtan öleceğiz ya dertten öleceğiz şuan o durumdayız. Sosyal mesafeye dikkat ederek hizmet veriyoruz. Giriş yapan müşterilerden HES kodu sorgulaması yapıyoruz. Ateş ölçümü sağlıyor dezenfektan kullanımına teşvik ediyoruz. Devletimizin belirlediği tüm tedbirlerimizi aldık. Masa aralarında yaptığımız düzenlemelerde 1’er buçuk metre mesafeler var. Masalara 4 kişi yerine 3’er kişi alıyoruz” ifadelerine yer verdi.

İnsanlar sokağa çıkma alışkanlığını yeniden kazanmaya başladığını ifade eden Erdal Kabalakoğlu, “İşler henüz sakin bir şekilde ilerliyor. Yavaş yavaş müşteriler gelmeye başladı. Yaklaşık 3 ayı geçsin bir süredir kapalıyız. Müşteriler gelmeye başladı. Tabi insanlar sokağa çıkma alışkanlığını yeniden kazanmaya başladılar. Yasağın kaldırılması bence doğru bir karar inşallah tekrar artış olmaz” diye konuştu.

Yasağın kalkması açılması iyi oldu ama bu kadar serbest bu kadar gevşek bırakılmasının iyi olmadığını dile getiren Murat Polat, “Şimdi zaten bu Covid-19’da dolayı belli  bir kriz vardı. Bu dumdan öncede bir kriz vardı. İnsanların alım gücü baya düştü. Ben kendi işim için bahsedeyim. Bizim işlerimizin artması için öğrencilerin okullarına, memurların düzenli işine gidip gelmesi lazım. Okullar işte yeni yeni açılmaya başladı öğretmenleri bekliyoruz. İşte bu gün biraz daha hareketliydi işlerimiz. Yasağın kalmasına rağmen öyle aman aman bir işimiz yok. Bunun üzerine insanların birikmiş kira borçları var. Yani bu toparlanma hemen olacak birşey değil zaman alacak birşey diye düşünüyorum. Birazda ekonomik yönden rahatlaması lazım insanların. Biz esnaf olarak zaten rahat değiliz. Geçmişten olan borçlarımız var. Her taraf dört dörtlük açılsa bile esnafın toparlanması bir buçuk seneyi bulur. Toparlanmamız borçlarımızı ödememiz normal bir iş akışına dönmemiz zaman alır. Bu virüs sadece gıda sektörünü etkilemedi. Biliyorsunuz lokantalarda kapalıydı. Yasağın kalkması ile birlikte güzel bir akış başladı. İnsanlar artık evde birşeyler yapmaktan ziyade lezzeti özlediler ve lokantalarda işler iyi durumda görünüyor. Ama bu durum gıda sektörü için geçerli.

Bizim önlemimiz baştan beri alınmıştı. Bu pandemiden dolayı değil. Bizim temizlik sektöründe olduğumuz için elbiseleri kıyafetleri zaten dezenfektanlı çalışıyor. İlaçları dezenfektanlı. Onun haricinde masalarımızda birer metre mesafeleri var. Maske zaten kullanıyoruz. Gelen elbiseleri aldıktan sonra ayrı bir bölüme koyuyoruz. Makinaya atmadan önce ellerimiz yıkıyoruz. Yani alınması gereken önlemleri en uç noktasına kadar aldık. Dezenfektanlarımız var kolonyalarımız var o konuda bir sıkıntımız yok. Zaten başından beri böyleydi halende devam ediyor.

Yasağın kaldırılması doğru bir karar insanlar çok sıkılmıştılar artık. Özellikler esnaf kesimi biliyorsunuz esnaf biterse ülke biter. Bunun kimse belki bilincinde değil ama düşünsenize bir hafta hiçbir yerin açılmadığını çok büyük sıkıntı. Esnafı kimse umursamıyor ama esnaf gerçekten çok zor durumda. Memur amir herkes için geçerli bu ama onun aldığı belirli bir maaş var ona göre hayatını belirli bir düzene sokup idame ettiriyor Ama bizim müşterimiz gelmediği zaman elinde evin arabanda olsa satılması gitmesi bir ayını almaz. Çünkü belirli bir eleman çalıştırıyorsun. Sigortası var kiran var aile giderin var vergisi var algısı var. Sıkıntılı bir durumda bir evin arabanın satılıp gitmesi bir ayını almaz. Yıllarca çalışıp alın terinle kazanmış olduğun şeyi bir iki ayda yok edebilirsin.

Evet yasağın kalkması açılması iyi oldu ama bu kadar serbest bu kadar gevşek bırakılması iyi olmadı. Bakıyoruz insanlar yasak kalktı diye gayet normal davranıyor. Normal hayat akışına geçmiş. Bununda kontrolü gerekli. Eğer böyle giderse bir ay sonra ben eminim heryer yine kapanacak. Bu bizim şehrimiz için geçerli rakamları yüksek olan şehirlerin hepsi yine yasaklı durumda. Açıldı yasaklar kalktı diye tedbiri elden bırakırsak yarın bizde aynı duruma düşeceğiz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.