DOLAR 28,9237 0.04%
EURO 31,7903 0%
ALTIN 1.896,62-0,01
BIST %
BITCOIN 10970511,35%
Çankırı

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

128 okunma

MEMLEKET İÇİN EĞİTİM, EĞİTİM İÇİN ÖĞRETMEN

ABONE OL
25 Kasım 2020 10:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

ÇANKIRI’da 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle hazırlanan kutlama programı Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’ün Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’mız okundu.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan “24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı”, 100. Yıl Kültür Merkezinde İl Protokolünün katılımı ile gerçekleştirildi.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nin organizasyonuyla 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Karatekin Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Özcan, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Siyasi Parti İl Başkanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programa Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete irtihal etmiş şehitlerimiz ile öğretmenlerimiz adına yapılan saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı okundu.

AK Parti Gurup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu’nun 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı okundu.

Akabinde Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk kürsüye gelerek  günün anlam önemini belirten konuşmayı gerçekleştirdi.

Konuşmasında Öztürk, “Yaşadığımız coğrafyaya, iyi ve doğru değerler öğreten ve kendini her daim öğretmen olarak gören, her birimizin yetişmesinde çok büyük emekleri Olan, kıymetli bir mesleğin tüm paydaşlarının 24 Kasım Öğretmenler Gününü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Bugün takvimler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenlik ünvanını aldığı tarihi gösteriyor. 1981 yılından günümüze kadar kutlana gelen öğretmenler gününü, salgın nedeniyle anasından ayrı kuzular misali, buruk da olsa bir kez daha karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, saygı ve sevgi ile anıldığı, öğretmen ve öğretmenlik mesleği ile ilgili toplumda farkındalığın oluşturulduğu gündür.

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar eğitimin olmadığı hiç bir dönem olmamıştır. İnsan evladının var olduğu günden beri, onun eğitimi de en az yeryüzünde varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğduğu aile ocağı ve toplumun şefkatli kucağında çevresini örnek alarak beslenir ve büyür, fakat insanların toplumdaki yerinin belirlenmesi öğretmen ile şekillenir. Sonuçta her yetişen nesil öğretmenlerin yetiştirdiği nesildir. Onun içindir ki, başöğretmen Atatürk’ün “Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır”’ sözleri öğretmenlerin omuzlarına emanet edilen, önemli bir misyondur. Öğretmen; önde giden, yol gösteren “en değerli cevhere” insanoğluna şekil veren çok kıymetli bir mesleği icra etmektedir. Bütün mesleklerin ustalarını yetiştiren öğretmenler, bu yönüyle de güzel bir meslek ifa etmektedirler.

Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa. . . Nasıl fer verirse bahar için, kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma.

Kalemi kılıçtan üstün gören bir medeniyetin evlatları olarak, şanlı tarihimizde eğitime, bilgiye büyük önem vermiş ve en büyük saygıyı, kıymeti öğretmene göstermişizdir. Hatta verilen kıymet öyle bir noktaya gelmiştir ki, damarlarımızdaki dolaşan can suyu, âlimin mürekkebi ile kıyas olunmuştur. Tıpkı toprak uğruna can veren kahramanlar gibi, uğruna mücadele ettiği bir ideali vardır öğretmenin, kaybolmaması gereken yarınlar uğruna..

Dünya olarak zor bir süreçten geçmekteyiz. Bu sürecin devamında dünya genelinde büyük değişimlerin yaşanacağı aşikardır. Bu süreçte öğretmenler olarak, devletimize ve milletimize karşı sorumluluk bilinciyle çalışmalarımızı ortaya koyuyoruz. Mesai mefhumu gözetilmeksizin evlerinize uzaktan da olsa misafir oluyoruz. Öğretmenliğin zor zamanların mesleği olduğunu bilerek, gönüllülük esasına göre yüz yüze ve uzaktan eğitimin olmadığı dönemlerde fedakarca; vefa sosyal destek gruplarında, hijyen malzemesi ve maske üretiminde, filyasyon ekiplerinde yer aldık.

Medeniyetimizin yetiştirdiği evlatlara fırsat verildikçe neleri yapabileceklerini bir kez daha müşahede ettik. “İlim Çin’de bile olsa gidip onu alınız” diyen bir medeniyetin evlatları bugün Çin’de baş gösteren salgınla baş edebilecek tedavi sürecini çözüme kavuşturma noktasına gelmiştir. Yurt dışında yapılan çalışmalarda da yine bizim medeniyetimizin beşiğinde yetişen evlatlarımızı görmekteyiz.

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkileyen salgın, eğitim faaliyetlerinde de bir çok zorluklara neden olmaktadır. Bugüne kadar eğitim ailesi olarak pek çok zorluğun üstesinden gelmeyi başardık. Bu hafta ara tatil süreci sonrasında başlayan Uzaktan Eğitim sürecinde de öğretmenlerimiz şartların tüm zorluklarına rağmen fedakârca eğitim öğretime devam edeceklerdir.

İlim ve irfan aşkıyla memleketin her bir bucağında görev başında şehit düşmüş yüzlerce öğretmenimizi saygıyla yâd ediyor ve yüce Allah’tan kendilerine rahmet diliyorum. Çiçeği burnunda göreve başlayan meslektaşlarımıza bu kutlu yolda muvaffakiyetler diliyorum. Yıllar boyunca öğrencilerini büyük bir fedakârlıkla yetiştirmiş, bugün artık emeklerinin karşılığını toplumda gözlemleyecek eğitim çalışanlarımıza da sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum. Zira öğrenme ve öğretmenin emekliliği olmaz…

“Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye” için salgın ile ilgili alınan tüm tedbirlere, “Maske, Mesafe ve Hijyene” riayet ederek okulları hep birlikte yüz yüze eğitim açmak dileğiyle, iyi ki varsın öğretmenim.

Öğretmenler Günün kutlu yarınların hep umutlu olsun.” İfadelerine yer verdi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapması için Çankırı Valisi Abdullah Ayaz kürsüye davet edildi.

Vali Ayaz yaptığı konuşmasında, “Sözlerime başlarken tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor. başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmişleri rahmet ile anıyorum. Emekli olanlara hayırlı sağlıklı bir emeklilik hayatı diliyoruz. görevi başında olan öğretmenlerimize de işlerinde kolaylıklar dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.

Tabii her zaman ifade ettiğim gibi ülkemizin en büyük zenginliği beşeri sermayesidir. bu sermayenin değerlendirilmesi işlenmesi ve geleceği hazırlanmasında da en önemli aktörler muhakkak ki öğretmenlerimizdir. Memleket bugünlere nasıl geldiyse kimler vesilesiyle geldiyse bunların hepsinde bugüne kadar görev yapmış ve hali hazırda görev yapmakta olan öğretmenlerimizin büyük emeği söz konusu bugüne kadar sizler sayesinde geldik. Bundan sonra da nereye ne kadar gidebileceksek. Yine öğretmenlerimizin ve eğitim camiasının gayretleri ile özverisi ile çalışmasıyla gideceğiz. Ben şunu ifade etmek istiyorum ki derdiniz derdimiz. Tüm eğitim camiasının yaşamış olduğu sorun bizim sorunumuzdur. onun için arkadaşlarımızın her türlü derdinden sıkıntısından sorunundan muhakkak haberimizin olmasının benim mesai arkadaşlarımın en büyük önceliğidir. Eğitim başta da ifade ettiğim gibi bizim için gerçekten çok önemli memleket için de önemli. okullarımız için evlatlarımız için elimizden gelen tüm gayreti ortaya koyacağımızı burada bir kere daha huzurlarınızda taahhüt etmek istiyorum. Tekrar öğretmenler gününüzü kutluyor, sağlıklı günler diliyorum zor İnşallah en kısa zamanda okullarımıza ve öğrencilerinize kavuşursunuz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların akabinde Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Dünden Bugüne, Yakından Uzağa” isimli anlatı izleyenlerin beğenisine sunuldu.

Program; emekli öğretmen ve personele Hizmet Şeref Belgelerinin verilmesinin ardından ilimizde düzenlenen “Pandemide Canlı Ders Anıları” konulu anı yarışmasında dereceye giren öğretmenlerimize ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Konuşmaların ardından şehit öğretmenler anılarak, emekli öğretmenler ve başarılı öğretmenlere hediyeler Vali Abdullah Ayaz ve diğer protokol mensupları tarafından takdim edildi.

Öğretmenler Günü Kutlama Programından sonra Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, basın mensuplarına gündeme ve ilimizdeki Covid-19 tedbirlerine dair açıklamalarda bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.