DOLAR 32,4544 0.01%
EURO 34,8965 0.22%
ALTIN 2.478,130,66
BIST %
BITCOIN 2013497-3,01%
Çankırı
15°

AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

157 okunma

“Tüm tedbirlerimizi aldık”

ABONE OL
17 Şubat 2021 09:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürücü kursları Covid-19 sürecinde salgın tedbirleriyle çalışmalarını sürdürüyor.

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı’da hizmet veren Karatekin Sürücü Kursu sahibi Bayram Karaca ile sürücü kurslarının salgın döneminde nasıl işlediği hakkında yaptığımız röportajda sorularımızı yanıtlayan Karaca, Covid-19 süreci ile gelen değişimlerden bahsetti.

Covid-19 salgını sürecinde ne tür önlemler aldınız?

“Kurs olarak hıfzıssıhha kurulunun bize tavsiye etmiş olduğu tüm tedbirlerimizi aldık” diyerek sözlerine başlayan Karaca, “Sınıflarda seyreltme yaptık. Kontenjanımızı yarı yarıya düşürerek, kişi başına düşen metrekareyi arttırdık. 20 Kişilik sınıflarımızda ders gören sayısını 10’a düşürdük. Bunun yanı sıra hijyenik tedbirlerimizi aldık. Bina içerisinin dezenfekte edildi. Dezenfektan malzemelerinin kullanılması ve direksiyon çalışmalarında direksiyon, vites kolu ve araç içerisinin dezenfekte edilme çalışmaları yapıldı. Dezenfekte malzemelerinin kullanılması, araç kullanılmadan önce eldiven ve maske kullanılması sağlandı. Bu malzemelerin kullanımı ile teması azaltarak tedbirler almaya çalıştık. Daha sonra kullanmış olduğumuz mekanlarda kayıt bürolarımızda 2 kişiden fazlasının içeride bulunmamasını sağladık” dedi.

Dersler yüz yüze mi online olarak mı gerçekleştiriliyor?

“Pandemi tedbirilerinin uygulanmaya başladığı günden bu güne bakanlığın emri ile sadece bir kez canlı ders yapıldı” diyen Bayram Karaca, “Bir grup canlı derse devam etti. Daha sonra yeniden yüz yüze eğitime geçildi. Geçtiğimiz dönemde de Mart ayının sonundan Haziran ayının 10-15’ine kadar kapar kaldık. Onun dışında kurslar başka bir duraksamaya uğramadı” diye konuştu.

Sürücü adaylarına yüz yüze eğitimde mi yoksa online sistemde mi daha etkili oluyor?

Karaca, “Online sistemde bir takım sıkıntılarımız oluyor. Bu eğitim daha çok yüz yüze olması gereken bir eğitim. Gerek direksiyon da gerekse teorik eğitimde yüz yüze olması gerekiyor. Çünkü bu eğitimin uygulama tarafı daha ağır basıyor. Birde bu derslerde adayların eğitim sevileri bir olmuyor. Örnek verecek olursak 30 kişilik bir grupta ilkokul mezunu da oluyor lise ve üniversite mezunuda oluyor. Dolayısıyla bu eşitsizlik sonucunda uzaktan verilen eğitimin çok faydalı olacağını düşünmüyorum. Seviye farkının olması yüz yüze eğitimde pek problem olmuyor. Biri ile biraz daha fazla ilgilenerek açığı kapata biliyoruz. Öğrencinin seviyesini tespit edip anlattığını anlayıp anlamadığını görebiliyorsun. Ama online sistemde bu pek söz konusu değil. Online olarak her ne kadar derse katılmasında sıkıtı yok gibi görünsede yüz yüze olduğu gibi olmuyor” diye konuştu.

Sınav süreci nasıl işliyor?

Karaca, “Sınav süreci teorik derslerde adaylarımız bizim verdiğimiz eğitim sürecinin tamamladıktan sonra E-Sınav sistemine tabi tutuluyorlar. E-Sınav bilgisayar ortamında test usulü yapılan bir sınav oluyor. Çankırı’da tek E-Sınav merkezi var. Hilmi Bıyıklı İlköğretim okulunda bulunuyor. Orada sınıflarımız mevcut 20 kişilik sınıflar mevcut orada da pandemi kuralları uygulanıyor. Orada sınavını oluyor aynı gün sınav sonucunuda alıyor. Geçmişse eğer teorik derslerden adaya direksiyon programı yapılıyor. Direksiyon sınavıda yine İl Trafik Komisyonunun bize belirlemiş olduğu imtihan güzergahı kendilerine orada verilmesi gereken eğitimler müfredat gereği verilerek sınava hazırlanıyor. Onun akabinde ayda bir defa genelde ayın son haftasına denk getirilecek şekilde direksiyon imtihanı yapılıyor. Direksiyon imtihanı ise randevu sistemi ile yapılıyor. Herkes aynı anda oraya gelmiyor. Randevu saatine göre geliyor imtihanını oluyor” dedi.

Covid-19 salgını sürecinde başvurularda azalma artma oldu mu?

İlk günlerde tereddüt ve başvurularda azalma olduğunu söyleyen Bayram Karaca, “Bu bir hayati zorunluluk. Ama daha sonradan başvurular normale döndü onun dışında belirgin bir azalma olmadı” dedi.

Ehliyet şu anda

kaç liraya alınıyor?

Karaca, “Kursa başvurusundan itibaren eğitimleri dahil en son ehliyeti alıncaya dek toplamda ödenen para şu anda 3 bin 270 TL. B- Sınıfı bir ehliyet için başvurulduğunda kursun almış olduğu ücret 1926 TL. B- Sınıfı ehliyetin harcı 1090 TL.  İmtihan harcaları yazılı sınav 100 TL direksiyon imtihanı harcı 130 TL ortalama olarakta 3 bin 270 TL’ye maal oluyor” diye konuştu.

Haber : Burak Kaya

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.