DOLAR 30,9916 -0.05%
EURO 33,6333 0.15%
ALTIN 2.015,53-0,12
BIST %
BITCOIN 15954230,73%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

94 okunma

Valilik ‘saydamlık ve şeffaflık’ konusunda uyardı

ABONE OL
24 Kasım 2020 14:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Valiliği tarafından; ilçe kaymakamlıklarına, İçişleri Bakanlığı birimlerine ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına “İhalelerin Gazetelerde Yayınlanması” konulu yazı gönderdi.

Adı geçen yazıda, kamu hukukuna tabi olan ve kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları maç veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihalelerinin Basın İlan Kurumu aracılığı ile süreli yayınlarda yayınlanması dile getirildi.

Gönderilen yazı ve uyarılarda doğrudan temin usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması istenilirken yapılan ilan ve duyuruların süreli yayınlarda yayınlanmasının zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Bilindiği üzere kamu hukukuna tabi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapılmakta, Kanunun 2. Maddesinde Kanunun kapsamına giren idarelerden sayılmaktadır.

Çankırı 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu sorumluluk alanına girmişti. Basın İlan Kurumu Ankara Şube Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili olarak, “1 Ekim 2020 Tarihinden itibaren Kurumumuz sorumluluk alanına dahil olan Çankırı ilinde bulunan bazı kamu kurum ve kuruluşların ihale ilanlarını Basın İlan Kurumu aracılığı ile Resmi İlan ve Reklam Yayınlamakla sorumlu gazetelerde ilan etmek yerine kendi internet sitesi ya da askı yoluyla ilan ettikleri tespiti zaman zaman yapılmaktadır” şeklinde açıklama yapıldı.

Basın İlan Kurumu Ankara Şube Müdürlüğü tarafından Çankırı Valiliği’ne gönderilen yazıda, tüm gelirleri resmi ilan ve reklama bağlı olan gazetelerin mağduriyet yaşamaması ve ihale ilanlarının 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun “Temel İlkeler” başlıklı 5 inci maddesinde yer alan saydamlık ve şeffaflık ilkelerine uygun olarak yapılmasının hatırlatılması istenildi.

Çankırı Valiliği konuya istinaden ilçe kaymakamlıklarına, İçişleri Bakanlığı birimlerine ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına “İhalelerin Gazetelerde Yayınlanması” konulu yazı gönderdi. Gönderilen yazıda Basın İlan Kurumu Ankara Şube Müdürlüğü’nün yazısı ilgi tutularak 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun “Temel İlkeler” başlıklı 5 inci maddesi hatırlatıldı.

Gönderilen yazıda Yine aynı kanunun “Görevlilerin Ceza Sorumluluğu” başlıklı 60’ıncı maddesinin son paragrafında yer alan 5’inci maddede belirtilen ve 62’inci maddede belirtilen kurallara aykırı olarak ihaleye çıkılmasına izin verenler ve ihale yapanlar hakkında ilgili mevzuatları gereğince disiplin cezası uygulanacağı, ayrıca, fiil veya davranışlarının özelliğine göre haklarında ceza kovuşturması da yapılıp ve hüküm olunacak ceza ile birlikte tarafların uğradıkları zarar ve ziyan genel hükümlerine göre kendilerine tazmin ettirileceği belirtildi.

Çankırı Valiliği tarafından gönderilen yazıda, “İlimiz genelinde, Doğrudan Temin usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin ve hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi ayrıca Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının yaratılarak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, sürekli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleri ile kamu zararına meydan verilmemesi için ihalelerin, Basın İlan Kurumu aracılığıyla süreli yayınlarda ilgili mevzuatlara göre neşrinin gerçekleştirilerek, İlçe Kaymakamlarınca da bağlı oldukları birimlere duyurulması hususunda gereğinin yapılmasını rica ederim” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.