pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4238 0.39%
EURO 29,1297 0.31%
ALTIN 1.650,360,50
BIST %
BITCOIN 7403032,30%
Çankırı
21°

AZ BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

168 okunma

Çağlar: Çankırı’da bir ilk olacak

ABONE OL
15 Ekim 2020 09:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Dünya Sağlık Örgütü, bir insanın günlük tuz ihtiyacını 5 gram olarak belirledi.

Çankırı Erk Kaya Tuzu sahibi Mustafa Çağlar kalp, böbrek rahatsızlığı olan ve tansiyonu düşük olan kişilerin sodyum oranı düşük tuz tüketmesi gerektiği vurguladı. Çağlar,  sodyumklorür oranı %40 ile %70 arasında azaltılırken magnezyum ve potasyum finalleri ile zengileşen tuz kullanımı Türk Kalp vakfı tarafından tavsiye edildiğini ifade etti. Çağlar, Koronavirüs tedbirlerinin yanında solunum yolu hastalarına karşı tuz tüketerek zararlı bakteri sayısının azaltılabileceğini belirtti.

Sodyumu azaltılmış Tuz tüketimi sinüs kanalını açtığı ve bronş tıkanıklığını giderdiği tespit edildiği ve vücudun asit baz dengesini koruyarak elektrolit dengesini sağladığı açıklandı. Çankırı ERK Kaya Tuzu Lambaları ve Kaya Tuzu Ürünleri sahibi Mustafa Çağlar, sodyum oranı azalatılmış özel üretim safra tuzlarının insan sağlığını ciddi şekilde etkilediği vurguladı. Özellikle kalp, damar ve böbrek sağlığını koruyarak hastalıklara karşı sodyum oranı azaltılmış sofra tuzlarının önemini belirtti.

Çağlar, “Kalp ve böbrek hastalarına yararlı bir tuz ürettik”

Çankırı ERK Kaya Tuzu Ürünleri sahibi Mustafa Çağlar konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar yemeklerde kullandığımız tur sofra tuzu, sodyum klorid oranı çok yüksek.  Bu da kalp ve böbrek hastaları için tehlike arz ediyordu. Biz birkaç ilim sahibi arkadaş da yan yana geldik. Kimya mühendisi ve gıda mühendisi arkadaşlarla biraz fikir jimnastiği yaptık. Ve düşük sodyumlu tuz üretimini başardık. Bunda da insan vücuduna zararı olmayan gıda tuzlarını kullanarak sodyum klorit’in derecesini düşürdük yani %50-%60 oranında bir sodyum oranı bulunduruyor. Bu da böbrek ve kalp hastaları için diğer tuz ürünlerinden daha iyi olarak piyasaya sürülecektir. Burada biz ERK Tuz olarak bir ilke imza atmış olduk. Çankırı genelinde şimdiye kadar yapılamamış olan düşük sodyumlu tuzu ürettik ama amacımız %50’nin üzerine çıkmak hatta yüzde yetmiş bir eksiklikle yüzde yirmi dokuz oranında sodyumlu tuz üretmeyi amaçlıyoruz. Dünyada örnekleri var İngilizler (louat tuz) olarak yaptılar. Türkiye’de de bir örnek daha var onlar da bunu yaptılar ama şu anda raflarda bu tuz yok satıyor. İngilizler bunu Deniz tuzundan yaptılar.  İngilizler denizden elde ettikleri ağır metallerden ve okyanuslardan alınan örneklerle yaptılar. Biz kapalı havzalarda üretilen kristal Kaya tuzundan eskilerin tabiri ile yağ tuzu adı verilen tuzun öğütülmesi ile elde edilen toz tuzunu ana madde olarak kullanarak yaptık. Tuzun Türkiye’de başka bir örneği olduğunu söyledik. Oda %90 göl tuzundan yapılıyor. Onu kesin bilemiyoruz ama bizim tuzumuzdan yapılmıyor. Kalp ve böbrek hastalarına yararlı bir tuz ürettik” ifadelerini kullandı.

Çağlar,“Zayıflamak için kullanılacak tuz üreteceğiz”

Çağlar açıklamasında, “Hamilelerin kullanabileceği tuz üreteceğiz. Zayıflamak için kullanılacak tuz üreteceğiz. Bir çok çeşidimiz var ve üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Dünyada çok az Hindistan’da yapılıyor hatta bir örneği Amerika’da bir örneği İngiltere’de yapılmış Türkiye’de hiç yapılmamış yakında bir siyah tuzu da tanıtacağız. Siyah tuzun faydaları da böbrekle ilgili. Çalışma ekibimizde bir kimya mühendisi bir gıda mühendisi arkadaşımız var. Tuz ile ilgilenen arkadaşlarla görüşmeler yapıyoruz. Bir de işbirliği yaptığımız bir ilaç firması var. Bizim tuzumuz önce tablet haline getiriliyor. Taş değirmende kendimiz öğütüyoruz. Elenerek tozlar bir tarafa aktarılınca başları bir tarafa ayrılıyor. Şu anda tanıtıma hazır halde. Önümüzdeki günlerde tanıtma sunacağız. Çankırı’da bir ilk olacak. Ama Çankırı da bunu bir biz değil herkes yapsın. Maalesef Çankırı’da 2 tane tuz fabrikasının ve bizim dışımızda ARGE çalışmalarına para harcayan hiç bir tuzcu yok” ifadelerine yer verdi.

Tuz tüketiminin faydaları

Tansiyonu düşük hastalara tuzlu yiyecek ve içecek verilerek tansiyon yükseltilebilir. Sofra tuzu idrar oluşumunu sağlar. Yemeklere tat kazandırır.Aşırı sıcakta kalan kişilerde, kas krampları meydana gelir. Bu kramplarda tuzlu su eriyikleri verilerek hasta tedavi edilebilir.

İdrar oluşmadan metabolizmanın tehlikeli olan son ürünleri dışarı atılamaz. Tuz aynı zamanda antiseptik mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Besinlerin saklanmasında, salamura ve tuzlamalarda kullanılabilir.Vücudumuza yiyecekler ve içtiğimiz su ile aldığımız iyot, yaşam için çok önemli minerallerden birisidir. Günlük iyot ihtiyacının % 90’ı gıdalardan, %10’u içme suyundan karşılanır. İyot, boynumuzda bulunan tiroit bezinden hormon salgılanması için çok önemli olan bir mineraldir. Vücudumuzun gelişmesi beyin ve sinir sistemimizin çalışması, aktivitelerimizin ve vücut ısımızın sürmesini sağlayan tiroit bezi hormonlarının yapımı için iyot gereklidir. Vücudumuz için bu kadar önemli olan iyot yeterli alınmadığından çeşitli hastalıklar oluşur. Gebelikte iyot eksikliği anne karnındaki bebeğin hem beyin hem de beden gelişimini olumsuz etkiler. Gebelikte iyot eksikliği düşüklere, ölü doğumlara, bebeğin özürlü doğmasına, bebeklerde zekâ geriliğine ve cüceliğe sebep olur. Çocukluk ve gençlik döneminde iyot yetersizliği bedensel ve zihinsel gelişme geriliğine neden olmaktadır. Yetişkinlerde iyot yetersizliği guatrın yanı sıra beden ve zihin fonksiyonlarında dengesizliklere ve bozukluklara da yol açmaktadır. İyot yetersizliği ve guatrın önlenmesinde en iyi yöntem olarak tuzun iyotlanması benimsenmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.