pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4193 0.37%
EURO 29,1402 0.36%
ALTIN 1.650,400,51
BIST %
BITCOIN 7412352,38%
Çankırı
21°

AZ BULUTLU

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

109 okunma

Çankırı Barosu’ndan Çocuk Hakları açıklaması

ABONE OL
25 Kasım 2021 10:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı Barosu Çankırı Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Avukat Dilara Türker Dizdar, ‘’20 Kasım 2021 günü itibariyle kabulünün 32. Yılını tamamladığımız Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin uygulanması konusunda acaba gerçekte ne kadar yol kat ettik hiç düşündük mü?

Tarıma bağlı ekonomilerden, sanayi devrimine ve ardından içinde bulunduğumuz bu milenyum çağına uzanan devinim içerisinde geçen bu sosyolojik dönemlerde çocuğun toplumdaki konumu itibariyle bir dizi değişim yaşanmıştır. Ancak bu değişimlerden hiçbiri çocuğun korunmaya muhtaç olduğu gerçeğini değiştirmemiştir. Yapılan uluslararası sözleşmeler ve bu sözleşmelerin birer yansıması olan iç hukuk düzenlemeleri bu koruma içgüdüsünü bir nebze vicdana taşıyabilmişse de ülkemizde gelişen olaylara bir mercek tutulduğunda ne yazık ki durumun vahameti hepimizi dehşete düşürmeye devam etmektedir.

Daha geçtiğimiz yüzyılda sanayide çalıştırılan ucuz iş gücü olan çocukların yetişkinlerden ayrı bir kategoriye tabi tutulmadığı, yalnızca küçük adam, küçük kadın tabirleri ile toplumda yer edindiklerini bilmekteyiz. Peki ya şimdi? Bu post modern dünyada onlara yetişkinlikten ayrı bir konum atfederek onları biz yetişkinlerin hırpani dünyasından ayrıştırabildik mi? Üzülerek belirtiyoruz ki, hayır. Bu imkansızların başarıldığı, uzakların yakın edildiği çağda hala ihmal etmeye devam ettiğimiz bu çocuklar için yapılanlara bir göz atalım mı? Türkiye’de tarımda çalıştırılan 2 milyona yakın çocuk istihdamını, erken yaşta zorla evlendirilen, her türlü istismara, zorbalığa maruz bırakılan, anayasal hakları olan eğitim alma hakkından mahrum bırakılan, ayrımcılık, şiddet ve çocuk hakları sözleşmesi ile korunan çocuğun üstün yararına aykırılık teşkil edecek bili mum eylem, kanaat ve kararları şaşkınlıkla takip ediyoruz. Tıpkı çocuk istismarını engelleme konusunda eyleme geçmesi beklenen meclisin yakın tarihte ne yazık ki çocukların istismarcıları ile evlenmesinin bir çözüm yolu olabileceği yönünde tartışmalarına şahitlik etmiş olmamız gibi.

Devletin toplumun temel taşını oluşturan çocukları koruması, onlara sağlıklı ve güvenli bir yaşam tesis etmesi en temel görevlerindendir. Zira buna öncülük edecek ve meşaleyi elinde taşıyacak olan devlettir. Ancak bu haliyle, söz konusu idrak topluma nüfuz edebilecektir. Tüm dünya çocuklarının hür, eşit ve çocukça yaşayabildikleri bir dünya düzeni için hep birlikte el ele vermeli, bunun için mücadelemizden bir an için dahi ödün vermemeliyiz. Onları adil bir dünyada yaşatmak için herkesin üstüne düşeni yapması konusunda birey sorumluluğunun bulunduğunu hatırlatır, Çankırı Çocuk Hakları Komisyonu olarak bu mücadelenin savunucuları olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla beyan ederiz.’’

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.