DOLAR 31,5275 0.51%
EURO 34,2970 0.68%
ALTIN 2.128,221,31
BIST %
BITCOIN 20878257,00%
Çankırı

KAPALI

19:05

AKŞAM'A KALAN SÜRE

100 okunma

Çankırı basını fidanıyla büyüyecek

ABONE OL
21 Ocak 2020 09:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı Basın Hatıra Ormanı oluşturuldu


Çankırı’da Yeni Gün

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Çankırı Şube Müdürlüğü tarafından ‘Basın hatıra ormanı’ oluşturuldu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü yolu üzerinde oluşturulan basın hatıra ormanı alanına dün basın mensupları fidan dikti. Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Arı, İŞKUR İl Müdürü Alim Çaycı’nın da katıldığı programda basın mensupları fidan dikti.

Gerçekleştirilen programda konuşma yapan Vali Hamdi Bilge Aktaş, ağaç ve bitki dikmenin kutsal bir olay olduğunu ifade etti.

“Böyle bir etkinliğin yapılması çok anlamlı.”

Avusturalya’da yaşanan çok büyük orman yangınları sürecinde böyle bir etkinliğin yapılmasının çok anlamlı olduğuna vurgu yapan Vali Aktaş, “Canlılar hepimizin bildiği gibi üçe ayrılıyor. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler. Şimdi bunların etki alanına baktığımızda insanların çok hayırlıları, çok yararlıları ve çok faydalıları olduğu gibi kötülerinin olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Kötü şeyler yapanlar, diğer insanlar ve toplumlara zarar verenler, çevreye zarar verenler var. Hayvanlara baktığımız zaman; bunlar Allah’ın yarattığı niteliklerle yaşamlarını sürdürürler. Ve yaşamlarını sürdürürken de şüphesiz diğer canlılara ve tabiata zarar verebilirler. Ama bunlar iradeleri ile olan bir şey değildir. Bitkilere baktığımızda, canlıların üçüncüsü dediğimiz bitkilerin, hiçbir canlıya zarar vermediğini, tam tersine diğer bütün canlıların geleceğini de sürdürmesini sağladığını, dünyanın geleceğini sağladığını biliyoruz.

O nedenle bir ağaç ve bitki dikmek ne kadar kutsal bir ibadet ve olaydır. Bu nedenle gazetecilerimizin bu etkinliğini çok saygıyla karşılıyorum. Ciddi bir farkındalık yaratacaktır. Özellikle Avusturalya’da yaşanan çok büyük orman yangınları sürecinde böyle bir etkinliğin yapılması da çok daha anlamlı. Sizleri tebrik ediyorum. Bu tür etkinliklerle insanları aydınlatmanızın ve bilgilendirmenizin devam etmesini  temenni ediyorum. İnşallah bugün diktiğiniz ağaçlar ve bundan sonra dikeceğiniz ağaçlar tabiatımıza ve bütün insanlığa fayda sunmaya devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

“Bundan sonra burayı Çankırı basınımız yeşil bir vadiye dönüştürecektir”

Çankırı’ya 2017 yılında geldiğini ve bu yıl itibariyle de ayrılacağını aktaran  Çankırı Orman İşletme Müdürü İlkay Günay, “Bugün de ayrılış günüm. Ayrılmadan önce basınımıza daha önce söz verdiğim ‘Basın hatıra ormanı’nı yaparak gitmek ayrı bir mutluluk veriyor. Ayrıca bereketli bir gün oldu bugün, kar da başladı. Bundan sonra burayı Çankırı basınımız yeşil bir vadiye dönüştürecektir” dedi.

“Artık bizlerin de gelecek kuşaklara miras bırakabileceği dikili bir fidanı olacak”

Gerçekleştirilen organizasyonun çok önemli olduğu ifade eden Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Demir ise, “Bizlere geleceğimizin emaneti olan bu dünyayı en iyi şekilde teslim etmek en önemli görevimiz. Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bu uygulama bizleri gerçekten çok memnun etti.

Artık bizlerin de gelecek kuşaklara miras bırakabileceği dikili bir fidanı olacak” dedi.

Fidan dikiminden sonra Vali Hamdi Bilge Aktaş ile basın mensuplarımız Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Arı’yı ziyaret ederek Mühendislik Fakültesi hakkında bilgi aldılar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.