pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4134 0.36%
EURO 29,0613 0.05%
ALTIN 1.634,46-0,47
BIST %
BITCOIN 736650-0,04%
Çankırı
18°

PARÇALI BULUTLU

19:03

AKŞAM'A KALAN SÜRE

286 okunma

Çankırı’ya Tıp ve Eczacılık Fakülteleri geliyor

ABONE OL
19 Ekim 2021 09:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mehmet Akif Ersoy’un Çankırı’ya gelişinin 101. yıldönümünde gerçekleştirilen Karatekin Üniversitesi’nin akademik açılışında Çankırı’ya iki fakültenin daha müjdesi geldi.

Karatekin Üniversitesi’nin akademik açılışı, Mehmet Akif Ersoy’un Çankırı’ya 15 Ekim 1920 Cuma günü teşriflerinin 101. yıldönümünde gerçekleştirildi. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen açılış programına, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Çankırı Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve diğer protokolle birlikte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

İstiklal mücadelesinin kilit taşı Çankırı’ya iki yeni fakülte

Gerçekleştirilen açılış programında konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Bugün anlamlı bir gün, milli şairimiz istiklal mücadelemizin gür ve kahraman sesi Mehmet Akif Ersoy’uın Çankırımızı teşriflerinin 101. yıldönümü. Aynı gün milli iradenin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sn Prof. Dr. Mustafa Şentop Beyin ilimizi teşrifleri de istiklal ve istikbal mücadelemizin en güzel numune-i imtisali olarak o yolu takip ettiğimizin delili, en güzel fotoğrafı. Bu münasebetle Milli Mücadelemizin kilit taşı olan Çankırımıza hoşgeldiniz Sn Başkanım. İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Ankara hattı İstiklal Yolu olarak tarihe geçmiştir.

Kastomonu ile Ankara arasında yer alan Çankırımız İstiklal Mücadelemizin kilit taşıdır. Efendimiz aleyhisalatüvesselamın hayatının öğrenildiği ve öğretildiği, yaşanıldığı ve yaşatıldığı Anadolu’nun ilk darülhadisi Taş Mescid’den mülhem olarak kilit taşı ifadesini kullanıyorum. 1235 tarihinde Selçuklu Atabeyi çok güzel bir eseri hepimize armağan etmiş, bizler de onu ihya ve inşa ettik. Bir mücessem eser olarak bizler de gelecek nesillere hediye olarak o ruh ve manayı fiziki mekânıyla beraber emanet edeceğiz. Bu manada değerli Rektör Hocamız, Sn Meclis Başkanımızdan himmetle bir talepte bulundu ve çift başlı yılan figürüyle hem eczacılığın hem de tıp fakültesinin sembollerini merhum Ordinaryüs Prof. Dr. Suheyl Ünver tarafından Taş Mescitten mülhem olarak İstanbul Üniversitesi’ne naklini birlikte hatırladığımızda Sn Meclis Başkanımızın öncülüğünde hem eczacılık fakültesini hem de tıp fakültesini inşâllah Karatekin Üniversitemize kazandıracağız.” dedi.

Adil ve merhametli yeni bir dünya gençler eliyle kurulacak

AK Parti Grup Başkanvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Bu istiklal ve istikbal yürüyüşü içerisinde Taş Mescit’ten bugüne kendini ifade eden bu güzel mekânlara aynı ruh ve manayı gençlerimiz vasıtasıyla taşıdık. İnşâAllah bugüne kadar, İslami İlimler, Hukuk, Diş Hekimliği, Mimar ve Mühendis Fakülteleri ve yeni ilavelerle önemli akademik çalışmalara imza atan Karatekin Üniversitemizin üniversal anlamda da çok daha iyi noktada her katkıyı vereceğine olan inancımızı da belirterek akademik açılışın nice hayırlara vesile olmasını diliyorum. 2053 ve 2071 vizyonları olarak Büyük ve Güçlü Türkiye’nin öncülüğünde Anadolu’ya gelişimizin bininci yılı bağlamında inşaAllah gençlerimizin Türkiyemizi özellikle teknolojide, bilimde ve sanatta çok daha ileri noktalara taşımayı üniversitelerimizle birlikte başaracağına olan inancımızı tekrar ediyorum. İstiklal Mücadelesinde “Manda ve himaye kabul edilemez, İstiklal-i tam-Tam Bağımsız Türkiye” hedefinin gerçekleştirildiği Türkiye’de bugün en güzel numune-i imtisali, İstiklâl Mücadelesi’nin mücessem hale gelmiş olan eseri de Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli olarak Çankırı’mızdadır. Taş Mescitten, istiklal-i tam hedefinden tarihi bir tevafuktur ki Çankırımız; 15 Temmuz’da da ikinci istiklal mücadelesinin karargahı olmuştur. Bu açıdan Çankırımız çok büyük bir anlamı ihtiva eden şehrimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle inşallah daha müreffeh, daha özgür, daha adil ve merhametli yeni bir dünyanın da siz gençler eliyle kurulacağına olan inancımı dile getiriyor, hepinize hürmetlerimi arz ediyorum.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.