DOLAR 32,4712 0.06%
EURO 34,8671 0.33%
ALTIN 2.476,890,61
BIST %
BITCOIN 2018040-3,03%
Çankırı
15°

AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

128 okunma

Covid-19’a karşı, kuru temizleme

ABONE OL
6 Kasım 2020 10:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sönmez Kuru Temizleme Firma Sahibi Murat Polat, “Kuru temizleme Covid-19’a karşı ciddi koruma sağlıyor ve dezenfekte işlemi kolayca yapılabiliyor. İnsanlar kıyafetlerini güvenerek teslim edebilirler. Kıyafetlerde Covid-19’a karşı herhangi bir etken varsa dezenfektanlarımız ile temizleniyor.”

Çankırı’da Yeni Gün

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, koronavirüs salgınına ilişkin, “Virüsün yün, ipek, kaşmir gibi dokuları bulunan kıyafetlerde damlacık yoluyla yayılmasının önüne geçmenin en güvenilir yöntemi kuru temizlemedir” dedi.

İTO Başkanı Avdagiç, kuru temizlemedeki yıkama işleminin su yerine virüsleri öldüren ‘güçlü temizleyiciler’ kullanılarak yapıldığına işaret etti.

“Kuru temizleme güvenli bir yöntem”

Avdagiç, virüs riskinden uzaklaşmak için çamaşır makinesinde yüksek sıcaklıkta yıkandığında deforme olan kıyafetlerin, kuru temizlemede yıkanmasının güvenli bir yöntem olduğunu vurguladı.

Kuru temizleme sektörünün, pandemi sürecinde kıyafetlerde kuru temizlemeyi çözüm olarak önerdiğini ifade eden Avdagiç, “Virüsün yün, ipek, kaşmir gibi dokuları bulunan kıyafetlerde damlacık yoluyla yayılmasının önüne geçmenin en güvenilir yöntemi kuru temizlemedir. Pandemi sürecindeki şehir efsanelerinden biri de kuru temizleme sektörümüzle ilgili. Kuru temizlemenin virüs üzerindeki etkisini sorgulayan bu efsaneyi bitirecek yanıt, kuru temizlemedeki 150 derece sıcaklıktır” diye konuştu.

Avdagiç, “Halkımız, kuru temizleme etrafında oluşturulan şüphe bulutlarına ehemmiyet vermemeli. Bilim Kurulu üyelerimizin açıklamaları dışındaki açıklamaları dikkate almamak son derece önemli” dedi.

Dünyanın önde gelen bilim otoritelerinin, yeterli sıcaklıkta yapılan yıkama sırasında başka bir kıyafetten virüs bulaşmasının da mümkün olmadığına işaret ettiğini aktaran Avdagiç, şunları kaydetti:

“Takım elbise, palto, kazak gibi kıyafetleri evlerimizdeki çamaşır makinesinde yüksek sıcaklıkta temizleme şansı yok. Bu kıyafetlerin kumaşları bırakın 60-70 dereceyi, 40 derecede bile yıkansalar, bir daha asla giyilemeyecek hale gelirler. Kuru temizleme sürecinde ise kullanılan sanayi tipi ütülerde sıcaklık 150 dereceyi bulur. Öncesinde de solventle yıkanıp 70-80 derecede buharla kurutma işlemi yapılır. Bu sürecin virüsleri öldüren güvenilir bir metot olduğu tüm dünyada bilim insanları tarafından da kabul edilmiştir.”

Çankırı’da hizmet veren Sönmez Kuru Temizle firma sahibi Murat Polat, kuru temizlemede kullanılan ilaçların dezenfektan içerdiğini belirterek koronavirüs sürecinde kıyafetleri temizlemenin en güvenilir yöntemin kuru temizleme olduğunu ifade etti.

“Evde yapılan temizlikten daha etkili”

Polat yaptığı açıklamada, kuru temizlemede kullanılan ilaçların alkol ve dezenfektan içerdiğini söyleyerek, “Kuru temizlemenin içindeki kimyasallar, makinenin içerisinde kullandığımız kimyasal ilaçlar, içerisinde alkol ve dezenfektan da içeriyor. Biz zaten haricen dezenfektan da kullanıyoruz. Çünkü biz müşteriden kıyafetlerini aldığımız zaman bize de zararı olabiliyor. Sonuçta nereden geldiği belli olmuyor. Ürünleri hem haricen dezenfekte ediyoruz, hem makinedeki kullandığımız ilaçlar dezenfektan içerdiği için makinede dezenfekte oluyor, hem de ütülerin ısısı ve buharı ile de dezenfekte olmuş oluyor. İnsanlar içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı kıyafetlerini getirmeye korkuyorlar. Endişe edecek hiç bir durum yok. Aksine evde yapılan temizlikten daha etkili oluyor” dedi.

“Kuru temizleme Covid-19’a karşı ciddi koruma sağlıyor”

Kuru temizlemenin koronavirüs sürecinde önemli bir dezenfekte işlemi olduğunu dile getiren Polat, “Sosyal medya üzerinden paylaşımlar yaptım. Durumu izah ettim ve vatandaşlarımıza anlatmaya çalıştım. Kuru temizleme Covid-19’a karşı ciddi koruma sağlıyor ve dezenfekte işlemi kolayca yapılabiliyor. İnsanlar kıyafetlerini güvenerek teslim edebilirler. Kıyafetlerde Covid-19’a karşı herhangi bir etken varsa dezenfektanlarımız ile temizleniyor. Zaten Covid-19 çıkmadan önce de biz kıyafetlere dezenfektan işlemleri uyguluyorduk. Bu süreç olmadan önce de dezenfektan işlemleri uyguluyorduk şu anki hastalık ile değil sadece. Şu anda sadece ek olarak müşteriden ürünleri aldığımız zaman dezenfekte işlemini hemen uyguluyoruz ve kendimizi de dezenfekte ediyoruz. Akabinde kıyafetler makinede zaten bir kez daha dezenfekte oluyor” ifadelerine yer verdi.

“Bu benim baba mesleğim”

Çankırı’daki en tecrübeli firma olduklarını söyleyen Murat Polat, “Çankırı’nın hemen hemen en tecrübeli kuru temizleme firmasıyız. Çankırı’daki en kaliteli hizmeti veren en tecrübeli firması da olmak bizi daha da etkili kılıyor. Bu benim baba mesleğim zaten” şeklinde konuştu.

“Kuru temizleme yaptığını iddia eden bir çok firma var”

İnsanların güvenle kuru temizlemeye kıyafetlerini verebileceklerini söyleyen Polat, “İnsanlar korkmadan güvene güvene kuru temizlemeye kıyafetlerini verebilirler. Ancak şunun altını çizmem gerekiyor, gerçek hakiki kuru temizleme firmalarına vermeliler. Kuru temizlemenin kendine has bir makinesi var. Bu makine olan yerlere vermeliler kıyafetlerini. Piyasada kuru temizleme yaptığını iddia eden bir çok firma var. Çamaşır makineleri ile kuru temizleme yaptıklarını iddia ediyorlar. Çamaşır makinesi ile bu olmaz. Kuru temizlemenin makinesi da farklı, içerisinde kullanılan ilaçlar da farklı. Ruhsatsız çalışan firmalar hem ürünlerin yapılarını bozuyor hem de temiz işçilik olmuyor. Bu işin ustalığı var. Ustalık belgelerini vatandaşlarımız mutlaka araştırmalılar ve bu işi yapanlara ustalık belgesinin olup olmadığını sormalılar. Vatandaşlarımız, işini gerçekten hakkıyla yapan, ustalık belgesi ve ruhsatları olan, kuru temizleme makineleri olan firmalara, kıyafetlerini korkmadan ve çekinmeden verebilirler” dedi.

“Kuru temizleme kıyafetleri yumuşacık yapıyor”

Kuru temizlemede yapılan temizlikte ipliklere kadar temizlik yapıldığını ifade eden Polat, “Kuru temizlemede, çamaşır makinelerinde kullanılan deterjanlardan çok daha etkili olan ilaçlarla temizleniyor. Perkloretilen adı verilen bir ilaç kullanılarak temizleniyor. Bu ilaç yurt dışından özel olarak getirtiliyor. Normal deterjanlar yüzeysel temizlik yaparken bu ilaç ipliklerin arasına kadar girip temizliyor. Kıyafeti çok yumuşatan bir ilaç. Normal yıkamada su ile yıkandığından sudaki kireç kıyafetlere zarar verebiliyor. Su içerisindeki kireç; kıyafetleri sertleştirebiliyor, tüylerinde aşınma olabiliyor, keçeleşebiliyor, çekme yapabiliyor. Ancak kuru temizlemede kullanılan ilaçta bu durum söz konusu değil. Kıyafetleri yumuşacık yapıyor. Ütülü olan bir kıyafet dahi kuru temizlemeye girse tekrar ütülü olarak çıkabiliyor” sözlerine değindi.

“Ustalık çok önemli bir etken”

Kuru temizlemede ustalığın çok önemli olduğunun altını çizen Polat, “Ürün ilk geldiği zaman ustalık burada devreye giriyor. İlk olarak kumaşı tanımak gerekiyor. Kumaşı bilmek gerekiyor, lekeyi bilmek gerekiyor, yapılacak işlemi bilmek gerekiyor. Usta bir insan kumaşı eline aldığı zaman; ‘Bu kumaş çeker mi?’, ‘Bu kumaşa ne tür işlemler yapılmalı?’ anında anlar. Kumaşı bozan ilaç ve malzemeler de var. O yüzden ustalık çok önemli. Örneğin; plastik malzemelerde bu ilaç ürünü bozuyor. İlaç etkili bir ilaç olduğu için plastik üzerinde zarar veriyor. Mesela kuru temizleme çamuru ve tatlı lekesini çıkartmıyor, bu çok ilginçtir. Ancak zifti çıkartıyor, yağı, boyayı ve aklınıza gelebilecek her türlü ağır lekeleri çıkartıyor. Biz de kuru temizleme işlemine almadan önce bu tür lekelerde ön işlemler yaparak bu şekilde kuru temizleme yapıyoruz. Burada gerçekten ustalık çok önemli bir etken. Kıyafeti ilk aldığımızda kontrol ediyoruz; ‘Yırtık sökük vs gibi deformeler var mı?’ diye. Daha sonra ürünü inceleyip lekelerini kontrol ediyoruz. Çünkü ona göre işlemlere almamız gerekiyor. Ne ile müdahale etmemiz gerekiyorsa o şekilde müdahale ediliyor. Mesela yağ lekesi ve tatlı lekesi var diyelim. İlk önce tatlı lekesi temizleniyor ve kuru temizleme makinesine alınıyor. Bu da ürün üzerinde hiçbir leke kalmamasını sağlıyor. Mesela plastik malzemeler varsa eğer onları söküp de atıyoruz makineye, çünkü plastiğe zarar veriyor. Kumaşı inceliyoruz mesela. Çünkü artık eskisi gibi değil kumaşlar. Eskiden kumaşlar dokuma kumaştı ve hiçbir şey olmuyordu. Şimdi kumaşlarda kalite de düştü. Kıyafetler üzerinde çok fazla işçilik var; inci, boncuk pek çok işleme var. Bu da bizim işimizi zorlaştırıyor ve ciddi işçilik istiyor. Bunları ayırt etmek gerekiyor; bazı işlemler dışarda yapılıyor, bazı yerler sökülüyor. Ama temeli kuru temizleme, asıl temeli de ustalık, bilgi ve birikim. Ben şu anda 40 yaşındayım. Baba mesleğim bu benim. 10 yaşından beri bu işin içerisindeyim ben de. Artık kumaşı görür görmez hangi işlemler yapılabileceğini anlıyorum. Sürekli yeni kumaşlar, yeni ilaçlar, yenilikler konusunda araştırmalar yapıyorum. Yeniliği sürekli takip ediyorum” şeklinde konuştu.

“Kuru temizlemenin pek çok avantajı var”

Kuru temizlemenin pek çok avantajı olduğunu söyleyen firma sahibi Polat, “Kuru temizlemenin pek çok avantajı var. Mesela kıyafetlerinizi kış geldiğinde kuru temizleme yapıp kaldırdığınızda, kıyafetleriniz güvelenmez. Güveyi itiyor bu ilaç. Bu ilaç ile temizlendiğinde kıyafetlerinizi güve yemez. Kuru temizleme ile temizlenen bir şeye hayatta güve gelmez. Kıyafetleriniz kesinlikle çekme yapmaz, kesinlikle deforme olmaz. İlk gün nasıl almışsanız o şekilde olur” dedi.

Kuru temizleme yaptırmanın farklı avantajlarına da değinen Polat, “Bazı kıyafetler yanlış yıkamadan dolayı boya karışımı oluyor. Diğer kıyafetlerin boyası birbirine geçmiş olabiliyor. Kuru temizlemede boya karışıklıkları yüzde 80 oranında yok ediliyor. Kuru temizlemenin böyle de bir özelliği var. Ya da çekmiş bir ürün yüzde 70 oranında tekrar eski haline dönebiliyor. Biz de zaten ütü ile destek veriyoruz ve büyük oranda düzeltiyoruz ürünü” ifadelerine yer verdi.

“Bir fabrika gibi düşünün”

Kuru temizleme makinesini adeta bir fabrikaya benzeten Murat Polat konuşmasında, “Bu kuru temizleme makinesini bir fabrika gibi düşünün. Kıyafeti içerisine attığınızda ilacı içerisine kendisi alıyor, kıyafeti temizliyor ve arkasındaki arıtma deposu var orada kaynatıp temiz olarak tekrar getiriyor. Ve ürün tertemiz şekilde ilk gün aldığınız gibi çıkıyor” sözlerine yer verdi.

Kumaşa göre özel ütü

Ütüleme işleminde bir ustalık gerektiğini söyleyen Polat, kumaşa göre özel ütü yaptıklarını söyleyerek, “Kumaşına göre özel ütü yapıyoruz. Bizim ütülerimizin altında teflon var. Biz her kumaşı ayrı şekilde ütülüyoruz. Bazı ütüler yalnızca buhar ile ütülenirken bazıları teflon ütüler ile ütüleniyor. Bazı kumaşlara bastırmak gerekirken bazılarında da sadece dokundu dokunacak şekilde üzerinde gezdiriyoruz. Burada da ustalık gerekiyor aslında. Kumaşı iyi tanımak gerekiyor. Kısacası ürünü teslim aldığınız andan ütüleyip teslim edene kadar tepeden tırnağa ustalık gerekiyor bu işte” dedi.

“Kıyafetleriniz sizin sağlığınız”

İnsanların kuru temizleme konusunda alışkanlıklarının olması gerektiğini ifade eden Polat, “İnsanlarımızda bence kuru temizleme bir alışkanlık olmalı. Fiyatlar gerçekten çok makul. Senede bir insan kabanını kış girerken temizletmeli ve bahar geldiğinde de temizletip kaldırmalı. Belki kış ortasında kirlenirse tekrar temizletir. Ceket yine ona keza senede 4 yada 5 kez temizletilmeli. Kuru temizlemenin çok büyük avantajları var. İlk gün kıyafetinizi nasıl almışsanız kuru temizleme yapıldığında da aynı şekilde alıyorsunuz. Kıyafetleriniz uzun ömürlü oluyor. Pırıl pırıl giyiyorsunuz kıyafeti. Sigara kullanan insanlar için söylüyorum; günde 15-20 TL sigaraya veriliyor para. Ama bu kıyafetiniz sizin. Yeri geldiğinde sizin sağlığınız. Tertemiz ilk günkü gibi giyinmek en büyük temizliğiniz olmalı. Fiyatlar gerçekten makul ve kuru temizlemenin de avantajı çok. O yüzden kuru temizleme bence alışkanlık haline gelmeli” şeklinde konuştu.

Kuru temizleme işlemi genel olarak kuru yapılan işlem olarak bilinir. Yani uygulamanın ismi ile aynı olduğu bilinir. Halbuki böyle bir durum söz konusu değildir. İşlem sırasında kullanılan kimyasalın hiç su içermemesinden dolayı bu ismi almıştır. Kuru temizleme uygulaması özel kimyasallarla yapıldığı için ev ortamında gerçekleştirilmemektedir.

Bazıları için gereksiz ve fuzuli masraf olarak bilinen kuru temizleme uygulaması aslında oldukça faydalı ve gerekli bir uygulamadır.

Tekstil ürünü fark etmeksizin bir yerde leke olduysa eğer çıkarmak için evde birçok deterjan kullanırız ancak çoğu zaman en iyi deterjanlar bile lekeyi çıkarmak için yeterli olmaz. Kuru temizleme bu durumda devreye girer ve kumaş üzerinde aşınmaya neden olan kiri çıkararak tekstil ürününün ömrünü de uzatır.

Ürünlerinizi sürekli olarak makinede yıkamak yerine, düzenli olarak kuru temizlemede yıkatırsanız daha geç yıpranır ve daha uzun ömürlü olur.

Kuru temizleme işlemi sık sık yapılırsa eğer kumaşta oluşan oksitlenme ve sararmaya neden olan lekeler de çıkarılmış olur.

Kuru temizleme uygulaması leke çıkarma konusunda normal deterjan ve evde kullanılan makinelere oranla daha üstün başarılı sonuçların çıkmasını sağlar.

Çamaşır makinesi sürekli yıkadığı bir tekstil ürününü zamanla yıpratabilir, eskitebilir ya da yırtabilir. Ancak kuru temizleme uygulaması tekstil ürünlerine hiçbir zarar vermez.

Çamaşır yıkamakla uğraşmak, kurutmak, ütülemek özellikle de çalışan bireyler için oldukça zordur. Kuru temizleme işleminde tüm bu uygulamalar ustalıkla yapılmaktadır.

Kuru temizleme uygulaması özel üretim makineler kullanılarak uygulanır ve genel olarak profesyonellik gerektirir. Buradaki temel amaç aslında kumaşın rengi kadar dokusuna da zarar vermeden direk lekeli ise lekeleri çıkarmak, lekeli değilse hijyen sağlamaktır. Bu alanda hizmet sunan birçok firma vardır. Ancak asıl önemli olan alanında uzman, ruhsat ve ustalık belgesi sahibi, kuru temizleme makineleri kullanılan firmalar tercih edilmesi gerekmektedir. Sadece lekesini çıkaramadığınız, yıkarken zarar vereceğinize inandığınız tekstil ürünleriniz için değil, daha birçok ürünün daha uzun ömürlü olması için bu yıkama sistemini tercih edebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.