DOLAR %
EURO %
ALTIN
BIST %
BITCOIN %
Çankırı
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

34 okunma

En tatlı gelenek

ABONE OL
10 Mart 2021 14:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı tarafından üç ayların başlaması dolayısıyla on birinci geleneksel helva ikramı etkinliği gerçekleşti.

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen etkinliğe Çankırılıların ilgilisi dikkat çekti.

TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Kıymetli katılımcılar, değerli Basın mensubu arkadaşlar

TÜRKAV olarak her yıl Geleneksel olarak düzenlediğimiz Helva ikramı etkinliğimize hoş geldiniz.

Değerli misafirler;

Müslümanların manevî bir iklimin hüküm sürdüğü ve ramazan bayramıyla sona eren üç aylar, müslümanlara dinî hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunmaktadır.

Üç ayların faziletine inanan müslüman alemi dini kültürde mübarek sayılıp kutlanan Regaib, Mi‘rac, Berat ve Kadir gecelerinin bu aylarda yer alması üç aylara ayrı bir önem verilmesine, ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlerle daha fazla meşgul olunarak dini duyarlılığın daha yoğun olarak yaşanmasına zemin hazırlamıştır.

Receb ve şâban aylarının tamamının oruçlu geçirilerek ramazanla birleştirilmesi “üç aylar orucu” şeklinde adlandırılır. Ramazan ayında kasten bozulan oruçtan dolayı yerine getirilmesi gereken iki aylık kefâret orucunun receb ve şâban aylarında tutularak böylece üç ayların oruçlu geçirildiği de görülmektedir.

Resûl-i Ekrem efendimizin şâban ayında diğer aylara oranla daha fazla oruç tuttuğu, bazan da tamamını oruçlu geçirdiği hadis kaynaklarında yer almaktadır.

Şâban ayının büyük kısmını ya da tamamını oruçlu geçiren Hz. Peygamber efendimiz ramazan dışındaki en faziletli orucun şâbanda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir.

Dini gelenekte üç aylara önem verilmesinin sebeplerinden biri de bu aylarda bulunan kandil geceleridir. Receb ayının ilk cuma gecesi Regaib, aynı ayın yirmi yedinci gecesi Mi‘rac, şâban ayının on beşinci gecesi Berat ve ramazan ayının yirmi yedinci gecesi Kadir gecesidir.

Kandil gecelerinin en önemlisi Kadir gecesidir. Kadir gecesinin ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastladığı görüşü âlimlerin çoğunluğu tarafından benimsenmiştir diyerek burada konuşmama son verirken müberek üçayların, mübarek gecelerin tüm Türk-İslam alemine hayırlar getirmesini cenabı allahtan niyaz ederim” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.