DOLAR 28,9237 0.04%
EURO 31,7903 0%
ALTIN 1.896,62-0,01
BIST %
BITCOIN 10970511,35%
Çankırı

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

200 okunma

Güvenli olmayan eski evler için yıkım kararı

ABONE OL
28 Mayıs 2020 09:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Ilgaz Belediyesi tarafından, ilçe genelinde tespit edilen bazı eski binaların ilgili imar kanunu gereği yıkımına karar verildi.

Belediye Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucu, eskimiş ve yıpranmış virane şekilde yangın tehlikesi olan, Ulupınar Mahallesinde 4,Karataş Mahallesinde 8,Yeni Mahallede 6 bina için yıkım kararı uygulanacak.

Yıkım kararları binaların ön cephelerine asılarak duyurulurken,30 günlük askı süresi sonunda bu binalar yıkılacak.

3194 Sayılı İmar Kanunu

MADDE 39- Bir kısmı veya tamamının yıkılacak derecede tehlikeli olduğu belediye veya valilik tarafından tespit edilen yapıların sahiplerine, tehlike derecesine göre bunun izalesi için belediye veya valilikçe on gün içinde tebligat yapılır. Yapı sahibinin bulunmaması halinde binanın içindekilere tebligat yapılır. Onlar da bulunmazsa tebligat varakası tebliğ yerine kaim olmak üzere tehlikeli yapıya asılır ve keyfiyet muhtarla birlikte bir zabıtla tespit edilir.

Tebligatı müteakip süresi içinde yapı sahibi tarafından tamir edilerek veya yıktırılarak tehlike ortadan kaldırılmazsa bu işler belediye veya valilikçe yapılır ve masrafı %20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edilir.

Alakalının fakruhali tevsik olunursa masraf belediye veya valilikçe bütçesinden karşılanır. Tehlike durumu o yapı ve civarının boşaltılmasını icabettiriyorsa mahkeme kararına lüzum kalmaksızın zabıta marifetiyle derhal tahliye ettirilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.