pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,2160 0.03%
EURO 28,8406 -0.05%
ALTIN 1.674,71-0,08
BIST %
BITCOIN 7156360,53%
Çankırı
21°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

124 okunma

İlk ders zilini Bakan Selçuk çaldı

ABONE OL
13 Ekim 2020 09:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dün Çankırı’ya gelerek okullarda incelemelerde bulundu.

Bakan Selçuk, yüz yüze eğitime geçiş uygulamasının ikinci aşamasının ilk gününde Çankırı Tüney köyü Şehit Mehmet Demir İlkokulunu ziyaret etti.

İlk olarak okul bahçesinde oyun oynayan çocuklara eşlik eden Bakan Selçuk, daha sonra okul içerisinde incelemelerde bulundu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, incelemelerin ardından okul bahçesine fidan dikti. Sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, “İlkokul 1 ve okul öncesi sınıflarımız zaten açıktı. 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflarımızla, özel eğitim gereksinimi olan çocuklarımızın tüm kademelerindeki okulları ve tüm kademelerdeki köy okulları, ilkokul ve ortaokul olmak üzere bugün açılmış bulunuyor” dedi.

Konuşmasının başında Hatay olmak üzere Türkiye’nin farklı  bölgelerindeki orman yangınlarının ülkenin ciğerlerini yaktığını belirten Bakan Selçuk, “Bugün bu yangınlardan dolayı mağdur olan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. ‘Geleceğe bir nefes olsun’ diye. ‘Bir fidan dikelim’ diye, ‘bir fidan bağışlayalım’ şeklinde bir çağrımız oldu. Görüyorum ki; bu köy okulumuzda da Türkiye’nin her yerinde de bu çağrımıza güzel bir uyum söz konusu” diye konuştu.

“Bütün köy okullarının açık kalması için tedbir aldık”

Eğitim öğretimin ikinci aşamasına 21 Eylül’den sonra gelindiğini söyleyen Bakan Selçuk, “Bildiğiniz gibi Bu aşamada da ilkokul 1 ve okul öncesi zaten açıktı. 2, 3 ,4, 8 ve 12’nci sınıflarımızla, özel eğitim gereksinimi olan çocuklarımızın tüm kademelerindeki okulları ve tüm kademelerdeki köy okulları olmak üzere bugün açılmış bulunuyor. Köy okullarımızla ilgili geçtiğimiz yıldan beri çok yoğun bir çalışmamız var. Bu çalışmalar çerçevesinde başka bir güzel çalışma daha söz konusu. Köy okullarında öğrenci sayısına bakılmaksızın bütün köy okullarının açık kalması için bir mevzuat tedbiri aldık. Bu bağlamda bugün bütün köy okullarımızın açılıyor olmasının sevinci içerisindeyiz. Valiliklerimiz bünyesinde İl Hıfzıssıhha Kurulları, il-ilçe milli eğitim kurulları, okullarımızın açılışı, kapanması, ihtiyaçları konusunda büyük bir gayret içindeler. Bu konularda alınacak tedbirlerle de yapılması gereken husus açık. Bu anlamda bazı ihtiyaçları da dikkate alıyoruz” şeklinde konuştu.

“Tabletlerin dağıtımı bu haftadan itibaren başlıyor”

“EBA televizyonu çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu müfredatın tamamını kapsıyor. Çocuklarımız televizyondan ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilirler. Eğer kaçırırlarsa, izleyemezlerse de elbette tekrarını izleyebilirler. Tabletlerin dağıtımı ile ilgili de kriterleri daha önce açıklamıştık. Bu kriterler doğrultusunda iller, okullar marifetiyle tabletlerin dağıtımı bu haftadan itibaren başlıyor ve peyderpey devam edecek. Sadece bununla kalmıyoruz. Biliyorsunuz; 13 bine yakın ‘EBA Destek Merkezi’ kurduk. ‘EBA Destek Merkezleri’nde her birinde 8-10 bilgisayarın olduğu bir eğitim ortamı var. Çocuklar kendi okullarına değil, ‘EBA Destek Merkezi’ her okula, evine yakın olana başvurup bu merkezde istediği kadar çalışabilir, destek alabilir. Orada öğretmenlerimizde var. Onlar da yardımcı olurlar. Yani biz evinde çeşitli nedenlerden ötürü çalışma olanağı daha sınırlı olan çocuklarımız için de 13 bine yakın ‘EBA Destek Merkezi’ni Türkiye’de bir ay içerisinde hayata geçirdik ekip arkadaşlarımızla. Bu anlamda da bundan sonraki süreçte her türlü sağlık kuralına uyarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun ortaya koymuş olduğu ölçütlere dahil olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gidişata bakıp salgının seyrini dikkate alıp her ne tedbir gerekiyorsa bu konularda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

İlkokuldaki çocukların maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun hareket etmelerinde hoşnut olduğunu belirten Bakan Selçuk, “Bugün burada da çocuklarımızın sosyal mesafeye uygun şekilde dezenfektan, temizlik malzemesi, maske, mesafe ve benzeri bütün ihtiyaç ve kurallara riayet ettiklerini görmüş olmaktan da mutluluk duydum. Bu ikinci aşamayı bu köy okulundan açıyor olmanın ayrı bir mutluluğu var. Bundan sonraki sürecin de nitelikli bir eğitime dönüşmesi için her türlü tedbiri alıyoruz. Bu tedbirlerimizi alırken de hem dünyayı izliyoruz hem de Türkiye’nin farklı bölgelerindeki ihtiyaçları dikkate alıyoruz” dedi.

Tüney Şehit Mehmet Demir İlkokulundaki programa, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ile diğer yetkililer katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tüney Şehit Mehmet Demir İlkokulundaki programın ardından Çankırı TOBB Fen Lisesi ve Çankırı Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisene geçti.

Liselerde incelemede bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha sonra Çankırı Belediyesi’ne, AK Parti Çankırı İl Başkanlığı’na ve Çankırı Valiliği’ne ziyarette bulundu.

Ziyaretlerin ardından ‘İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’na Başkanlık eden Bakan Selçuk, ‘Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları’ programına katıldı.

Programın akabinde Çankırı Karatekin Üniversitesi’ni ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk daha sonra Çankırı’dan ayrıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.