pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,5289 0.28%
EURO 28,8421 0.11%
ALTIN 1.612,830,00
BIST %
BITCOIN 752784-2,19%
Çankırı
12°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

114 okunma

İstiklal Yolu Edebiyat Yarışması Kazananları Belli oldu

ABONE OL
7 Haziran 2019 01:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi ve İstiklal Yolu Eğitim Kültür ve Gençlik Derginin organize ettiği İstiklal Yolu Edebiyat Yarışması Programı 100. Yıl Kültür Merkezinde yapıldı.

Programa Vali Yardımcısı Mustafa Emre Kılıç, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Nuri Öner, İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği İsmail Çam, İGM Başkanı Mustafa Çıbık, Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı ÇAKÜ Öğretim Üyesi İsmail Çam, ?Birinci projemiz Karınca Ordusu İstiklal Yolunda İçişleri Bakanlığının desteğiyle 2015 ve 2016 yılları arasında proje kapsamında tüm konferanslarda yaklaşık 5000 kişi İstiklal Yolu hakkında bilgilendirdik ve 40 dakikalık bir İstiklal Yolu Karınca Ordusu Belgesel Çizgi Romanı hazırladım hala sergimiz de yayınlanmaktadır.

Türkiye’de ilk defa İstiklal Yolu Çizgi Romanını hazırladık. Ve bu çizgi romanı Çankırı, Kastamonu ve Ankara’daki okul ve halk kütüphanelerine dağıttık.

2. Projemiz Gençlik İstiklal Yolunda projesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na finanse etti. 2017 yılında uyguladık proje kapsamında 14-29 yaş grubuna yönelik olarak seramik, resim, heykel, fotoğraf ve afiş dallarında Görsel Sanatlar yarışması yaptık ve 77 parça görsel sanat eseri kazandırdı.

Bu eserleri Çankırı, Kastamonu ve Ankara’da sergiledik.

3. Projemiz şu anda yürüttüğümüz proje İstiklal Yolu Edebiyat projesi yine İçişleri Bakanlığının deste ile finanse ediliyor.

İstiklal Yolu hakkında Edebiyat Yarışmamız 3 dalda oldu Yaşanmış Hatıralar, Kurgu Hikayeler ve Şiir dallarında yapıldı. Biz bu yarışmayı modern bir sistemde, online başvuru sistemi ile gerçekleştirdik. 30 haziran 2019 tarihinde başvurular sona erdi. 129 şiir başvurusu oldu, 102 kurgu hikayeler, 16 yaşanmış hatıralar başvurusu oldu, toplam olarak 247 başvuru yapıldı. Ve bu başvurmuş eserler 3 aşamada 5 gün süren bir değerlendirme sürecinden sonra sonuca ulaştırıldı ve bu yıl bunun ödül töreninde buluşmuş bulunuyoruz” dedi.

Çam’ın ardından konuşma yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “İstiklal Yolu derneğimizde, İsmail Çam hocamızında gayet başarılı faaliyetlere imza atıyor. İsmail Çam hocama çok teşekkür ediyorum, gerçekten çok önemli faaliyetlerde bulunuyor biz de her zaman yanındayız. İsmail Çam hoca bizim aynı zamanda öğretim görevlimiz dolayısıyla sürekli bizimle temas halindeyiz. Biz de üniversite olarak İstiklal Yolunda verdiğimiz önemin nicmanesi olarak. Kendilerine her türlü desteği veriyoruz bina derseniz bina, görev derseniz görev, Basın yayın birimi dersiniz basın yayın birimi saymakla bitmez. Biz de elimizden geleni şimdiye kadar hiçbir zaman geride bırakmadık, onlar da bizim güvenimiz bize layık olacak şekilde her zaman gayretle çalıştılar geçen sene yapılan efsanevi bir görsel sanatlar yarışmasından sonra bugün de işte İstiklal Yolu Edebiyat Yarışması ile karşınızdayız” dedi.

Projenin amacı;

Milli mücadeleyi anma etkinliklerinde genellikle cepheden bahsedilmekte. Destansı zaferi ortak olan cephe gerisine hakkı verilmeden yüzeysel olarak yetiştirilmektedir.

Sadece Türk milletinin değil dünyanın da merakla ve dikkatle izlediği İstiklal Yolu ensariye gerçekleri hem de fiziki yapısı ile kaybolmaya yüz tutmuştur. cephe gerisi hakkındaki her türlü dökümanın yetersiz çok eski tarihli mevcutlarının tükenmiş olması gibi olumsuzluklar;

cephe gerisine tarihin gerçekleri ile öğrenilmesine vefa gösterilmesine takdir, teşekkür edilmesine engel olmaktadır. İstiklal yolunda vefa projesinden temel amacı cephesi hakkındaki Türkiye kapsamında bir alan araştırması yaparak cephe gerisinde gizli kalmış kahramanlarının yaşanmış hatıralarımı fotoğraflarını belgelerinde vs. ortaya çıkartarak gelecek kuşaklara tanıtmak ve aktarmaktır.

Edebiyat yarışması değerlendirme sonuçları;

Yaşanmış hatıralar dalında ödül almaya hak eden Esenler:

Birinci olan ?İrfan Ordusu İstiklal Yolunda? Tuncay Sakallıoğlu- Kastamonu

Yaşanmış Hatıralar dalında yayınlanması uygun görülen eserlerde;

Birinci olan Sadık Melan ?Babamdan yaşanmış hatıralar? Çankırı

Kurgu Hikayeler dalında ödül alan ve 1. Olan eser;

?İstikbal-i Muhayyel? Hediye Nisan Bürtek

Kurgu Hikayeler dalında yayınlanması uygun görülen 25 eser belirlendi.

Şiir dalında birinci olan eser;

“İnebolu Destanı” Muhammed Sole

Şiir dalında toplam 13 Eserin yayınlanması uygun görülmüştür.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.