pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4134 0.36%
EURO 29,0613 0.05%
ALTIN 1.634,46-0,47
BIST %
BITCOIN 736650-0,04%
Çankırı
18°

PARÇALI BULUTLU

19:03

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Halkın avukatlığını yapıyoruz”
157 okunma

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Halkın avukatlığını yapıyoruz”

ABONE OL
1 Haziran 2023 16:48
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Halkın avukatlığını yapıyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün
Halkın ücretsiz avukatı Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Çankırı Valiliği Sosyal Tesis Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda Çankırılılarla buluştu.
“Vatandaş ile İdare Arasında Çıkan İhtilafların Çözümünde Kamu Denetçiliği Kurumunun Rolü” kapsamında düzenlenen toplantıya Vali Abdullah Ayaz, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun ÇİFTÇİ, Baro Başkanı Av. Mustafa Deniz, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, kaymakamlar, STK temsilcileri, kamu personelleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ve sonrasında Kamu Denetçiliği Kurumu tanıtım filminin izlenmesinin ardından konuşma yapan Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Gerek kurum olarak gerekse özel ve tüzel kişiler olarak hukuka uygun hakkaniyetli insan odaklı hizmet sunabilmek için, “İnsanların en hayırlısı insanlığa hizmet edendir” inancıyla “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesiyle kalite standartlarına uygun ilkeli daha faydalı bir yönetim sunabilmek için hizmet kalitesini ve memnuniyetini arttırabilmek için çok önemli bir denetim mekanizması olduğunu biliyoruz. Bu anlamda biz tabi ki hizmet kalitemizi arttırabilmek için daha kaliteli hizmet verebilmek için bizlerin denetlenmesi halkla kamu arasındaki o mekanizma adalet ve hukukun temsili noktasında mutlaka eksiklerimizin giderilebilmesi için çok önem arz etmekte. Bu vesile ile Çankırı’mıza teşrif eden bizlere verdikleri bilgi ve tecrübelerle yön gösteren başta değerli başkanımız Şeref Malkoç beye ve değerli heyetine şükranlarımı sunuyorum. “ şeklinde konuştu.
Kurumların denetlenmesi ile yapılan işlerin düzeltilerek geliştirileceğini ifade eden Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “İnsanlarla çalışıyoruz ve insanlarla beraber hizmeti sunuyoruz. Bunun için eksiklikler aksaklıklar zaman zaman yaşanan mağduriyetler olabilir. Ölçemediğimiz şeyi geliştirmenin imkânı yok. Onun için muhakkak yaptığımız işlerin ölçülmesine yaptığımız işlerin denetlenmesine, bu denetimlerin sonucuna göre de sunduğumuz hizmetlerle ilgili olarak gerekli değişimi dönüşümü, düzeltmeleri yapmaya ihtiyacımız var. Ombudsmanlık kurumumuzda aslında tam bu amaca hizmet eden bir kuruluş. Kamu hizmetlerimiz ve kamu kurumlarımızla ilgili yapılan denetimler ve bu denetimin sonuçlarına göre de biz hem sunduğumuz hizmetleri değiştireceğiz, hem de yapacağımız düzetmelerle yola devam edeceğiz. Muhakkak ki vatandaşımız her şeyin en iyisine layık. Onun için temel hedefimiz her vatandaşımızın her kurumumuzdan layık olduğu hizmeti en kısa sürede en iyi şekilde almasını sağlamak.” ifadelerinde bulunarak Baş denetçi ve heyetine, toplantıya katılım sağlayanlara teşekkür etti.
Kürsüye gelerek katılımcılara hitap eden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç da; “Kamu denetçiliği kurumu belirtildiği gibi Anayasanın 74. maddesinde yer alan anayasal bir kurum. Kurumun ana görevi idare ile vatandaş arasında problem çıktığında, sorunlar yaşandığında mahkemeye gitmeden bunları dostane bir şekilde çözmek. Bir bakıma Kamu Denetçiliği Kurumu devlet kurumlarıyla, hizmet veren kamu kurumlarıyla vatandaş arasında bir arabulucu, dostane çözüm üreten bir kurum. Özellikle son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımızın da öncülüğünde hizmetlerin hem kalitesi arttı, hem de hizmetler çeşitlendi. Ancak buna rağmen hizmette bir eksiklik, bir kusur, noksan, hata olursa bunu da düzeltmemiz gerekiyor. Doğal olarak bunu düzeltmenin yolu mahkemeler. Elbette mahkemeler olur, ama mahkemesiz bir çözüm olsun. Arabulucu rolünde bir çözüm olsun. Burada halkın avukatlığını yapacak bir kurum olsun. İşte Kamu Denetçiliği Kurumu buradan doğmuş. Bizim geleneğimizde, örfümüzde geçmiş devlet yönetimlerimizde hep insanımız yöneticisine şikayetini iletir. Yazılı olarak iletir, sözlü olarak iletir, gördüğü yerde iletir. Bu gelenek zaten vardı. Bunun kurumsallaşmış hali Kamu Denetçiliği Kurumu. Şeklinde konuştu.
Başvurularda herhangi bir ücret talep edilmediğini ve 6 ay içerisinde karara bağlanıldığını belirten Malkoç konuşmasına şöyle devam etti, “Halkın avukatlığını yapıyoruz, halkın avukatlığını yaparken de insanımızdan hiçbir ücret almıyoruz. Hizmetlerden memnun kalmayabilirsiniz, daha iyisini talep edebilirsiniz veya alınan kararların sizin hak ve hukukunuzu ihlal ettiğini düşünebilirsiniz. İşte buna karşı mahkemeye de gidebilirsiniz ama mahkemeye gitmek için avukat tutacaksın, harç parası ödeyeceksin, pul parası ödeyeceksin, mahkemenin çalışma şekline göre belki dava uzayabilecek. İşte mahkemeye gitmeden önce müracaat edeceğiniz bir kurum var. Bize müracaat çok kolay. Dilekçe yazabilirsiniz, faks çekebilirsiniz, telefonla destek alabilirsiniz ama daha kolayı internet üzerinden derdinizi anlatabilirsiniz. Kurumumuzun bir özelliği daha var bize başvuru yapıldığı tarihten itibaren en geç altı ay içerisinde karara bağlanıyor. Çalışma düzenimizi ona göre kurduk. Diyelim ki valilik, belediye, üniversite veya hastane oranın yetkilisiyle irtibata geçiyor. Sizin sorununuzu oraya anlatıyor. İlla karar beklemeden çözüm üretebiliyorsa üretiyor. İşte biz buna dostane çözüm diyoruz. Bütün bunlar niçin? Ne güzel ülkemiz var, ne güzel insanlarımız var, yaşadığımız olaylarda bunları gördük. En son 15 Temmuz’da gördük. İşte bu güzel insanlarımız dünyadaki hizmetin en iyisine layık. Valilerimizin koordinesinde illerimizde kamu görevlileri çalışıyor. Belediye başkanlarımızla birlikte kamu hizmetleri veriliyor doğrudur. Valimizin, belediye başkanımızın iyi niyeti var. İyi niyetle karar alıyor ama onu uygulayacak olan personel sabah evden çıkarken eşiyle tartışmış olur veya babasına kızmış olur veya komşusuna kızmış olur, gittiğinizde size asık suratlı davranabilir veyahut da seninle mi uğraşacağım diyebilir. İşte bu durumda Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuracaksınız. Tüm mesele insanımız şunu söylesin; Ne güzel ülkem, var ne güzel devletim var, ne güzel kamu hizmeti alıyorum, çocuklarımın ne güzel öğretmeni var, ilimde asayiş çok iyi, huzur var, hastanede verilen hizmet daha iyi. İşte bunları temin edebilmek için kurulmuş.”
Konuşmaların sonrasında Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri katılımcı vatandaşların kamu kurumlarına yönelik talep ve şikayetlerini değerlendirdi.
Muhabir: Ünzüle Yeşil

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.