DOLAR 30,9821 -0.08%
EURO 33,6271 0.11%
ALTIN 2.014,24-0,18
BIST %
BITCOIN 15982570,81%
Çankırı

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

66 okunma

“Koronavirüs tablosunda vefat sayısı 304”

ABONE OL
27 Ocak 2021 10:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’da Yeni Gün

ÇANKIRI Valiliği 2021 Yılı Ocak ayı basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Vali yardımcısı Şahin Bayhan ve Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya katıldı.

Toplantıda Ocak ayını değerlendiren Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, yaptığı açıklamada, “Gönül isterdiki konuyu değiştirelim. Vaziyet ana gündem maddemiz olan Koronavirüsü konuşmaya devam edeceğimizi gösteriyor” diyerek sözlerine başlayan Vali Ayaz, “Hayat Eve Sığar uygulamasına girdiğinizde ilin genel haritasında da göründüğü üzere vaka sayılarımız çok şükür iyi. Hastanemiz gayet rahat her hangi bir problemimiz yok. Ama şu var bunu tekrar ifade ediyorum hastalık henüz bitmedi. Maskeleri çıkartmaya tedbiri elden bırakmaya henüz çok erken. Onun için bir süre daha bu tedbirlerler hatta katı tedbirlerle yaşamaya devam edeceğiz.

Bu gün kabine toplantısında konu tekrar değerlendirilecek. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz hafta Cuma Namazı çıkışında da konuyu soran gazeteci arkadaşlara açıklamalarda bulundu. Bir süre daha bu tedbirler devam edecek. Bunların çok büyük faydasını gördük. Ama tekrar söylüyorum hastalık henüz bitmedi hâla her gün yeni vakalarımız çıkıyor. Az da olsa yine vefatlarımız var. Yoğun bakımda hastamız var entübe olan hastamız var. Onun için lütfen tedbiri elden bırakmayalım. Tedbirlere uymaya devam edeceğiz. Bu rahatlama bir rehavet getirmesin her zaman korktuğumuz bu.

Birde malumunuz olduğu üzere bunu daha önce defalarca tecrübe ettik. Her hangi bir şekilde tedbirleri bıraktığımız anda yeniden yükselişi görüyoruz. Hastalığın zaten en büyük özelliği kolay bulaşması. Onun için tedbirlerde bir gevşeme olduğunda bunu iki üç defa tecrübe ettik. Yeniden istemediğimiz noktalara gideriz” diye konuştu.

Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile aşı yaptırabilirler

Sağlık çalışanlarının aşılanmasının tamamlandığı söyleyen Vali Ayaz, “Tabi şu andaki ana gündem maddesi aşı. Malumlarınız olduğu üzere sağlık çalışanlarımızın aşılanma süreci tamamlandı. 85 Yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanmalarına devam ediyoruz. Dün akşam itibarıyla bakanlık 80 yaş üzerine çekti. 80 Yaş üzeri vatandaşlarımızı aşılamaya devam edeceğiz. Şu ana kadar ilimizde aşı olan vatandaşlarımızda sağlık çalışanlarımızda görülen her hangi bir problem yok. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile aşı yaptırabilirler. Aşı yaptırılmasının muhakkak istiyoruz. Siz sormadan ben söyleyeyim henüz aşı olmadım. Olabilirsiniz dendiği gün olacağım. Şu anda bize daha sıra gelmedi. Sağlık bakanlığı bu sistemi kontrol ediyor tekrar söylüyorum olabilirsiniz dendiği gün aşı yaptıracağım. Şu anda hedefte olan 80 yaş üstü vatandaşlarımızın hiç bir tereddüte düşmeden aşı olmalarını muhakkak istiyoruz. Sakın aşıya karşı yani özellikle o yaz gurubunda her hangi bir direnç olmaması lazım çünkü malumunuz olduğu üzere ölen ve hayatını kaybedenlere ben tekrardan Allah’tan rahmet diliyorum. Vatandaşlarımızın çok büyük bir kısmı maalesef 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan oluşuyor. Ondan dolayı aşılama en üst yaş gurubundan başladı. Bu yaş gurubunda kesinlikle bir direnç istemiyoruz. Aşıyla birlikte şu ana kadar görülecek bir risk görülmedi. Aşı olmamaları durgunda ortaya çıkacak riskten çok çok daha az. Şu anda evde aşı yapıyoruz. Arkadaşlar aşı sonrasında yarım saat bekliyorlar. Aşılama sonrasında olası bir reaksiyon. Yarım saat içerisinde de her hangi bir reaksiyon olmazsa da arkadaşlarımız evden ayrılıyorlar. Vatandaşımızın güvenliğini de bu şekilde maksimum sevideye tutarak şu anda aşılamaya devam ediyoruz.

Dün sabah itibarı ile yeni aşılar ulaştı. 6 buçuk milyon doz bundan da ilimize sevkiyat olacak. Akabinde aşılamaya devam edeceğiz” dedi.

İhlalde Israr varsa bu konuda ceza yazmaktan imtina etmiyoruz diyen Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “2020 Yılı içerisinde 2 milyon249 bin 624 TL ceza uyguladık. Yani 2020 hasılası bu oldu. Yani ilimizi için az değil. Ama Kuralların uygulanması konusunda elden geldiğince vatandaşlarımızı uyarmaya destek olmaya rehberlik etmeye çalışıyoruz. İhlalde Israr varsa bu konuda ceza yazmaktan imtina etmiyoruz. Vakıftan merkezden Aile, Çalışma ve Sosyala Hizmetler Bakanlarımızdan tarafından belirlenen yardımlar var ama.. Bizde burada vakıfta Şahin bey vakıf başkanlığımızı yapmakta. Esnaf Sanatkarlar odamızla belirlediğimiz özellikle bu süreçte en çok mağdur olan okul servislerini işleten vatandaşlarımız gibi okul kantinlerini işletenler gibi sektörlere bir destekte bulunduk. Şubat ayında tekrar bir destek olacak. Özellikle kışın biraz daha masrafların arttığını göz önünde bulundurarak. Devletimizin açıkladığı paketlere ilave olarak. Vakıftanda elden geldiğince yaza kadar bu sürdürerek vatandaşımızın en azından kışı rahat geçirmesi çok sıkıntıda kalmaması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Yine mağduriyeti olan vatandaşlarımız varsa bizlere ulaşsın elimizden gelen desteği vermeye çalışacağız. Devletimizin açıkladığı paketler var ama bizde yerelde de bunu yapmaya çalışacağız. Malumunuz olduğu üzere reel sektörüde kabul etmemiz lazım. Zor bir dönemden geçiyor. Kısıtlamalardan dolayı özellikle bazı alanlarda ciddi sıkıntılar oluştu bunları gidermek için inşallah elbirliği içerisinde gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Vefat sayısı 304

Vali Ayaz, “Maalesef vefat sayısı bu gün itibari ile 304. Son toplantıda 282 demiştim. Yaklaşık bir ayda artış bu şekilde. Öncekl toplantılara baktığımızda bir düşüş var. Ama tekrar ifade ediyoruz. Hasta sayımız vefat sayımız hastanede yatan sayımız hala devam etmekte. Hastalığın bitmediğini bir kez daha ifade ediyoruz. Önceki dönemlere göre düşük. Önceden günlük ortalama 1’e 1 buçuğa gelebiliyordu hatta bazı dönemlerde 2’ye şu anda günlük ortalama 1’in altında. İnşallah şubat ayında yapacağımız toplantıda bundan çok daha az rakamı sizlerle paylaşacağız. Ben o konuda çok ümitliyim” dedi.

Konuşmasına şöyle devam eden Vali Ayaz, “Sağlık çalışanları huzur evinde kalanlarıda aşıladı. Rehabilitasyon merkezlerinde kalanları orada çalışanlarıda aşıladık oda bitti. Bakanlığın açıkladığı liste minvalinde devam ediyoruz. Aşılamada listenin dışına her hangi bir çıkış yok. Bakanlığın açıkladığı öncelik sırası neyse arkadaşlar o sırada devam ediyorlar” şeklinde konuştu.

Daha sonra toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.