pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4183 0.37%
EURO 29,1373 0.34%
ALTIN 1.650,650,52
BIST %
BITCOIN 7418881,91%
Çankırı
21°

AZ BULUTLU

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

110 okunma

Mucize doğum gerçekleşti

ABONE OL
27 Ekim 2021 09:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arslanpençe, ”Böylece, çok istediği bebeğini sonlandırması gerektiği söylenen bir noktadan, vaktinde ve sağlıklı bir şekilde bebeğini sezaryen doğum ile dünyaya getirdi.Takip ve tedavide hastanın uyumu, teslimiyeti ve isteği hekimin bilgi ve tecrübesi ile birleşerek teknolojik imkanlarda kullanıldığında mutlu sona ulaşmak daha kolaydır.”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İLHAN Arslanpençe; ”M.A isimli hastamız(42) hastanemize 15 Nisan tarihinde, yaklaşık 12 haftalık gebelik hali ile başvurdu. Gebeliğin ileri yaşta olması ve aynı zamanda hasta da myom tespiti nedeniyle, “gebeliğini sona erdirmesi gerektiğini, düşük yapabileceği, bebeğinde sakatlık olabileceği” söylenerek kürtaj önerilen hasta şansını hastanemizden ve bizden yana kullandı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğimiz de, ultrason eşliğinde yapmış olduğumuz muayenede; sağ yumurtalığında 6 cm’den daha büyük bir boyutta kist ve gebelik kesesinin yanında, rahimin sol yarısını kaplayan myom saptanmıştır. Aynı zamanda bebeğin kontrolleri de yapılmış, aksi giden bir duruma rastlanmamıştır.” dedi.

Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe, Gebelik sırasında boyutları büyük olmayan miyomlar, belirgin bir zarara neden olmaz. Fakat büyük olanlar bebeğin başının doğum kanalına engel olacak lokalizasyonda bulunabilir. Bazı yerleşimdeki miyomlar gebelikte düşük ve erken doğum riskini arttıracak etkiler yapabilir. Bütün riskler göz önünde bulundurarak hastamızın, riskli gebelik olarak uygun yöntemler ile takibi yapılmaya başlandı. Önlem alabilmek ve gerekli tedavileri zamanında yapabilmek adına bebek hakkında henüz anne karnındayken bilgi edinmek gerektiği için doğum öncesinde kullanılan prenatal tanı testlerine başvuruldu. Büyük bir uyumla ve güvenle tedavisine devam eden hastamız 39. haftada sezeryan doğum ile bebeğini dünyaya getirdi. Aynı seansta sağ yumurtalığındaki yaklaşık 10 cm boyutuna ulaşan kist bütün olarak çıkartıldı. Rahimin sol yanındaki yaklaşık 15×18 cm’lik dev myom da harmonic scalpel (H.S ) adı verilen gelişmiş bir yardımcı operasyon aletiyle en az kanama ile tam olarak çıkartıldı. Ayrıca hastamız tüplerininde bağlanmasını istediği için bu işlem de yine harmonic scalpel ile gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

Arslanpençe, ”Böylece, çok istediği bebeğini sonlandırması gerektiği söylenen bir noktadan, vaktinde ve sağlıklı bir şekilde bebeğini sezaryen doğum ile dünyaya getirdi. Aynı anda, kısa sürede ve en az kanama ile 4 ameliyatı birden olarak, mutlu ve sağlıklı bir şekilde hastanemizden ayrıldı. İçinden çıkılamaz gibi görünen durumlar sandığımız gibi olmayabilir. Takip ve tedavide hastanın uyumu, teslimiyeti ve isteği hekimin bilgi ve tecrübesi ile birleşerek teknolojik imkanlarda kullanıldığında mutlu sona ulaşmak daha kolaydır.” diyerek cümlelerine son verdi. Bu denli zorlu bir ameliyatı başarı ile gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İlhan Arslanpençe gebelikte takibin ve uyumun önemini vurguladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.