pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4176 0.37%
EURO 29,1325 0.33%
ALTIN 1.650,580,51
BIST %
BITCOIN 7410791,81%
Çankırı
20°

HAFİF YAĞMUR

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

128 okunma

“Winter is coming”

ABONE OL
29 Ekim 2020 10:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz kış aylarının koronavirüs sürecinde zorlu geçeceğini söyledi. Gençlerde farkındalık oluşturmak amacıyla, ünlü bir dizideki meşhur bir replik olan ‘Winter is coming’ sözü ile de kış aylarının yaklaştığına ve tedbirlere daha çok önem verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Covid-19 pandemisi sürecinin Çankırı’daki son durumunu değerlendirmek üzere, dün basın mensupları ile bir araya geldi. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Ayaz, vaka sayılarındaki artışa dikkat çekti.

“Zor iyileşiyoruz çabuk kötüleşiyoruz”

Vali Abdullah Ayaz, ülke genelinde bir artışın söz konusu olduğuna vurgu yaparak, “Zaman zaman malumunuz valiliğin sosyal medya hesaplarından ve şahsi hesaplarım üzerinden koronavirüs ile mücadele ve süreç ile ilgili olarak açıklamalarda bulunduk. Malumunuz Sağlık Bakanlığı’mız da her gün açıklama yapıyor. Ülke genelinde bir artış var. İlimizde de durum hassasiyetini korumakta. Geçenlerdeki görüşmemizde de söylemiştim, İstiklal Yolu etkinliği sonrasında, durum hassasiyetini korumakta. Hala vakalarda artış var. İstediğimiz noktaya bir türlü gelemedik. Zaman zaman iyileşmeler yaşasak da, o gün de ifade ettim, zor iyileşiyoruz çabuk kötüleşiyoruz. Maalesef hastalığın böyle kötü bir durumu var. Sağlık Bakanımızın açıklamalarından da izlediğiniz üzere aslında vakalarda bir düşüş var diye söylemişti. Ama iki üç haftadır tekrar ülke çapında ciddi bir artışla karşı karşıya kaldık. Onun için bir kere daha söylüyoruz. Tedbiri elden bırakmaya, gevşemeye kesinlikle gelmiyor. Daha önce de söylemiştim ama yine söylüyorum; ‘tedbir’, ‘tedbir’, ‘tedbir’ diyoruz. Çünkü şu anda bir aşı ya da tedavi ile ilgili bir ilaç bulunana kadar maalesef hassasiyet bu şekilde devam edecek. En büyük silah da şu anda maske, mesafe ve temizlik” şeklinde konuştu.

“65 yaş üstü vatandaşlarımızı bir türlü koruyamıyoruz”

Elli yaş üstü hasta sayısının çok yüksek olduğunu ifade eden Vali Ayaz, “İl genelinde gördüğümüz en büyük problem hala sosyalleşme. Yani ilimiz genelinde hastaların yaş ve cinsiyet tablosuna baktığımızda her yaş grubundan hastamız var. Onun için hastalığın uğramadığı herhangi bir kitle veya kesim yok. Ama dikkat çeken bir durum var. Elli yaş üstü hasta sayımız çok yüksek. Geçen gün de sosyal medya hesabımdan da paylaşmıştım. 65 yaş üstü vatandaşlarımızı bir türlü koruyamıyoruz. Yani günlük vaka sayılarımız ne kadar düşük olursa olsun 65 yaş üstü hastamız muhakkak oluyor. Yani bunu istediğimiz şekilde düşüremiyoruz. Tekrar söylüyoruz, gençler büyüklerimizi hasta ediyorlar ve etmeye devam ediyorlar” dedi.

“Büyüklerimizi bir süre görmemek ömür boyu görmemekten daha iyidir”

Sosyal hayata bir süre ara verilmesi gerektiğini belirten Ayaz, “Arkadaşlarımız pozitif çıkan hastaları her gün tek tek arıyorlar. Nereden kaptıklarını bulmaya çalışıyoruz. Analizimizi o şekilde yapmaya çalışıyoruz. Hastaların bir kısmı ne çalışıyorlar, ne ciddi bir sosyal hayatları var ne de toplu taşımayı kullanıyorlar. Sadece iletişimleri ya komşuları, ya çocukları ya da torunları. Tekrar söylüyoruz; sosyal hayatlarımıza bir süre ara vermemiz gerekiyor. İkincisi de eğer buna devam edeceksek de bunun tedbirli bir şekilde yapılması gerekiyor. Büyüklerimizi bir süre görmemek ömür boyu görmemekten daha iyidir. Ama dediğim gibi, burada eğrinin yükseldiği yerlerin tamamı yaş grubu 50’nin üzeri olan hastalarımız ve özellikle de bayan hastalarımız. Bu hastalarımıza da bulaştıranlar da ya çocukları ya komşuları ya torunları. Onun için de aile içi bulaş ilimiz genelindeki bulaşın neredeyse yarısı. Yüzde 48 gibi bir rakam söz konusu. Burada da en önemli sebep; aile içi iletişim, hala sosyalleşme, hala ziyaretlerin devam etmesi, hala İstanbul’dan Ankara’dan gelen misafirlerin devam etmesi vesaire. Yani tekrar buna dikkat çekmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Aile içi her zaman bir numara”

Koronavirüs testi pozitif çıkan hastaları tek tek arayarak hastalığı nereden kaptıklarını bulmaya çalıştıklarını söyleyen Vali Ayaz, en büyük bulaş riskinin aile içi olduğunu dile getirerek, “Her Pazartesi malumunuz arkadaşlarımızla beraber koordinasyon toplantısı ile başlıyoruz. Orada da arkadaşlarla beraber oluşturduğumuz bir tablo var. Yani bulabildiğimiz kadarıyla, o hafta içerisinde çıkmış olan vakaların sebepleri yer alıyor. Diyoruz ki mesela, ‘aile içi’ yani o günkü vakaların ne kadarı aile içi diye bakıyoruz. Aile içi her zaman bir numara. Yani oranı ortalama olarak 48’lerde, hemen hemen yarısı. Sonra diyoruz ki mesela; ‘Apartmandan mı?’, ‘Köy ortamından mı?’, ‘İl dışından gelen misafir mi?’, ‘İş ortamı mı?’, ‘Sanayi mi?’, ‘Cami mi?’, ‘Pazar yeri mı?’, ‘Çarşı’da alışverişte mi?’, ‘Cenaze mi?’, ‘Düğün mü?’ gibi nedenlere bakılıyor. Bunların hepsini bularak bunlara yönelik tedbirler almaya çalışıyoruz. Aile içi her zaman birinciliği elden bırakmıyor. Her zaman bir numarada. Ondan sonra iş ortamı diğer bir risk. Burada da ben yaptığım denetimlerde de çalışanları uyarıyorum. Çalışanların kendi aralarındaki sosyalleşme bizim için büyük problem. Mesela kafelerde de marketlerde de restoranlarda da söylediğim hep şu; ‘Molaya çıktığınızda da mutlaka dikkat edin’. Müşterinin karşısına maskesiz çıksa zaten müşteri müsade etmiyor. Burada bir problem yok” şeklinde konuştu

“İnşallah işyerinde bulaşı düşüreceğiz”

Personel servislerinde alınan önlemleri anlatan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “İlimiz genelinde yanlış hatırlamıyorsam 193 personel servisi var. Bir diğer problem ise servislerdi tespit ettiğimiz. Ve bunların tamamına yaklaşık bir ay önce kamera takma zorunluluğu getirdik. Bunun verimini aldık. İnşallah önümüzdeki süreçte de daha iyi göreceğiz. Denetimleri de kamera üzerinden yapıyoruz. Arkadaşlarımız kamera kaydını inceliyorlar. Aracın büyüklüğüne göre de bir ya da iki kamera takıyoruz. Büyük araçlarda iki kamera takılıyor. Bütün koltuklar görünmek zorunda çünkü. Maske takmadan seyahat eden şahsı görürsek de işyerinden arkadaşı çağırıp cezasını uyguluyorlar. Bunun çok büyük etkisini gördük. Yüzde yüz uyum var. İnşallah işyerinde bulaşı düşüreceğiz. Aynı atölyede çalışanlar arasında bulaş yüksek. Yine çarşıda alışveriş biraz yüksek görünüyor. Bunlar aslında insanların zanları. Kesin nereden kaptığını bilenler de mesela dün görüştüğü insanlar bugün pozitif çıkmış. Dolayısıyla da iki gün sonra kendi de pozitif çıkıyor” dedi.

Denetimlere kış formu

Kış aylarının gelmesi ile birlikte denetimlere kış formunun getirileceğini ifade eden Vali Ayaz, “Kışın denetimler devam edecek. Ama arkadaşlarla yaptığımız değerlendirmelerde denetimlere bir kış formu vereceğiz inşallah. Yani kışın dikkatimiz biraz daha, özellikle kapalı ve kalabalık mekanlarda olacak. Onun için de kafeler, kahvehaneler, restoranlar gibi yerlere şu anda artık günlük uğruyoruz ve günlük uğramaya da devam edeceğiz. Dediğim gibi yaptığımız denetimlere de bir kış formatı inşallah uygulama gayreti içerisindeyiz. Onun için yaklaşan mevsim değişikliği ile beraber denetimlerimizde de bir değişiklik olacak. Ama önümüzdeki süreçte en büyük korkumuz, gribal enfeksiyonların başlamasıyla beraber sonuçta hastanede yoğunluğun da artacak olması, kapalı mekanların daha fazla yoğunlaşacağı, mekanların istenildiği gibi havalandırılamayacağı, açık havada fazla vakit geçiremeyeceği sebebiyle bulaş riskinin artışı söz konusu oluyor. Vaka sayısını düşürerek minimize ederek kışa girmemiz önem arz etmekte. Mevcut vaka yükü ile kesinlikle kışa girmeyi istemiyoruz” şeklinde konuştu.

“Vefat sayımız da bugün itibarı ile 159”

Vefat sayısının bugün itibarı ile 159 olduğunu söyleyen Ayaz, “Hala hastanemizde hem serviste hem yoğun bakımda entübe hastamız az. Bir kaç gün öncesine kadar sıfırdı. Ama maalesef şu anda iki tane entübe hastamız var. Vefat sayımız da bugün itibarı ile 159. Yani 159 vatandaşımız bu sebepten dolayı hayatını kaybetti. Göreve geldiğim 18 Haziran tarihinde bu sayı 7 idi, şu anda da bu sayı 159. İl genelindeki gördüğümüz mesele şu ki, kurban bayramından sonra maalesef bir çığ oluştu. Kar topunu biraz yavaşlattığımızı söyleyebiliriz ancak artış hala devam ediyor” dedi.

“Büyüklüğüne göre çok fazla vaka olan ilçelerimiz var”

İlçelerdeki durumu da değerlendiren Vali Ayaz, “Bu ara ilçelere çok dikkatimizi verdik. İstediğimiz düzeyde olmayan büyüklüğüne göre çok fazla vaka olan ilçelerimiz var. Ben iki tane ilçede bizzat toplantıya başkanlık ettim. Sağlık Müdürlüğü’nden arkadaşlar tüm ilçeleri gezerek raporladılar. Geçen hafta kaymakamlarımızla yapmış olduğumuz toplantıda onlara bir sunum yaptı arkadaşlar. Eksiklikleri, neler yapabiliriz vs sürekli değerlendiriyoruz. Önümüzdeki hafta ilçe belediye başkanlarımızla bir toplantı yapacağız ve aynı şekilde sunumlar olacak. Onlarla bir değerlendirme yapacağız. Belediyelerimizin bu işin içerisinde muhakkak daha fazla yer alması en büyük isteğimiz. Önceliğimiz ve olması gereken de zaten bu. Zaten burada belediyemizle malum koordine halindeyiz. Büyüklüğüne göre maalesef çok fazla vaka sayısı olan ilçelerimiz var. Yoğun hareketin olduğu ilçelerimizde bu fazla. Onun için de ilçelerde yoğun olarak denetim, takip ve analizlerimize devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Bugün itibarı ile uyguladığımız ceza miktarı toplamda 1 milyon 613 bin 37 Türk Lirası”

Kurallara uymayan vatandaşlara kesilen toplam ceza miktarına da değinen Ayaz, “Bugün itibarı ile uyguladığımız ceza miktarı toplamda 1 milyon 613 bin 37 Türk Lirası. Daha önceki yaptığımız açıklamadan bu yana, işletme ve şahıslara yaklaşık olarak 600 bin Türk Lirası daha ceza uygulanmış oldu ilimiz genelinde. Tekrar söylüyoruz, bizim amacımız ceza yazmak değil. Denetimlerin bir kısmını basın mensupları da takip etti. Benim artık Çankırı’da gitmediğim cadde kalmadı herhalde. Malum ben her denetimde farklı bir caddeye gidiyorum. Orada esnaflarımızla olan diyaloğumuz da genelde rehberlik mahiyetinde oluyor. Ancak şu da var uymamakta ısrar eden işletme ve şahıslara da cezayı uyguluyoruz. Birincide muhakkak uyarıyoruz. Eğer ihlal devam eder ve orada bir ısrar olursa o noktada ceza uygulamasına geçiyoruz. Cezaların tahsilatı ile ilgili süreç de devam etmekte. Bu cezaların yaklaşık yüzde 20’sini tahsil etmiş durumdayız. Diğerleri ile ilgili olarak vergi dairemiz harekete geçmiş durumda. Bu cezalar da muhakkak tahsil edilecekler. Yaklaşık yüzde 20’si de tahsil edilmiş durumda. Bununla ilgili süreç de devam etmekte” diyerek kesilen cezaların tahsiline ilişkin açıklamalarda da bulundu. 

“Görselliğe biraz daha önem vermeye gayret ediyoruz”

Koronavirüs tedbirleri kapsamında görsel çalışmalara da yer verdiklerini söyleyen Ayaz, “Vali yardımcımız Şahin bey ve ilgili arkadaşlarımızın görsellik ile ilgili çalışmaları devam ediyor. Görselliğe biraz daha önem vermeye gayret ediyoruz. Bu hafta özellikle aile içi bulaş ve 65 yaş üstü büyüklerimiz ile ilgili bir iki afişimiz de yerini alacak ve sosyal medyadan da paylaşacağız. Biraz daha sabır diyoruz her zaman söylediğimiz gibi. Sağlık Bakanı’mız da söyledi, malum Aralık ayı itibarı ile bir miktar aşının ülkemize geleceği bekleniyor. Böyle bir hedef var. O zamana kadar özellikle büyüklerimizi korumamız gerekmekte” dedi.

“Şu bir gerçek, birileri hasta”

İnsanların tedbirsiz bir şekilde sosyalleştiğini söyleyen Vali Ayaz, “Herkes kendisinin iyi olduğunu zannettiği için hastalık bu kadar hızlı bir şekilde büyüyor ve yayılıyor. Şu bir gerçek, birileri hasta. Şu odada birimizin pozitif olduğunu bilsek hiçbirimiz bu odada durmayız. İnsanlarımız da kendilerinin ve karşısındakilerin sağlıklı olduğunu düşünerek tedbirsiz bir şekilde sosyalleşiyorlar. Bunun sonucunda da ciddi bir bulaş oluyor. Bazılarına bir kaç gün sonra belki teşhisi koyuyoruz ama süper bulaştırıcı dediğimiz her yaş grubundan insanlar da var. Muhakkak dünya genelinde olduğu gibi teşhis konulmamış hiç bir semptom göstermeyen, hastalığı hafif bir şekilde hiç bir şekilde semptom göstermeyen
hastalar da var. Bunları da biliyoruz. Teşhis konulup hiç bir şekilde semptom göstermeden negatife dönen hastalarımız da var. En tehlikeliler de aslında bunlar. Çünkü bu süreçte başkalarını hasta ederek bu insanlar hastalığı geçiriyorlar. İsteğimiz hem kendisinin hem de karşısındakinin hasta olabileceğini düşünerek hareket edilmesi. En büyük öncelik bu. Onunla ilgili de görsel çalışmalarımız var” şeklinde konuştu.

“Maske doğru takıldığında koruyor”

Maskeyi doğru kullanmanın önemine sık sık vurgu yapan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Maske doğru takıldığında koruyor. Maskenin çenenin altında olması, kolda olması, cepte olmasının hiç bir kimseye bir faydası yok. Doğru takıldığında koruyor. Bir diğer mesele de konuşurken bu maskenin indirilmemesi lazım ki esasen o zaman lazım. Pozitif olan bir kişinin konuşmadığı sürece sadece nefes alıp vererek ağzında maske de varsa bulaştırma olasılığı da düşük. Konuşurken takılması lazım esasen. Konuşurken aslında etrafa parçacık dağıtıyoruz. Gördüğümüz diğer bir hata da vatandaşların otururken maskeyi takıp konuşurken maskeyi indirmeleri. Maske doğru takarsak koruyor. Süs olarak bulunmasını istemiyoruz. Ama hala maalesef bu konuda ihmal görüyoruz. Bu maskeyi ‘Valilik istiyor yoksa ceza yazacaklar’ diye değil, gerçekten sağlık için takılmasını istiyoruz biz. Vatandaşımızı buna ikna etmekte zorlanıyoruz. Bunu sağlık için takacağız. Hem kendimizin hem de karşımızdakinin sağlığı için takmamız lazım. Ceza yazılacak diye yasak savmak babında değil” diyerek maskenin sadece sağlık için takılması gerektiğini söyledi.

“Evlatlar ve torunlar aslında en sevdiklerini hasta ediyorlar ama farkında değiller”

Pandemi sürecinde maliyetin ağır olduğunu ifade eden Ayaz, “Maalesef Cumartesi günü yaptığım çarşı içerisindeki yürüyüşte, özellikle kahvehanelerin yanında masada maske takılmadan muhabbet edildiğini gördük. Bir kere daha söylüyoruz lütfen dikkat edelim. Maliyet ağır, 159 vefat eden vatandaşımız var. Şu anda da hastanemizde entübe olan yoğun bakımda yatan hastalarımız var. Sonradan ah vah etmenin bir faydası yok. Gençlerimizin dikkat etmesi lazım. Çünkü büyükleri hasta edenler onlar. Evlatlar ve torunlar aslında en sevdiklerini hasta ediyorlar ama farkında değiller. Bir süre büyüklerimizi görmememiz ömür boyu görmemekten daha iyidir” dedi.

Basın toplantısında Vali Ayaz’ın açıklamalarının ardından toplu fotoğraf çekimi yapılarak Çankırı Valisi Abdullah Ayaz tarafından basın mensuplarına maske dağıtıldı.

“‘Winter is coming’ daha ne diyeyim ki”

Tüm dünyada zor bir kış geçirileceğini söyleyen Ayaz, “Gençlerin severek izlediği Game of Thrones dizisinin meşhur bir repliği ‘Winter is coming’ (Kış geliyor.) sözüydü. ‘Winter is coming’ daha ne diyeyim ki, kış geliyor. Zor bir kış olacak tüm dünya için. Malum Avrupa’daki vaka sayılarında da muazzam bir artış var. Dün Fransa 52 bini gördü mesela. Kısıtlamalar ardı ardına geliyor. Virüs kış öncesi muazzam bir atak yapmış oldu. Dediğimiz gibi kışın biraz daha hızlı yayılabileceğini, kapalı mekanlardan dolayı, değerlendiriyoruz. Kışın hastanelerin yükü zaten ağır oluyor. Mevcut hastalıklar da ortadan kalkmadı. Diğer hastalıklar da var hastanelerimizin bakması gereken. Çok şükür bugüne kadar hastanemizde yataktı yoğun bakımdı gibi sıkıntılar yaşamadık. Malum üçüncü basamak yoğun bakım hizmete girdi. İlave ekipmanlarımız da geldi. İnşallah kullanmayız. Temennimiz o. Ama mevcut durumda maalesef kullanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.