pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,4168 0.36%
EURO 29,1489 0.38%
ALTIN 1.651,050,54
BIST %
BITCOIN 7407462,30%
Çankırı
21°

AZ BULUTLU

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

96 okunma

“Yaşam Can Dostlar ile Güzel” Projesi can bulmaya başladı

ABONE OL
8 Kasım 2021 09:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Veteriner Sağlık Bölümü 12. sınıf öğrencilerinden oluşan “Patilere Uzanan Eller” Gençlik Grubu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme Programı 2019-1 çağrısı kapsamında desteklenen “Yaşam Can Dostlar ile Güzel” projesi için faaliyetlerini gerçekleştirmeye başladı.

Veteriner Sağlık dalı öğrencileri Çankırı Belediyesi Şehir barınağındaki hayvanların günlük bakım rutinlerine yardımcı olurken barınak sorumlu veteriner hekimi Uzm. Vet. Hek. Zekeriya Öcal eşliğinde operasyon ve tedavi asistanlığını yaptılar. Çankırı Bölgesindeki sokak hayvanlarının durumlarını ve yaşam şartlarını gözlemlemek, barınaktaki yardıma muhtaç hayvanlara ilgi göstermek ayrıca kedi ve köpek sağlığı üzerine klinik tecrübe kazanmak amacıyla düzenlenen projenin ikinci akışında Çankırı’da bulunan diğer okulların öğrencileri de projeye dahil edildiler. 3 Kasım 2021 tarihimde Gazi Sağlık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden gönüllü öğrencilerimiz projeyi yerinde görme fırsatı buldular.

Çankırı Belediye Barınağına ziyaret düzenlenerek barınaktaki terkedilmiş bakıma ihtiyaç duyan hayvanların durumlarını yerinde izlediler, hayvanların yaşam hikâyeleri,  sokağa terkedilen ve sonrasında barınağa hangi nedenlerle getirildikleri konusunda yetkililerden bilgi aldılar. İl Millî Eğitim Müdürü  Muammer Öztürk, Şube Müdürü İbrahim Fırat, Çankırı Çalışma Ve İş Kurumu Şube Müdürü Halil Dinlemez, Çankırı Gençlik Merkezi Müdürü Adem Çalman, Şehit Mehmet Ata Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Emrah Olkoç Ve Müdür Yardımcısı Gencay Ekebaş, Gazi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Demir de programa katılarak faaliyetleri yerinde incelediler.

Uzm. Vet. Hek. Zekeriya Öcal tarafından yapılan ve Veteriner Sağlık dalı öğrencileri tarafından asiste edilen bir köpek Çankırı İl Gençlik Merkezi tarafından sahiplenilirken, sahiplenme öncesi hayvanın aşılamaları da öğrenciler tarafından yapıldı. Öğrenciler, Çankırı Belediyesi ve İl Orman Müdürlüğü tarafından Çankırı’daki muhtelif alanlara yerleştirilen mama noktalarına mama dağıtımında bulundular.

Programın Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nda ki bakım uyum etkinliği ile devam etti. Veteriner Sağlık öğrencileri tarafından sahiplenilen ve okullarında barındırdıkları köpeklerle birlikte Recep Tayyip Erdoğan Parkında yürüyüş ve top oynama aktiviteleri yapıldı. Köpek gezdirme, köpeklere yaklaşım teknikleri, insana alıştırma süreçleri, tuvalet eğitimi, komut verme gibi pek çok detaylı bilginin uygulamalı olarak gösterildiği, sokak hayvanlarının durumları ve hayvanlarla ilgili duyarlı olunması gereken konular hakkında anlatımların gerçekleştirildiği etkinlikten sonra Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi uygulama çiftliği ziyaret edildi. Veteriner Sağlık Dalı öğrencileri kendi okullarında bulunan sığır ve koyun cinsi hayvanları diğer okullardaki arkadaşlarına tanıttıktan sonra iyi dilek ve temennilerle etkinlik sonlandırıldı.

6 Kasım 2021 Cumartesi günü Yunus Alışveriş Merkezinde stant açılarak proje tanıtım etkinliği gerçekleştirilecektir. Stant etkinliğinde yardım maması ve broşür dağıtımının yanı sıra tanıtım filmi gösterimi yapılacaktır.

İnsanlardan başka canlıların da olduğunu anlama, onların yaşam alanlarına müdahale etmeme, onların yaşama hakkına saygı duyma, hayvanlara merhametli davranma, koruyup kollama konusunda duyarlılık ve  farkındalık oluşturacak “Yaşam Can Dostlar ile Güzel” projesinde emeği geçen okul idaresi, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.