DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BIST %
BITCOIN 545181-0,01%
Çankırı

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

50 okunma

Arabadan in bisiklete bin

ABONE OL
7 Haziran 2021 18:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, ektiğimiz toprak, balık tuttuğumuz dere, salıncak kurduğumuz çınar, yürüyüşe çıktığımız orman, çevremiz, yaşam alanımız. Bu güzel sözleri kaç yıl daha kullanabileceğiz. Su, toprak, hava doğanın temel taşlarıdır. Bunlar olmadan hayat yaşanmaz. Doğa insan yaşamı için gerekli olan herşeyi bünyesinde bulundurur.

Doğadaki tüm yaratılanların hepsi insan içindir. Toprak, su, madenler, akarsular, ormanlar, jeotermal hepsi insanların ihtiyaçlarına cevap veren kaynaklardır. Doğal kaynaklarımız ve doğa zenginliklerimiz her geçen gün azalmakta ve kirlenmektedir. Sanayileşme ve kentlerdeki hızlı nüfus artışı, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.

Hava kirliliğinin artmasındaki en önemli unsur taşıtlardan yayılan karbon monoksit, azot oksitler, hidrokarbonlar ve kurşundur. Günlük hayatta ulaşım alışkanlıklarımızı düzenleyerek ve birkaç küçük detaya dikkat ederek hem hava kirliliğini azaltmak hem de bütçemizi korumak mümkün.

Öncelikli olarak toplu taşıma araçlarını tercih etmek kişi başına düşen karbon salınımını azalttığı için en çok önerilen hava kirliliğini azaltma yöntemidir. Bunun dışında  bisiklet ile ulaşımın tercih edilmesi hem çevreyi korumanızda etkili olacak , hem de sağlığınız ve bütçeniz için de fayda sağlayacaktır.

Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Engin Çimen Dünya Çevre Günü kapsamında yaptıkları çalışma kapsamında farkındalık oluşturmak istediklerini ifade etti.

Çimen, ” Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Ailesi Olarak Dünya Çevre Günü’nde bisikletlerimizle Alpsarı Göleti’ne giderek bisiklet ile de ulaşımın sağlanabileceğini gösterdik. Toplamda 50 km’lik bir yol kat ederek hem çevrenizi hem de sağlığımızı korumuş olduk. İnşallah şehrimize ve ülkemize örnek olur devlet büyüklerimizin de bisiklet kullanımı için gerekli  altyapı çalışmalarını yapmasıyla daha güvenli sürüşler olacağını düşünüyoruz. Daha fazla insanımızı bisiklet kullanımına teşvik etmeliyiz. Bizlere yolculuğumuz esnasında eşlik eden emniyet, jandarma ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Temiz bir çevre için ”Arabadan İn Bisiklete Bin” diyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.